BIST 8.065
DOLAR 28,89
EURO 31,41
ALTIN 1.922,67
HABER /  GÜNCEL

Irak petrol şirketininin küstahlığı

Irak Petrol Şirketi, Irak'a petrol taşıyan Türk firmalara şart koydu. Bakan Tüzmen'den sert cevap geldi...

Abone ol

Irak Milli Petrol Şirketi SOMO, Irak'a petrol ürünleri ihracatı yapan ve sözleşmesi sona eren Türk firmalarının yeni sözleşme taleplerini kabul etmeyerek, SOMO Genel Müdürü Dr. Fallah Alamri imzasıyla bir yazı gönderdi. Firmalara gönderilen yazıda, ''Bahse konu kontratlar ... tarihinde sona ermiştir. Ancak, Türkiye üzerinden Irak'a petrol ürünü sevkiyatına devam etmek istiyorsanız kuzey eyaletlerindeki ilgili yetkililerle temasta bulununuz'' denildi.

SOMO'nun, Irak'a petrol ürünleri ihraç eden firmalara dönük yeni sözleşme için ''Kuzey Irak'taki bölgesel yönetimle temasa geçmeleri'' şartı, Türk makamlarınca tepkiyle karşılandı.

BAKAN TÜZMEN NE DİYOR?

Konuyla ilgili soruları cevaplayan Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, SOMO'nun Türk şirketlerine gönderdiği yazıyı doğrulayarak, şunları söyledi: ''Firmalarımıza bu tür garip yazılar geldiğini gördük. Bazı firmalarımıza da sözlü olarak aynı doğrultuda uyarılar yapıldığını tespit ettik. Dış Ticaret Müsteşarlığı Anlaşmalar Genel Müdürlüğündeki arkadaşlarımız, gelişmelerle ilgili SOMO'dan bilgi talebinde bulundular. Ancak henüz bir yanıt alınamadı. SOMO yetkilileri telefonlara çıkmıyorlar.''

SOMO'nun yeni tavrının kabul edilemez olduğunu vurgulayan Tüzmen, şöyle devam etti: ''Birileri Türkiye'yi test etmeye çalışıyorsa, bunun bedelini ağır öder. Türkiye bölünmemiş ve toprak bütünlüğü olan bir Irak'ı tanımaktadır. Dolayısıyla petrol ticaretindeki muhatabımız Irak merkezi hükümetidir, Irak Milli Petrol Şirketi SOMO'dur. Birileri Türkiye'ye bir şeyleri dayatmak istiyorsa, bunu başaramayacaklarını göreceklerdir. Türkiye Cumhuriyeti, oldu bittilere asla izin vermez. Şimdilik söyleyeceklerim bunlardır.'' Alınan bilgiye göre Türkiye, daha önceki dönemlerde çıkarılan bir Başbakanlık genelgesi uyarınca, Irak'la petrol ticaretinde sadece Irak merkezi hükümetini ve SOMO'yu muhatap alıyor.

Kaynak: Milliyet