YAZARLAR

İlahi hoca!

Şöyle geçmiş yazılarıma bir göz attım. Baktım ki, uzun zamandır kısa hikayelerle örneklemeler yapmamışım. Sonra yakın zamanda okuduğum güzel bir Nasreddin Hoca kıssası geldi aklıma.

Şöyle geçmiş yazılarıma bir göz attım. Baktım ki, uzun zamandırkısa hikayelerle örneklemeler yapmamışım. Sonra yakın zamandaokuduğum güzel bir Nasreddin Hoca kıssası geldi aklıma.


"Hoca, hutbe vermek üzere kürsüye çıkmış. Kürsüye çıkmış çıkmasınaama aklına konuşacak bir şey gelmiyormuş. Sonra halka dönerek: Eyahali siz benim söz söylemekten aciz olmadığımı bilirsiniz fakataklıma bir şey gelmiyor.


O arada kürsünün önünde oturanlardan birinin verdiği cevap isetakdiri hak edecek niteliktedir: Hoca aklına bir şey gelmiyorsa,kürsüden inmekte mi gelmiyor?"


Burayı çok uzatmadan diğerlerine bakalım.


***


Sportif faaliyetler ne için yapılır? Benim sportif faaliyetlerinneredeyse tamamından anladığım şudur; spor yapan kişiler fizikselolarak gelişirler. Bir takım hastalıklara yakalanma ihtimalleridüşer. Kötü alışkanların birçoğundan uzak dururlar. Psikolojikolarak daha iyi durumda olurlar. Birçok psikolog ve psikiyatristhastalarına düzenli spor yapmalarını tavsiye eder mesela.


Peki spor yapmayıp izleyenler neyi amaçlarlar? Onlarda hayatınstresinden birkaç saatliğine dahi uzaklaşmak isterler. Mutlu olmakisterler. Üzerlerine konuşacak güzel konular olsun isterler.Vesaire...
Ama baktığımız zaman ülkemizde bu iş tam olarak böyle işlemiyor.Mevzu bahis hele ki futbolsa! Sanki yeterince gergin ve zor günlergeçirmiyormuşuz gibi birde lig maçlarından sonra birbirimizegiriyoruz. Allah aşkına biri bana söylesin; biz nereyegidiyoruz?


Siyaset konuşamıyoruz çünkü tartışma hatta kavga kapıda bekliyor.Bir şey olsa da devreye girsem diye. Ekonomi konuşamıyoruz çünküüzerine ciddi bilgi olmadan çok fazla anlam ifade etmiyor.Kültür-Sanat üzerine konuşamıyoruz çünkü bazılarımızın zamanı yok,bazılarımız için gerek yok. Spor üzerine bir şeyler konuşalımdiyoruz onda da futbol her daim hakim oluyor. Futbol konuşunca daher şey sarpa sarıyor.


Ben şu takım haklı bu takım haksız demiyorum. Ben, şu hakem haklıbu hakem haksız da demiyorum. Onları diyecek olanlar sporyazarlarıdır. Ben diyorum ki: Biz niye her işe bir şekilde stres,asabiyet ve şiddet sokuyoruz? Yahu yetkilere diyorum ki: Bizyorulduk! Artık yeter, artık yeter...

Yorumlar