BIST 5.032
DOLAR 19,08
EURO 20,57
ALTIN 1.212,16
HABER /  EKONOMİ

İndirim piyasaya yansımadı! Ticari krediler yüzde 33 faizle veriliyor

İhlas Haber Ajansı
İhlas Haber Ajansı

Merkez Bankası'nın eylül ayından bu yana gerçekleştirdiği faiz indirimlerine rağmen piyasada faizler halen yüksek seyrediyor.

Abone ol

28 Ocak 2022 tarihli Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerine göre toplam Türk lirası kredi büyüklüğü 4 trilyon 972 milyar TL, toplam mevduat 5 trilyon 429 milyar TL oldu. Mevduat ile kredi arasında 457 milyar liralık fark hesaplandı.

Merkez Bankası düşük faiz ile kredi kullandırılması için politika faizini yüzde 14 seviyelerine düşürdü. Ancak bu indirim piyasaya yansımadı. Bankalar kredilerde oranları yüksek tutuyor.

İhtiyaç kredisi ortalama yüzde 25 faiz oranıyla tüketicilere sunulurken ticari krediler yüzde 33 oranla veriliyor.

Kamu ve özel bankalardaki fark göze çarpıyor
Bankaların yayımladıkları kredi faiz oranlarına göre ihtiyaç kredisi faizleri yıllık yüzde 39'a kadar varırken konutta en düşük aylık faiz yüzde 1,20'de kaldı. Taşıt kredisi faizleri de yükselişte. Aylık yüzde 2,55'e varan taşıt kredisi faizi oranlarıyla yıllık faiz yüzde 30'u aşmış durumda. Merkez Bankası'nın faiz kararı kamu bankalarında yanıt buldu. Kamu bankalarında ihtiyaç kredileri faizleri yıllık 18 seviyelerinde özel bankalarda ise bu oran yüzde 40'a yakın seyrediyor.

Kur korumalı TL mevduat hesabında 290 milyar lira aşıldı
Öte yandan Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben, kur korumalı mevduata katılımın 290 milyar liraya yükseldiğini açıkladı. Akben, "Bugün katılım 290 milyarı geçti. Biliyorsunuz 3 aylık 6 aylık ve 1 yıllık olarak açılabiliyor. İlgi bu manada önemli. Sistemin kurulmasıyla birlikte artık tamamen bütün bankalarımızda yerleşmiş durumda. Bu iyi bir ürün tercih edenler için de iyi bir ürün" dedi.

Merkez Bankası eylül ayında başladığı faiz indirimleri neticesinde, 500 baz puanlık indirimle politika faizini yüzde 19'dan yüzde 14'e indirmişti.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Merkez Bankası YUVAM hesabı detayları netleşti! Kimler yararlanacak, hangi vadelerde açılabilecek?
Foto Galeri Merkez Bankası YUVAM hesabı detayları netleşti! Kimler yararlanacak, hangi vadelerde açılabilecek? Galeriye Gözat