HABER /  EKONOMİ

İhracatçılara 'yeşil pasaport' müjdesi! İhracat limiti 500 bin dolara indirildi

Cumhurbaşkanı kararıyla son üç yılı itibarıyla yıllık ortalama ihracatı 500 bin doların üzerinde olan firmaların temsilcilerine "yeşil pasaport" verilecek.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre, ihracatçı firmaların temsilcilerine tanınan yeşil pasaport hakkına ilişkin ihracat limit miktarı 1 milyon dolardan 500 bin dolara indirildi. Buna göre, son üç takvim yılı itibarıyla yıllık ortalama ihracatı 500 bin doların üzerinde olan mal ihracatçısı firmaların temsilcileri de ihracat tutarlarına göre değişen sayıda yeşil pasaport sahibi olabilecek.

Yeşil pasaport verilecekler

Bu kapsamda, yıllık ortalama ihracatı 500 bin ile 10 milyon dolar arasında olan firmaların bir, 10 milyon dolar üzeriyle 25 milyon dolar arasında olan firmaların iki, 25 milyon dolar üzeriyle 50 milyon dolar arasında olan firmaların üç, 50 milyon dolar üzeriyle 100 milyon dolar arasındaki firmaların dört, 100 milyon dolar üzerinde olanların ise beş yetkilisine yeşil pasaport verilebilecek.

11 bin 952 ihracatçı yeşil pasaport sahibi 

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, 2020 yılı bütçesinin görüşüldüğü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda yaptığı sunumda, bugüne kadar 11 bin 952 ihracatçıya yeşil pasaport verildiğini açıklamıştı.

Her yıl ihracat yapma şartı da kaldırılmıştı

23 Mart 2017'de başlayan uygulamanın başlangıcında istenilen her yıl ihracat yapma şartı da kaldırılarak, son üç takvim yılında yapılan toplam ihracat tutarının ortalaması esas alınmıştı.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri Meteoroloji'den son dakika haberi! 6 ile birden sağanak yağış uyarısı Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
Büyükada'da dalgalar öyle bir kıyıya vurdu ki! Herkes tsunami sandı
Fatih Terim yeni prensini buldu! Maaş değil yürek oynuyor
Max Kruse için "Üstün Alman Teknolojisi" yorumu
Polis canlı yayında göstericiyi göğsünden vurdu
Bize hangi dini öneriyorsunuz? Süleyman Özışık sordu
Regaib Kandili ne zaman Diyanet 2020 dini günler takvimi
Yorumlar 3 yorum