BIST 1.857
DOLAR 13,71
EURO 15,56
ALTIN 777,57
HABER /  ÇALIŞMA HAYATI  /  MEMUR

Hükümetle memur anlaştı

Hükümet memur zammı için masaya yeni bir teklif getirdi. Memur sendikaları bu kez teklifi kabul etti. Ve uzlaşma sağlandı...

Abone ol Hükümet ile memur sendikaları arasında 15 Ağustostan bu yana sürdürülen 7. Dönem Toplu Görüşmeler'de anlaşma sağlandı.


Anlaşmaya göre, memur maaşlarına gelecek yılın birinci altı ayında yüzde 4, ikinci altı ayında yüzde 4,5 zam yapılacak.

Daha önce, sendika aidatı olarak, sendika üyesi memurlara verilen 5 YTL, ''Toplu Görüşme Primi'' adı altında 10 YTL'ye çıkarılacak.

Artış oranlarının enflasyonun altında kalması halinde memurlara enflasyon farkı ödenecek.

BAŞESGİOĞLU AÇIKLADI

Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu,  toplu görüşmelerin ardından konfederasyon başkanlarıyla Başbakanlık Merkez binada yaptığı açıklamada, 15 Ağustosta başlayan toplu görüşmelerde mutabakata varıldığını, mutabakat zaptının taraflarca imzalanacağını söyledi.

Kamu çalışanlarının mevcut aylıklarında Ocak 2009'dan geçerli olmak üzere yüzde 4, Temmuz 2009'dan geçerli olmak üzere yüzde 4,5 oranında artış yapılacağını ifade eden Başesgioğlu, ayrıca, artış oranlarını enflasyonun gerisinde kalması halinde, geçmişte olduğu gibi farkın kamu çalışanlarına verileceğini kaydetti.

Başesgioğlu, geçmiş dönemlerde sendika aidatı olarak verilen ödentinin de ''Toplu Görüşme Primi'' adı altında sendikalı kamu çalışanlarına ödenmesi konusunda anlaşmaya vardıklarını, bu miktarın doğrudan kamu çalışanlarının bordrosuna ilave edileceğini dile getirdi.

Başesgioğlu, ek ödeme almayan yaklaşık 1 milyon 800 bin kamu çalışanının ücretlerinde 15 gün önce 103-264 YTL arasında değişen iyileştirme yapıldığını da anımsattı.

Başesgioğlu, şöyle konuştu:

''Takdir edilir ki Hükümet olarak, makro istikrarı korumak, bütçe dengelerini korumak, bunun dışında milyonlarca işsiz vatandaşımızın, emeklimizin ve diğer sosyal kesimlerin de hak ve hukuklarını gözetmekle sorumluyuz. Bütçe imkanları bugün itibariyle buna imkan verdi. Değerli konfederasyon başkanlarımızla, bu makul çizgide buluşmuş olduk. Bütçe imkanları elverdiği ölçüde, önümüzdeki dönemlerde de memurlarımızın ekonomik durumunu düzeltmek konusundaki gayretlerimiz devam edecektir.

Bunun dışında, yine kurumlar arasındaki ücret adaletsizliğini gidermek konusunda da bir irade birliğimiz söz konusu. 2012 yılının ilk yarısına kadar kurumlarımız arasındaki ücret adaletsizliğini giderme, eşit ücret prensibini hayata geçirme konusunda da konfederasyonlarımızla bir mutabakata varmış bulunmaktayız.''

Başesgioğlu'nun verdiği bilgilere göre, kamu çalışanlarının maaşlarına 2009 yılında yıllık kümülatif yüzde 8,7 oranında artış yapılacak.

Ocak 2009'dan itibaren aile yardımı ödeneği dahil en düşük devlet memuru maaşı 1163 YTL'ye, Temmuz ayında ise 1215 YTL'ye çıkacak. Ortalama devlet memuru maaşı ise Ocak 2009'da 1414 YTL, Temmuz ayında 1478 YTL'ye ulaşacak.

ÖNCEKİ HABERLER
Büfeci hakkında ilginç iddialar
Büfeci hakkında ilginç iddialar
Yalın hapis kaldı
Yalın hapis kaldı
Kızının ölümünü seyretti!
Kızının ölümünü seyretti!
O müdür serbest bırakıldı
O müdür serbest bırakıldı
Müftüye şarapçıdan otomobil
Müftüye şarapçıdan otomobil
Milli takımda 3 yeni isim
Milli takımda 3 yeni isim
Fenerbahçeden geciken mesaj
Fenerbahçeden geciken mesaj
DTP askerin yasaklı listesinde
DTP askerin yasaklı listesinde
Rakipleri yakından tanıyalım
Rakipleri yakından tanıyalım
Ümit Özata geçmiş olsun mesajı
Ümit Özata geçmiş olsun mesajı