HABER /  GÜNCEL

Hilmi Özkök 2 gün soğan doğradı

"Kasaptaki ete soğan doğramam" sözüyle ünlenen Özkök, eleştirilere yazılı açıklamayla cevap verdi.

Hilmi Özkök 2 gün soğan doğradı

Genelkurmay eski Başkanı Hilmi Özkök, Ergenekon davasında tanık olarak ifade verdiği duruşmalarda anlattıklarıyla kasaptaki ete soğan doğradığını savundu.

Bilindiği gibi Özkök, iki gün süren ifadesinde 1. Ordu Komutanlığı'nda yapılan Balyoz seminerinde amacın dışına çıkıldığını söylemişti. Özkök, "Bu seminer icra edilmiş, fakat en tehlikeli senaryo amacını biraz aşkın şekilde oynanmış. Siyasi kişiler ve siyasi olaylar, gerçekmiş gibi oynanmış. Ben de Kara Kuvvetleri Komutanı'na incelettim" diye konuşmuştu.

Balyoz davası ve sonrasında gözlerin çevrildiği Genelkurmay eski Başkanı Hilmi Özkök, bazı kesimlerin hedefinde. Kasaptaki ete soğan doğraması için çağrıda bulunan Milliyet yazarı Mehmet Tezkan'a, Özkök yazı gönderdi. Tezkan da o açıklamayı köşesinde yayınladı.

"İKİ GÜN SOĞAN DOĞRADIM"

“Bugünkü makalenizdeki benden beklentinizi okudum. Yazınız teorik olarak sağlam temele oturuyor. Düşüncenize ben de katılıyorum. Ancak pratikte gözünüzden kaçmış bir nokta var. Ben ‘kasap-soğan’ andırışmasını (Analoji) 2008 yılının Temmuz ayında bir gazete muhabirinin, henüz gerçekleşmemiş bir durumun gerçekleşmesi halinde ne yapacağımı sorması üzerine yaptım. ‘Şimdiden bir şey söyleyemem’ anlamını mahalli bir deyimle belirtmek istedim. Hay dilim kurusaydı! (Soruşturma safhasının gizliliği nedeniyle, bir soruya ‘Yorum yok’ yerine ‘Var da diyemem, yok da diyemem’ demem de başıma ne işler açtı. Ama benim üslubum böyle) Bu tarihte Balyoz davası diye bir şey gündeme gelmemişti henüz.
Ergenekon davasının soruşturma safhasında İzmir adliyesinde savcılara 7 saat, muhakeme safhasında İstanbul’da yargıçlara 2 gün ‘Soğan doğradığımı’ ve zaman zaman yanlış anlamaları düzeltmek için gazetelere beyanda bulunduğumu değerlendirememiş olmanızı anlamakta zorlanıyorum. Şayet çağrılsa idim Balyoz davasında da tanıklığımı yapardım. Bunu defalarca ifade ettim.
‘İleride konuşacakmış’ ifadenizle kastettiğiniz söylemim, Balyoz davasından alınacak dersler konusundadır. Yargıtay, AYM safhaları sonuçlanmadan dersler çıkarmak takdir edersiniz ki bizi güdük sonuçlara götürür.
Şayet benden beklentiniz televizyonlara çıkıp, açık oturumlara katılıp ‘soğan doğramaksa’ bağışlayın, ben muhakemelerin mahkemelerde yapılması gerektiği inancındayım. Böyle yaparsam dönemin Genelkurmay Başkanı olmam nedeniyle yargıya müdahale suçu da işlemiş olmaz mıyım?”

Yorumlar 5 yorum