YAZARLAR

İHL’lerde “deizm” korkusu, dev külliye projesi! ve özel davetliler?…

Sorunları seyreden değil, görevini yapan idareciler gerek...

GÜNCEL/ ADAYLAR: Buaralar, o kadar çok müzik etkinliği var ki,yetişemiyoruz…25.İstanbul Türk Müziği Festivalibaşlıyor..Her konser, yeni yüzler/sohbetler/eleştirilerdemek..İstanbul’un nabzı buralarda atıyor, ama bir MV/gazeteci/köşeyazarı göremiyoruz…İnşallah festivalimizde yanımızda yeralırlar…

GÜNCEL/SİYASET:Siyasette konuşulanlar  ise şöyle; Başkanlık adaylığı için A.Gül’denkesinlikle vazgeçilmeli. Zaten -F.Koru ne kadar ısıtsa da-A.Gül;  olmaz, olamaz… CHP lideri, başkanlığa adayolmamalı…  CHP, şu andaki açıklanan adayları ile İstanbul’u alamaz..Ve son not: Nasıl bir siyaset ki; yeni yüzler,yeni kişiler bulamıyor, ortaya çıkaramıyor da, sağdan-soldan adayarayışı yapıyorlar…Oysa, halk bazı isimleri seslendiriyor, ama üstmakamlar duyamıyor!...İlginç değil mi?!..
DEİZMKORKUSU!..
Kayseri’de Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) KırşehirŞube Başkanlığı’nca düzenlenen “Büyük Türkiye İdeali' konulukonferansta konuşan AK Parti MV Metin Külünk; "Eğer tedbir almazsak bu milletin evlatlarını bekleyentehlike; Kur'an’sız İslam, Peygambersiz Kur'an daha ötesinisöylüyorum, Allah'ın yeryüzünde hiçbir şeye karışmayacaklarınıiddia ettikleri deizm. FETÖ belasını savdık; ama Türkiye kendibaşına bırakılmayacak. Şimdi Allah'ın varlığını kabul eden, amaKur'an hükümlerinin Allah'ın yeryüzüne karışamayacağını iddia eden,her noktaya sirayet edecek yeni tehlikenin farkında olun. Butehlikeyi fark etmezsek 10 yıl sonra çok değil, 15 yıl sonrabambaşka tehlikeyle karşı karşıya geleceğiz" diyekonuştu.”(Basından)
Önce bir Prof. söyledi, arkadan yetkililer ve MV.geldi. Köşe yazarları da yazmaya başladı.  Meğerse önemli birproblem; İHL’de  “deizm” korkusu varmış…16 yıl  tek başına hükümet olan  bir partinin MV olarak, “İHL’ler bir tehlike ile baş başa” demesi  nasıl bir iştir?MEB/DİB/İlahiyat Fakülteleri  Akademisyenleri  ne işeyarıyor? Görevlerini yap(a)mıyorlar mı? Havanda su mu dövülüyor?Yoksa, olmayan şeylerle insanlar korkutulmaya mı çalışılıyor?Yıllarca,  “kominizm gelecek”  diye  korkutuldu bu millet… Biz,  bir eğitimci olarak,gittikçe artan bu tenakuz dolu ifadeleri ve çaresizliği anlamakta zorlanıyoruz…

Yetkililer; sorunu -varsa- ortayakoyup kaçmayınız; gereğini yapınız lütfen!...

Konuyu basında araştırdık;İlahiyatçı yazar Cemil Kılıç’ın(Odatv) “Deizm gerçekten yayılıyormu?”  başlıklı yazısını,Halit Kakınç’ın (OdaTV) İşte Deizmbudur” başlıklı yazısını,Nazif Ay’ın (OdaTV) “Deizmi aslındadinciler yayıyor” başlıklı yazısını, Kemal Öztürk’ün (Yenişafak)“Deizmin yükselişinin sebebi nedir?” başlıklı yazısını ve  Yusuf Kaplan’ın (Yenişafak) başlıklı  yazısını okumak gerek. Konu, Salı Grup toplantılarında siyasilerindegündemindeydi.

Genel görüş: Asılsorun; yerini korumaya çalışan idarecilerin, dilekçeleri gündemealmaması veya yetkilerini yanlış kullanması. Bir çok akademisyenhaklı  şikayetlerini bile  yapamadıklarını, üst makamlaragüvenemediklerini, rektörleri hangi cemaatten diye araştırdıklarınıve ona göre tutum aldıklarını v.b. yazıyorlar/söylüyorlar…Osmangazi Üniversitesi’ndeki  cinayet bunu açıkça ortayakoydu.  M.Şakiroğlu (internethaber/06.04.2018) köşe yazısında,“akademisyenlerin içinde bulunduğu  ortamı”yazmış. İnanın, üzülerek okuduk…Böyle mi olmalı!...

