YAZARLAR

İÇMEYE BAHANE ÇOK

içmeye bahane, sanatçı, devlet sanatçısı, muhtaç sanatçı, emekli sanatçılar, haksız kazanç,

Mustafa Sadık İNCEDEMİRsadiki@internethaber.com

İÇMEYE BAHANE ÇOK


Hali içler acısı denilen cinsten bir durumdayken çekilen resimlerimagazincilere malzeme olan bir sanatçımız “İçiyorsam sebebivar”  demiş.

Belli ki gündüz gözü ayakta duramayacak kadar sarhoş olmasınedeniyle gündeme gelince; içmesine gerekçe olarak sığındığıbahanesi bu olmuş.
 
Bence en aptal insan bile her şeye her zaman bir bahane bulabilecekkadar düşünen bir varlıktır.
Yine bence kafada ve dilde hiçbir konuda hiçbir zaman bahaneler hiçbitmez.

Onun sığındığı bahanesi ise; içkinin esiri olmuşların en kolaysığındıkları bahanedir.
Hatta hatta içmek için klasik bahanedir.

Çünkü sıkıntı üstüne sıkıntı çekince doğal olarak çoğu insanıngardı düşer, evet dertler bazen insana yük olur ve o yükkaldırılmayacak gibi hissedildiğinde; insan kendince yapabileceğien kolay unutma yollarından olan alkole sığınabilir.
Ve belli ki bu sanatçımızın sığınacağı liman da farklıdeğilmiş.

Sadece o mu?
Artık sanat anlamında yaptıkları ile değil de saklamadıkları,saklayamadıkları özel yaşantıları ve belki de kepazelikleri ilegündeme gelenlerin bakın özel hayatlarına; hemen hepsi kendi yaşamkaranlıklarında kaybolmaya başlamışlardır.

“İçiyorsam sebebi var” diyen de bir süredir özel yaşantısı ilekamuoyunun dikkatini çekmektedir.
Yani aslında çöküş yılları hızlı olan ve ne yazık ki gittikçehızlananlardan birisidir.

Yine ne yazık ki karanlıktan kurtulmanın yolu olarak seçtiğikadehlerde boğulmak ise kendi karanlığında kaybolmaktan daha kötüolan; o karanlığının içindeki dibi gözükmeyen kör kuyulara düşmekgibidir.
Işıktan uzaklaştıkça çıkması daha zordur yani…

Kendisi özel tiyatrolarda çalıştığı için bana pek inandırıcıgelmedi ama sarhoşken; “devlet sanatçısı” olduğunu söyleyen bu kişiaçısından en umut verici olan ise durumunu bilmesidir.

Eğer söylediği doğruysa, yani devlet sanatçısı ise bence buunvanının da yetkililerce sorgulanması gerekenlerdendir.

Ayrıca bir zamanlar devlet sanatçısı unvanı almış olansanatçılarında; yaşamları boyunca bu titre uygun olarakdavranmaları; en azından sanatçılık etiğine uygun düşecektir.

Ki ben devlet sanatçısı unvanı sahibi olan ne kadar kişi varsa;neden devlet sanatçısı unvanı aldıklarının (mesela bir kurultarafından) sorgulanmaları gerektiğini fırsat buldukça yazanbirisiyim.

Sanatla veya devletle hiçbir ilgisi olmayan onlarca kişinin halendevlet sanatçısı gibi özel maaşlar aldıklarını bilen birisi olarakyazmaya da devam edeceğim.
Ama bunu sorgularken sanatçılarımızı, değerlerimizi sorgulamak veonlara “tu kaka” demekte; hem bize, hem de devletimize zatenyakışmayacaktır.

Yani usulünce; devlet sanatçılığı unvanının kimlere, niyeverildiğinin sorgulanması gerektiği kanısındayım.

Devletin hangi nedene dayalı olursa olsun zor durumdaki vatandaşınayardım etmesi, onun ihtiyaçlarını gidermesi, onun sağlıksorunlarını halletmesi ve tüm bunları beklentisiz yapması doğru vezorunlu olandır.

O yüzden de bu sanatçımızın kamuoyuna yansıyan hali; yetkili veetkilileri acilen harekete geçirmeli ve onun gibi içki kadehlerindekaybolanları ya da kaybolmayı seçecek kadar bile parası olmayannice kaybolmuş değerlerimizi bulmalarına vesile olmalıdır.

Ama bulup iki kare fotoğraf çektirmek için değil, bulupsahiplenmek, bulup el vermek, bulup değer vermek için…

Ki belki böylece devlet vicdanı; herkes tarafından çok daha yoğunhissedilir olacaktır.
Ki böylece sanatçılarımızın yaşlılıklarındaki hallerine üzülenlerinyüreklerine su serpilecektir.


 

Yorumlar