YAZARLAR

İnsanlar ve kahveler

Uzun ömürlü ve kırk yıl hatra değen şeyler lazım şehirlerimize, hayatımıza, kalbimize ve odamıza; saklamayı, kadir kıymet bilmeyi, vefayı öğretecek değerde eserler, eşyalar, insanlar ve kahveler...

Kırk yıl hatrı olan dostlarla Türk kahvesinden, kafasıbozulunca numarasını engelleyebileceğin kankalarlaespressolara...
 

Tüketim çağı, manevi değerlerin ortasına çin malı bir bomba gibidüştü. Telkari kolyelerin, kazaziye tespihlerin, trabzon hasırıbilekliklerin, el nakışlarının, kanaviçelerin, dantellerin ve hattabinlerce yıllık mimari eserlerin yerini makine işi ürünler,estetikten yoksun binalar, beton duvarlar ve beton gibi soğuk,ruhsuz eşyalar aldı.
 

Şarkılar bile hızlı tüketim çağına uygun besteleniyor artık.Neşet Ertaş, Abdurrahim Karakoç gibi gelecek nesillereaktarılan ölümsüz eserler yazan, gönül insanlarının devri nerdeysekapanmaya yüz tuttu. Bu yaz hit olmuş bir şarkıyı gelecekyıl kimse dinlemiyor.
 

Kenarları oyalanmış, yakaları ilmek ilmek işlenmiş, kristalboncuklarla bezenmiş bir kıyafeti, bu jenerasyonun çoğugörmemiştir. Herkes şikayetsiz bir biçimde aynı kıyafetlerigiyiyor, atölyeler ne üretir, bu sene ne moda olursa onu koşulsuzkabulleniyor.
 

Dokuma halılar, el oyması sehpalar, sedef işlemeli aynalar,saten yorganlar, tarihi konakların otantik parçaları haline geldi.Eşyaları makineler yapıyor, biz de duygusuz birer robotadönüşüyoruz yavaş yavaş... Herşeyi kullanıp çöpe atıyoruz.
 

Hayata kalıcı eserler bırakanlara da değer vermiyoruz. Evlilikprogramlarında ünlü olanlar kadar değer görmüyor şairler, halkozanları... Kalıcı hizmetin, eserin sahiplerinin isminikimse bilmiyor.
 

Sivas'a üç yıl evvel binbir emekle yapılan Yıldız Dağı KayakMerkezi projesinin sahibi Vali Yardımcısı Salih Ayhan'a, neden dağamilyonları gömdü diye ne kadar baskı ve dedikodu yaptılarsa, o yılyağışsız yarılayan kış mevsiminin ortalarında bir gece öylesinemuhteşem bir kar yağmıştı ki, hiç unutmuyorum Salih Bey sosyalmedyaya "çocuklar gibi mutluyum" yazmıştı. Yazıkvallahi bu hizmet adamlarına yazık. Gelecek nesillere bırakılacakeserlerin sahipleri de eserler de halktan vefa görmüyor.
 

Uzun ömürlü ve kırk yıl hatra değen şeyler lazımşehirlerimize, hayatımıza, kalbimize ve odamıza; saklamayı, kadirkıymet bilmeyi, vefayı öğretecek değerde eserler, eşyalar, insanlarve kahveler...

Yorumlar3 yorum