İki dev köprü birbirine bağlandı

Kuzey Marmara Otoyolu Kurtköy-Akyazı kesiminin 4. bölümü, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın canlı bağlantıyla katıldığı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan'ın hazır bulunduğu törenle kullanıma sunuldu.

Kuzey Marmara Otoyolu'nun Kurtköy-Liman Kavşağı hattı ile liman bağlantı yolunu kapsayan bölümün açılışına, Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti tarafından İzmit Milli İrade Meydanı'nda düzenlenen mitingde halka hitap ettiği sırada canlı bağlantıyla katıldı.

Açılış töreninde konuşan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Turhan, üç otoyolun birleştiği noktada olduklarını belirterek, hafta sonu Kuzey Marmara Otoyolu'nun yine Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katılımıyla açıldığını anımsattı. İzmir-İstanbul Otoyolu'nun Akhisar ve Balıkesir şehir geçişlerini 17 Mart'ta açtıklarını hatırlatan Turhan, dün de 1915 Çanakkale Köprüsü'nün kule keson temeli şaft montajını gerçekleştirdiklerini söyledi. Turhan, bugün de Kuzey Marmara Otoyolu Kurtköy-Akyazı kesiminin 4. bölümünü hizmete açtıklarını kaydederek, şu ifadeleri kullandı:

(Törene canlı bağlantıyla katılan Erdoğan'a hitaben) Sizlerin yüksek liderliğinde, AK Parti hükümetlerinin oluşturduğu siyasi, finansal ve ekonomik istikrarın oluşturduğu fırsatlarla bu büyük projeleri yap-işlet-devret modeliyle bir bir hizmete alıyoruz. Bu yıl sonunda sizin de ifade ettiğiniz gibi İzmit doğu kavşağına kadar bu projeyi bitireceğiz. Önümüzdeki yıl da inşallah Akyazı kavşağına kadar tamamlanmış olacak. Projenin hizmete girmesiyle özellikle kuzey Marmara bölgesindeki uluslararası ve şehirler arası trafik, şehir içi trafiğinden ayrılacak ve ulaşımda önemli bir rahatlama olacak."

Konuşma sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatının ardından Bakan Turhan, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Başkanı Nail Olpak, Limak Holding Onursal Başkanı Nihat Özdemir, Limak Holding Yönetim Kurulu Onursal Başkan Yardımcısı Sezai Bacaksız, Cengiz Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Cengiz ve beraberindekiler tarafından açılış kurdelası kesildi. Bakan Turhan, açılışı yapılan Kuzey Marmara Otoyolu Kurtköy-Akyazı kesiminin 4. bölümünde bir süre araç kullandı.