BIST 1.536
DOLAR 7,34
EURO 8,93
ALTIN 437,23
HABER /  GÜNCEL

Hepimiz böcek yemeye başlayacağız! Dikkat çeken 'küresel ısınma' sözleri

Ziraat Mühendisleri Odası İzmir eski Şube Başkanı Ferdan Çiftçi, küresel ısınmanın etkisiyle böcek popülasyonu ve çeşitliliğinin artacağını söyledi. Küresel ısınmanın etkisiyle böceklerin insan gıdası haline geleceğini savunan Çiftçi, 'Hamam böceği, çekirge, un kurdu, ipek böceği, cırcır böceği gibi türleri tüketir hale geleceğiz' dedi.

Abone ol

Ziraat Mühendisi Ferdan Çiftçi, küresel ısınmanın daha da artacağını, ısınmanın etkisiyle böcek ekosisteminin değişeceğini söyledi. Yeni böcek türlerinin çoğalacağını ve bu türlerden bazılarının yenilebileceğini belirten Çiftçi, "Ocak ayı olmasına rağmen güneşli bir hava var. Hepimiz bu havadan dolayı çok mutluyuz. Ancak, bu doğa için doğru bir hava değil. Sıcaklıkların düşmüş olması ve şu an doğanın dinleniyor olması gerekiyor. Sıcaklıklardaki bu düşüş, böcek popülasyonlarında değişimler yaşanmasını sağlayacak. Bu durum da böcek türlerinin bazı yerlerde azalmasına bazı yerlerde ise çoğalmasını sağlayacak." dedi.

200 sayfalık dikkat çeken rapor                                                                          Sözlerine devam eden Çiftçi, "Yeni türlerin artacağı yönünde ve bazı böcek türlerinin yok olacağına dair araştırmalar var. FAO (Gıda ve Tarım Örgütü) bu konuyla ilgili 200 sayfalık bir rapor yayınladı. Bu raporda böceklerin 20-30 yıl sonra insan gıdası olarak tüketileceği söyleniyor." diye konuştu.

Çiftçi sözlerine şöyle devam etti: Küresel ısınmayla birlikte, küresel iklim değişikleri gıda ve yem kaynaklarında da dönüşümlerin yaşanmasını sağlayacak, artan nüfusun ihtiyaçlarını hazırlamak için de yeni proteinlere ihtiyacımız olacak.

En önemli protein kaynağı olan böcekler de ön plana çıkacak. Çünkü 2 milyona yakın böcek türü olduğu söyleniyor ve bin 900 tanesinin yenilebilir böcek türü olduğu biliniyor.

Bu yenilebilir böcekler; hamam böcekleri, çekirge, un kurdu, ipek böcekleri, cırcır böcekleri gibi türler

Tavuk etinde yüzde 23 olan çekirgede yüzde 75                                                 Böceklerdeki protein miktarının çok yüksek olduğunu ifade eden Çiftçi, "Bitkisel üretimdeki proteinlere göre böceklerdeki protein oranı çok yüksek, aminoasitlerce zengin ve doğrudan insan gıdası ya da dönüştürerek hayvan beslenmesinde alternatif besin kaynağı olarak çıkıyor. Örneğin bir çekirgede yüzde 50-75 oranında bir protein bulunuyorken tavuk etinde yüzde 20-23 oranında protein bulunuyor." ifadelerini belirtti.

"Restoranda çekirge veya böcek isteyeceğiz"                                                     Çiftçi sözlerini şöyle noktaladı: Bu böcekleri doğrudan veya soslarla hazırlayarak çerez gibi tüketeceğiz. Bu tüketimler önümüzdeki günlerde artacak ve gündelik hayatımızda bir restoranda gittiğimizde çekirge isteyeceğiz ya da başka bir böceği ister hale geleceğiz"

ÖNCEKİ HABERLER
Konya'da salgında talep patladı! Yemeden duramıyorlar
NBA'de 2 maç koronavirüs nedeniyle ertelendi
Belhanda'dan tepki: Bu ırkçılık daha ne kadar ileri gidecek!
Konya'da otomobil kamyonetle çarpıştı! Refüje çıkarak durabildi
İşte en çok veri toplayan uygulamalar! Facebook zirvede verilerimiz servet değerinde
Mardin'de terör örgütü iş birlikçilerine operasyon: 22 gözaltı
ABD, Küba’yı teröre destek veren ülkeler listesine ekledi
Melek İpek'ten kahreden karar! Tıp yerine hapse girdi
Elazığ'da yangında itfaiyenin dikkati faciayı önledi: Büyük bir felaketin önüne geçildi
Kahramanmaraş'ta akraba kavgasında kan döküldü! Ölüler var
Yorumlar