Herkes Nike'ı yakıyor! Ünlü ayakkabı firması zararla 'diz' çöktü

Herkes Nike'ı yakıyor! Ünlü ayakkabı firması zararla 'diz' çöktü

AMERİKA Nike'ın ettiği zararı konuşuyor. Nike yeni reklam yüzü olarak diz çökme protestosunu başlatan NFL oyuncusu Colin Kaepernick'i seçti. Bu Nike'a çok pahalıya patladı. Şirketin hisseleri yüzde 2.6 düştü piyasa değeri 3.7 milyar dolar azaldı.

Herkes Nike'ı yakıyor! Ünlü ayakkabı firması zararla 'diz' çöktü - Sayfa 1

Dünyanın en büyük spor markalarından ABD'li Nike, 30. yılına giren ‘Just Do it!' (Sadece yap!) kampanyasının yeni reklam yüzü olarak ABD Ulusal Futbol Ligi (NFL) takımlarından San Francisco 49ers'ın eski oyucusu Colin Kaepernick'i seçti. Bu karar Nike'ı ateşe attı. Şirketin hisseleri çakıldı bir anda piyasa değeri 3.7 milyar dolar azaldı. Sebebi de Kaepernick'in diz çökmesi...

Herkes Nike'ı yakıyor! Ünlü ayakkabı firması zararla 'diz' çöktü - Sayfa 2

Colin Kaepernick, Nike'ın yeni reklam yüzü olduğunu Twitter'da yazdığı "Bir şeylere inanın. Bu, o şey uğruna her şeyi feda etmek anlamına gelse bile" mesajıyla duyurdu.

Herkes Nike'ı yakıyor! Ünlü ayakkabı firması zararla 'diz' çöktü - Sayfa 3

ABD BUNUNLA ÇALKALANIYOR : Perşembe günü ilk maçın yapılacağı NFL'nin yeni sezonu öncesinde yapılan bu anlaşma ABD'yi ikiye böldü. Muhafazakar ABD'liler ve Trump'ın destekçileri tarafından Nike'a karşı boykot kampanyaları başlatıldı.

Herkes Nike'ı yakıyor! Ünlü ayakkabı firması zararla 'diz' çöktü - Sayfa 4

Twitter'da #BoycottNike (Nike'ı boykot et) ve #JustBurnIt (Sadece yak) hashtagları açıldı. #NikeBoycott hashtag'ine 30 binin üzerinde tweet yazıldı. Nike'ın reklam yüzüne olan tepkinin sebei ise diz çöktüğü o meşhur olay...