Eğitimci, iş insanı, yazarTalip Emiroğlu’nun (Önce Vatan/07.04.2018) üçüncü kitabı “Linç”okuyucuyla buluştu. (Moda Yay., Nisan 2018) Emiroğlu’nungerçek hayatta yaşadıklarından esinlenerek kurgu roman tarzındakaleme alınan roman; acı, dram ve entrikalarla dolu sarsıcı hikâyeörgüsüyle okuyucuyu “şoke” edecek bütün unsurlara sahip. Linç’te,başarılı bir iş insanına yapılan iftira ve karalamalar karşısında;hem sosyal çevresi, hem iş hayatı, hem de iç dünyasında meydanagelen ağır tahribat yalın bir dille anlatılıyor. Çok katmanlı birroman olan Linç, ana olayı linç ve karalama kampanyasıperspektifinde geri planda “toplumsal ahlak”, “ikiyüzlülük”, ve “önyargı” gibi kavramlara ciddi göndermeler yapıyor. Kitapta,roman kahramanının, “İnsan önce kendi şeytanını taşmalı” sözleriyleyazar, okuyucuların bu kavramları ciddi ciddi sorgulamasına ve özeleştiri yapmasına neden oluyor.

Demek ki,asıl iş; gittikçe artan yanlış/zehirli/tehlikeli  ortamı yoketmek…

Ve, çözüm  zor değil, yeter kiatamalarda; liyakat..liyakat..liyakat…aransın!..

Dev Külliye Projesindenhaberiniz var mı?!...

Radyolarından her gün yayınyapıyorlardı. Web sayfalarında da bilgiler mevcuttu. Ama, hiç isimyoktu!..   “Dev Külliye projesi ileİslam’ın ve kültürümüzün öğrenilmesi, öğretilmesi, yaşanması vegelecek nesillere aktarılmasını amaçlıyoruz. Projemiz neslimizinKur’an ve sünnet çerçevesinde yetiştirilmiş ve terbiye edilmişimanı kâmil, ahlakı güzel insanlar olarak yetiştirilmesine katkısağlayıcı niteliktedir. Bu bağlamda Dev Külliye Projesikültürümüzün, dini ve ahlaki değerlerimizin yaşatılmasında,geleceğin İslam âlimlerinin yetişmesinde önemli bir role sahiptir.Kur’an ahlakının, dayanışma ve paylaşma ruhunun, maneviyatın vekültürümüzün korunması için İslam şuurunun nesillerin gönlünenakşedilmesi çok önemlidir. Bu yapı Türkiye ve Dünyanın çeşitlicoğrafyalarından gelecek öğrenciler ile adeta ümmetin buluşmamekânlarından bir tanesi olacaktır.”
Bir sene önce  yazmışım,https://www.internethaber.com/dib-ve-ilahiyat-fakulteleri-topluma-yon-veremiyor1-1828146y.htm

Ama; ses çıkmadı, reklamlar,yardımlar devam ediyor? Bu gibi faaliyetleri kimdenetliyor? DİB bu konuda ne düşünüyor? YÖK, izni olmadan -kikanunlara göre akademi kurulamıyor- nasıl böyle bir çalışmayürütülüyor/para toplanıyor? DİB ve İlahiyat Fakülteleri kendi asli görevini bir derneğin yapmasını nasıl karşılıyor? Ve, bugibi “Allah için” diyen vakıfları/dernekleri; takip ediyor,denetliyor mu?!.

NEVRUZDAVETLİLERİ…

“Arnavutluk’unbaşkenti Tiran’da Yunus Emre Enstitüsü ve Türksoy’un ortaklaşadüzenlediği “Tüm Renkleriyle Türk Dünyası” adlı Nevruz Bayramıprogramında konuşan Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu“Asya'dan kopup gelen Türk'ün gittiği coğrafyalara nasıl güvenliği,barışı, özgürlüğü, sevgiyi ve adaleti götürdüğünü göreceksiniz.Kısaca buradaki gösteriyle Türk'ün medeniyetini bir kere dahagözlerinizle görmüş olacaksınız” şeklinde konuştu”(Basından/01.04.2018)

Vay arkadaş!…Her yönetici, kendiyerini sağlama almak için üst makamlardan, ya da iktidar MV’denkonuk çağırmaya gayret gösteriyor!..Nevruz konusundaçalışan/araştıran/yazan, tanıdığımız sınırlı sayıda  folkloraraştırmacısı akademisyen dostumuz var...Onlar sadecesempozyumlarda mı konuşacaklar?..Enstitünün ve Türksoy’unvizyon/misyonuna bakar mısınız?http://www.yee.org.tr/tr/kurumsal/misyon  vehttps://www.turksoy.org/

Not: "25.İstanbulTürk Müziği Festivali" tanıtım filmi yayımlandı.

https://drive.google.com/file/d/1-aMkLxeLq78nzlt1gZIJ13zqcTXnnbIE/view

Yorumlar