BIST 1.365
DOLAR 8,13
EURO 9,79
ALTIN 465,60
HABER /  DÜNYA

IMF Başkanı: Son veriler kötümser tahminlerimizden bile kötü

IMF Başkanı Kristalina Georgieva, birçok ülkeden gelen son ekonomik verilerin üç hafta önce paylaştıkları kötümser tahminlerden bile daha kötü olduğunu belirtti. Küresel ekonomik büyüme tahminlerini daha da düşürebilecekleri sinyalini veren Georgieva, Çin ile ABD'yi de ticaret savaşını yeniden alevlendirmemeleri konusunda uyardı.

Abone ol

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalima Georgieva, üç hafta önce yayımladıkları ve küresel ekonomide salgın kaynaklı olarak yüzde 3 küçülme öngördükleri küresel ekonomik görünüm raporundaki tahminleri daha da düşürme sinyali verdi.

Reuters’ın haberine göre, Georgieva, ABD ile Çin’i de salgın sonrası toparlanmayı zayıflatacak bir ticaret savaşını yeniden alevlendirmeme konusunda uyardı.

Son veriler tahminimizden kötü 

Avrupa Üniversite Enstitüsü tarafından düzenlenen bir etkinlikte konuşan Georgieva, birçok ülke için gelen son verilerin, IMF’nin zaten kötümser olan tahminlerinin altında olduğuna işaret etti.

“Hızlı bir tıbbi çözümün olmadığı durumda bazı ekonomiler için maalesef daha olumsuz senaryoların gerçekleşebileceğini” belirten IMF Başkanı, virüsün ne şekilde davranacağı bilinemediği için tahmin yapmanın zorlaştığına işaret etti.

2020’de küresel ekonomi için yüzde 3’lük küçülme öngören IMF, bu rakamın 1930’lardaki Büyük Buhran sonrasındaki en ağır kriz olduğunu vurgulamıştı. IMF, salgın kaynaklı son krize “Büyük tecrit” (ya da büyük kapanma) adını vermişti.

Korumacılık uyarısı

Çin ile ABD arasındaki ticaret savaşının tırmanması olasılığına dair soru üzerine Georgieva, “sınırlara geri çekilme gibi doğal bir eğilim olabilir ve buna direnmek için çok çok önemli” dedi.

“Küresel ticareti yeniden canlandırmak ekonomik toparlanma için kritik” diyen IMF Başkanı “Aksi takdirde maliyetler artar, gelirler azalır ve daha az güvenli bir dünya olur” değerlendirmesinde bulundu.

IMF, corona virüsü salgını nedeniyle mali ya

ÖNCEKİ HABERLER
Prens Selman koronavirüsü fırsata çeviriyor! Hoollywood'a açılıyor
Bakan Akar'dan terhis ve celplerle ilgili önemli açıklama
Beşiktaş'ta bir futbolcu ve bir kulüp çalışanında koronavirüs testi pozitif çıktı
Türbanlı öğretmene 'facia' diyen Can Ataklı'ya 1 yıl 6 aya kadar hapis istendi
Yakalanan hırsızlık şüphelisi: Şimdi biz manşetlere mi çıkacağız?
Fırıncı yeni aldığı motosikletin çalıntı olduğunu polis çevirmesinde öğrendi
ABD’de 11 gizli servis çalışanında koronavirüs tespit edildi
Sevda Noyan'ın skandal açıklamalarıya ilgili Ülke TV ve Kanal 7'den açıklama
Ticari taksiler için hijyen tedbirleri! Sağlık Bakanlığı açıkladı
PKK'lı teröristler askerimizin korkusundan şekilden şekile girdi
Yorumlar 2 yorum