HABER /  EKONOMİ

Hisseler 1 ayda yüzde 1000 arttı! Akbank ve Halkbank'ı sollayan banka

TÜRKİYE Kalkınma Bankası A.Ş.'nin piyasa değeri son bir ayda hisselerde yaşanan sert artışla 25 milyarı geçti. Akbank ve Halkbank'ı sollayan şirketin eylül başında 5 lira civarında olan hisseleri bugün 60,7 seviyesini gördü.

Abone ol

Türkiye Kalkınma Bankası'nın Borsa İstanbul'da işlem gören hisseleri eylül başından bugüne kadar yüzde 1000 üzerinde değer kazandı.

Temmuz - eylül dönemi arasında 4 - 5 lira arasında dalgalanan Türkiye Kalkınma Bankası A.Ş. (KLNMA) hisseleri eylül ayının son haftasında ilk kez 10 lira eşiğini aştı.

Ekim ayıyla birlikte tırmanış çok daha keskin olurken, 11 Ekim itibarıyla gün ortasına gelinmeden bir ara 60 lira seviyesi de aşıldı. Türkiye Kalkınma Bankası A.Ş.'nin piyasa değeri böylelikle 25.3 milyara dek çıkarken Akbank ve Halkbank gibi dev bankaları solladı.

Yüzde 1000 artışın sebebi
Hissedeki sert yükselişin ana nedeni olarak banka yapısının değiştirileceğini açıklanması ve düşük halka açıklık oranı gösteriliyor.

Sadece 4.581.973 adet Kalkınma Bankası payı piyasalarda işlem görüyor bir diğer deyişle fiili dolaşımdaki pay oranı sadece yüzde 0.92. Dolayısıyla, küçük alımlarda sert fiyat hareketleri ortaya çıkıyor. Hatırlanacağı üzere benzer hareket daha önce de Aselsan'da yaşanmıştı.

Yasa dün gece meclisten geçti
1975 yılında temelleri atılan ve bugün 500 milyon lira sermayeye, 1.2 milyar lira da özsermayeye sahip şirketin yapısı dün TBMM'de kabul edilen teklifle yeniden düzenlendi.

Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası Anonim Şirketi yasası geçti

ÖNCEKİ HABERLER
Mevlüt Çavuşoğlu PKK'lı muhabire haddini bildirdi!
Buse Terim'e hakaret pahalıya patladı! O şahıs tazminata mahkum edildi
Fenerbahçe, İstanbulspor'a patladı!
Korkmaz Karaca kimdir aslen nereli Ekonomi Politikaları Kurulu üyesi oldu
DEAŞ'e operasyon! Kritik isimlerin hepsi yakalandı
Nevruz ne zaman 2020 nevruz bayramı adetleri neler?
Yorumlar