YAZARLAR

Her Genel Müdür Gerçek Bir Lider Olabilir mi?

Erçin Yalçın ile bir lider mi? Yoksa bir otelin genel müdürü mü? olmak üzerine paylaşımlarımız

Merhabalar,

2013 yaz sezonunda otelciliğin muhteşem çocuğu diye sizlerlepaylaştığım ve paylaşmaya devam edeceğim bitmek tükenmek bilmezenerjisi ve farklı yönetim anlayışıyla dikkatleri çekmeyi başaranErçin Yalçın ile kendi aramızda öyle içimizden geldiği gibi birsohbet yapmıştık ve bu sohbetin konusu bir otelin genel müdürüolmak mı? Yoksa lideri olmak mı?

Erçin Yalçın’ın en sevdiğim özelliklerinden birisi her şeydenönce içten, samimi ve gerçek bir baba evlat ilişkisiyle bence güçlübir lider olması. İşte Erçin Yalçın ile bir lider mi? Yoksa birotelin genel müdürü mü? olmak üzerine paylaşımlarımız.

    

Bir baba için en büyük servet ailesi ve güçlüdostluklarıdır.

Baba olmak, dünyada insanın karşısına çıkabilecek en iyifırsattır. Çocuklarınız olur ve onların yaşamın farklı evrelerindengeçişlerini izlersiniz. Günde üç dört kere, oturup çocuklarımınresimlerine bakar, o günlerin yaşamımın en güzel günleri olduğunudüşünürüm. Allah’ın insana verebileceği en güzel armağan,çocuklardır. Benim ekibime bakış açımda oğullarıma baktığım gibidirben her zaman onlara müdür gibi değil, ağabey gibi, kardeş gibi,baba gibi yaklaşmışımdır, başarı ve iç huzurda en büyük etken buduraslında…

Benim faziletlerim çocuklarımın ve ekibiminservetidir….

Ben onların 24 saat yanındayım, arkasındayım, sağında vesolundayım…

Sadece iş hayatında değil, dışarda da arkadaş, dost, ağabey,babayım…

Hepimiz birimiz için… Birimiz hepimiz için esas olan budur…Hiçbir zaman koltuk sevdam olmadı… Hep bulunduğum koltuğu kimebırakır mı düşünerek, yetiştirdim onları…

     

Herkes lider olamaz, liderlik meziyetister.

Bir otele lider olabilmek  apayrı özellikler ister. Oyüzden herkes genel müdür sıfatını alabilir, ama lider sıfatınıasla alamaz. İşte algılayamadığımız nokta da bu soruyla başlıyor“her genel müdür gerçekten bir lider olabilirmi?”. Yakın zamanda yaşadığımız olaylar bunu açıkçagösteriyor ki herkes lider o-la-maz!
Büyük ekipleri heyecanlandırabiliyor musunuz, karizmanızlapersonellerinizi peşinizden sürükleyebiliyor musunuz, hatiplikelbette olacak ama hitabet gücünüz ekibinize ne kadar etki ediyor?Bürokrasinin çarkına takılıp kalmışsanız, mevzuatların içindeboğuluyorsanız, personellerinize karizmanız ve hitabetinizle değilde bir amir edasıyla yaklaşıyorsanız asla bir lider olamazsınız,klasik  genel müdürlükten öteye geçemezsiniz. Bulunduğunuzotelin kadroları üzerindeki etkinliğiniz korku üzerine isedevamlılığınız bir noktadan sonra son bulacaktır. İstemediğinizhalde nasıl devrildiğini anlayamayacaksınız bile. Emekliliğinizekalabalık kitlelerin omuzlarında girmek yerine, dört duvar arasındabaşınız elleriniz arasında olduğu halde girersiniz. Ekibiniz sizesaygı duymamıştır. Oysa siz hep öyle zannetmişsinizdir. Çünkükadrolarınıza sadece genel müdürlük yapmış; asla gerçek bir lideredasıyla yönetmemişsinizdir. Böyle olunca da, siz tek adamolduğunuzu zannederken, zirvede gözü olan birileri sürekli altınızoymuştur. Zamanı gelince de, etik olmayan bir iç oyunlarla yerinizialmayı düşünenler harekete geçmekten geri kalmamışlardır. Amagerçek bir lider olamadığınız için bunların farkına bile varamamış;gayri ahlaki bir darbeye maruz kalmışsınızdır. Örümcek ağınasaplanmış bir av misali çırpındıkça daha da yapışmışsınızdır ağa.İş işten geçmiş, yapacak bir şey kalmamıştır. İhaneti sadece yaşlıgözlerle izlersiniz.

     

Diğer taraftan da genel müdür olduğu oteli gerçek bir lideranlayışıyla yönetenler, kadrolarıyla ilgili tüm sorunlarınfarkındadır, bünyesindeki mesai arkadaşlarını çok iyi tanır. Çatlakbir sesi önceden duyar, art niyetleri çabuk hisseder. Departmanlarüzerinde, etkin hitabet gücünü de kullanarak saygınlığını artırırve peşinden sürükler. Eylemleri ve söylemleriyle gerektoplantılarda gerekse yönetim toplantılarında, üstün karizmasıylasaygınlığını gün geçtikçe artırır. Kendi kadrolarında da büyüksaygınlık uyandırmıştır. Geleceğe yönelik adımlarını her zamanrahat atmıştır. Çünkü bilir ki, gerçek liderlik vasıflarıylameydana getirmiş olduğu sevgi, gelecekte kendisine yönelik birihanete asla dönüşmeyecektir. Kurmuş olduğu müthiş ekip ruhunuelbette çekemeyen gerek iç gerekse dış mihraklar olacaktır. İkiliksokarak ya da başka gayri ahlaki yöntemlerle turizmden silmekisteyeceklerdir. İşte tam bu noktada, liderliğin getirdiği üstünmeziyetler ortaya çıkacak; hertürlü fitne ve fesat yapanlar güçlüçarkları arasında ezilip kaybolacaktır. Ekibinize sahip çıkın Müdürdeğil onların lideri olun… İnisiyatif alamayan lider liderdeğildir.

Tatil tadında kalın.

Yorumlar