BIST 1.529
DOLAR 7,34
EURO 8,88
ALTIN 410,47

İlk defa görüntülendi! İşte Çin'in gizli silahı

Çin ordusuna ait Type 072 III çıkarma gemisine monte edilmiş olarak görülen ve 'railgun' olarak bilinen elektromanyetik top ilk defa görüntülendi.

Elektromanyetik top konusunda yoğun çalışmalar yürüttüğü bilinen Çin, railgun olarak bilinen bu silah çıkarma gemisine monte halde objektiflere yansıdı. Bu askeri teknoloji Çin Ordusu açısından dikkat çekici bir kazanım olarak değerlendiriliyor.

Bu elektromanyetik top hedef menzilini 100 kilometreye kadar çıkarabiliyor. ABD'nin geliştirmek için 500 milyon dolar harcadığı ancak bir türlü üretemediği elektromanyetik top teknolojisi savaşın tüm alanlarında kuralları yeniden belirleyecek nitelikte bir gelişme.

Elektromanyetik top teknolojisi çalışma sistematiği temel olarak iki metal plaka arasında yoğun bir manyetik alan yaratılarak bu alan içerisinde parçacıkların hızlandırılması prensibine dayanıyor. Bu teknolojinin önümüzdeki yıllarda tüm askeri alanlarda yaygınlaşması öngörülüyor.

Halihazırda Türkiye'nin önde gelen kuruluşlarından ASELSAN da, TUBİTAK desteğiyle Elektromanyetik top teknolojinde TUFAN'ı geliştirerek bu alanda ciddi bir ilerleme kaydetmiş durumda. ASELSAN'ın bu alandaki ar-ge faaliyetleri devam etmektedir.