HABER /  DÜNYA

İdlib'den yeni haberler! TSK 6 köye girdi son durum ne?

İDLİB operasyonu için düğmeye basan TSK'dan son dakika haberler geliyor. Sınırı öğleden önce geçen Türk Silahlı Kuvvetleri ilk etapta 6 köyü ele geçirdi. İdlib civarındaki köylerin denetimi TSK'ya geçti. İşte İdlib'de son durum;

İDLİB yoluna düşen Türk Silahlı Kuvvetleri'nden ilk haberler gelmeye başladı. TSK İdlib dışındaki 6 köyün denetimini ele geçirdi. Askeri birlikler İdlib merkeze doğru ilerliyor. TSK'dan da İdlib operasyonuna ilişkin açıklama geldi. İşte İdlib operasyonunda son durum;

Türk Silahlı Kuvvetleri'ne ait unsurlar bugün öğleden önce sınırı geçerek Suriye topraklarına girdi. TSK İdlib operasyonunu resmi sitesinden yaptığı bir açıklamayla duyurdu.

İDLİB OPERASYONU NE KADAR SÜRECEK? TSK'nın İdlib operasyonu için belirlenen görev süresi 6 ay. Ancak eğer garantör ülkeler isterlerse bu süre uzayabilecek.

TÜRKİYE VE RUSYA ORTAR OPERASYONU : Türk askeri İdlib'in batısında konuşlanırken Rusya askerleri de doğusunda kontrolü sağlayacak. Türkiye çatışmazlık bölgesi İdlib'de askeri gözlemci görevinde olacak.

TSK'NIN AÇIKLAMASI : TSK internet sitesindeki açıklamada İdlib harekatı kapsamında, gözlem noktaları tesis etmek üzere 8 Ekim'den itibaren keşif faaliyetlerine başlandığı duyuruldu.

İDLİB'İN ÖNEMİ NEDİR?
İdlib başından beri lojistik, cephane ve insan kaynağı bakımından savaşı besleyen kritik güzergâhlardan biri oldu.

Yabancı savaşçıların en fazla geçiş yaptığı hat burasıydı.

Nusra Cephesi ve ortakları İdlib üzerinden Halep-Hama-Şam anayolunu keserken Lazkiye'ye yönelik saldırılarda da burayı sıçrama tahtası olarak kullandı. İdlib güneybatıdan Halep cephesini de besliyordu.

TSK unsurlarının, bölgedeki görevlerini Astana sürecinde garantör ülkelerce mutabık kalınan angajman kuralları çerçevesinde sürdürdüğü belirtilen açıklamada, şöyle denildi:

"30 Aralık 2016 tarihinde Suriye’de ilan edilen ateşkes rejiminin sürdürülmesi maksadıyla, Türkiye, Rusya Federasyonu ve İran garantörlüğünde Astana Süreci başlatılmıştır. Süreç kapsamında; ateşkes rejiminin etkinliğinin artırılması, çatışmaların sona erdirilmesi, insani yardımların ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması, yerlerinden edilenlerin evlerine dönüşü için uygun şartların sağlanması ve ihtilafın barışçıl yollarla çözülmesi için uygun koşulların oluşturulmasına destek sağlamak maksadıyla, Suriye’de 'Gerginliği Azaltma Bölgeleri / Çatışmasızlık Bölgeleri' belirlenmiştir. "

İdlib şehrinin son hali! Haritaya bakın PYD/PKK'yı panikletti

Kaderin cilvesi! İdlib'i 99 yıl önce Ekim ayında böyle kaybetmiştik!

ÖNCEKİ HABERLER
İngiltere ve İsrail anlaştı! İran'ı korkutacak gelişme
Rumelihisar'ın kayıp mahallesi gün yüzüne çıkarılıyor
İsimsizler 18.bölüm fragmanı gerilim gittikçe artıyor
Mehmet Yüzüak kimdir aslen nereli Artık Susma programında çıldırdı
Kimdir bu Metin Topuz? Amerika vizeyi onun için durdurdu
Vergi mükellefi nedir KYK yurt başvurusu vergi mükellefi uyarısı
Yorumlar 2 yorum