HABER /  POLİTİKA

İki partiye kırat amblemi şoku

Anayasa Mahkemesi, Demokrat Parti'nin başvurusu üzerine, DYP ve MYP'nin parti ambleminde "kırat"ı kullanmamasına karar verdi

Anayasa Mahkemesi, Demokrat Parti'nin başvurusu üzerine, Doğru Yol Partisi (DYP) ve Muhafazakar Yükseliş Partisi'nin (MYP) "kırat"ı kullanmamasını kararlaştırdı.

Resmi Gazete'de yayımlanan Anayasa Mahkemesi kararına göre, Demokrat Parti Genel Başkanlığı, DYP'nin isim, amblem ve rumuzunun, MYP'nin ise "kırat" logosunu kullanmasının iltibasa yol açtığı gerekçesiyle hükümsüzlüğünü ve siyasi partiler sicilinden terkini istedi.

Bu istem üzerine tarafların savunmalarını değerlendiren Yüksek Mahkeme, Demokrat Parti'nin, DYP'nin isim ve rumuzunun hükümsüzlüğüne ve siyasi partiler sicilinden terkine ilişkin istemini oy birliğiyle reddederken, DYP ve MYP tarafından kullanılan amblemin hükümsüzlüğüne ve siyasi partiler sicilinden terkine oy çokluğuyla karar verdi.

Üyelerden, Serruh Kaleli, Alparslan Altan, Osman Alifeyyaz Paksüt, Recep Kömürcü, Engin Yıldırım, Erdal Tercan ile Zühtü Arslan kararda karşı oy kullandı.

ÖNCEKİ HABERLER
Star'da bir dizi daha yayından kalktı
Akıllı telefonlar 'beynimizi değiştiriyor'
Kızılay'dan eşcinsellerle ilgili açıklama
Memurun gözü bu haberde! Yarın açıklanıyor
İstanbul'da üç ilçede 12 saat su yok
Club Brugge Galatasaray maçı hangi kanalda saat kaçta
Yorumlar 1 yorum