BIST 2.884
DOLAR 17,96
EURO 18,21
ALTIN 1.025,61
HABER /  SEÇİM

HDP seçim beyannamesi içinde yok yok!

HDP Seçim Beyannamesi açıklandı. HDP Seçim Beyannamesi'nde asgari ücretten Başkanlık sistemine, kadın bakanlığından ücretsiz kreşe kadar çok sayıda vaat yer aldı.

Abone ol

HDP 2015 Milletvekili Seçim Beyannamesi'ni bugün İstanbul'da düzenlenen bir etkinlikle kamuoyuna açıkladı.

HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ, HDP'nin seçim bildirgesini açıkladı.

Toplantıda ilk olarak söz alan Yüksekdağ, şunları söyledi:

"Bu bildirgede 3, 5 10 kişinin değil, bizlerin emeği ve aklı var. Mücadelesi var. Bu bildirgeyi biz kadınlar oluşturduk, ezilen halklar oluşturduk. Bİldirgeyi bütün ezilen inançlarla beraber yazdık.
Bugün başka bir gün, bu ana başka bir an, haklıların hak ettiğini kazanacağı, hayallerin özgürleşeceği bir gündür bu. Haklılığımız bu bildirge ile bir kazanma iradesine dönüştü. Bu bildirge ile Türkiye'yi değiştirecek gücü ayağa kaldıracağız.

"SULTANIN KABUSU"

Umut gerçekle buluştu. Hayalgücü özgürleşti. İşte bizleri birleştiren bu güçtür. Biz bu güce inanıyoruz. Bugün sunacağımız bildirge sultanın kabusu, bütün Türkiye halklarının hayalidir, inancıdır. Onlar kabus görmeye başladılar. daha çok kabus görecekler. Biz bu hayalle, inançla yeni yaşmanı inşa edecek gücü ortaya koyduk. Bizi oluşturan ve yarına yürüme enerjimizi biriktiren bu bildirgede ortaya koyacağımız programla Türkiye halklarının yeni yaşamı kurma ve inşa etme gücünü açığa çıkaracağız."

KONUŞMASINA KÜRTÇE SELAMLA BAŞLADI

Ardından sözü Selahattin Demirtaş aldı. Konuşmasına Kürtçe selam verecek başlayan Demirtaş, şu ifadeleri kullandı:

"Bildirgemizle birlikte Türkliye'nin her bir köşesinde karamsarlığın yerine HDP'nin umudu yer alacak. Bugün bildirgeyi paylaşacağız. 45 gün boyunca da detayları sizinle paylaşacağız. Bizler çok inançlı yapımız ve farklılıklarımızla horlanmaktan, alay edilmekten usandık. Her gün silah sesi, gaz, jop, TOMA görmekten usandık. Devletten korkmadan barış içinde yaşamak istiyoruz.

Türkiye toplumunun tamamı ortak kimlikte birleşecekse teklik değil, birlik üzerine inşa edilmiş insanlık kimliği olabilir. İnsanlığımızın azalmasından utanır hale geldik. İnsanlığı merkeze koyarak yeni bir başlangıç yapmak zorundayız. Bu HDP'nin boyun borcudur.

Paranın her şeyi satın alabileceğine inanan düşünceye karşı insanlığımızı ortaya çıkaracağız. Bu coğrafyada halen umut var diyeceğiz. Biz bütünlüklü bir sistem değişikliği öneriyoruz. HDP radikal bir değişim öneriyor. Hiçbir şey Ankara'dan göründüğü gibi değil, sokaklar Ankara'da ensesi kalınların gördüğü gibi değil. Bizler HDP olarak ortaya koyacağımız söyleyeceğimiz şeyler hiçbir parti tarafından söylenmemiş gibi kabul edilmeyecek."

hdp-secim-bildirgesi.jpg

"KADIN BAKANLIĞI KURACAĞIZ"

Basın toplantısı, eş başkanların dönüşümlü konuşmasıyla devam etti:

FİGEN YÜKSEKDAĞ: İstediğimiz mesleği seçebildiğimiz, erkeklerle eşit ücret aldığımız, tacize maruz kalmadığımız bir yaşam istiyoruz. Bu seçimlerde milletvekili adaylarımızın yarısı kadın, hayal ettiğimiz bir yaşam gibi. Meclis'in yarısının kadın olduğu kadın vekillerin kadın mücadelesini sürdürdüğü erkek egemen olmayan bir toplumda yaşamak istiyoruz. Bizler bu yönelimi hayata geçirebilmek için uygulama gücümüzle hareket edeceğiz. Bu görüşe bağlı olarak bir kadın bakanlığı kuracağız.
Kadını bir birey olarak görmeyen, göz yumma politikasını destekleyen erkek egemen zihniyete karşı radikal ve güçlü bir kadın özgürleşme hamlesi gerçekleştireceğiz. Bakanlık, kadınların ayrımcılığa karşı savunulması için çalışacak, sadece kadınlar için çalışacak. Ücretsiz kreşler açacağız. Kadınların enerjisi özgürleşecek. Kadının sırtına yüklenen sorumlulukları, kamunun sahiplenmesiyle bütün toplumsal yapının sahiplenmesiyle kadının yükünü hafifleteceğiz. Yaşlı bakım kurumları, engelli iyileştime merkezlerini yaşama geçireceğiz.

8 MART RESMİ TATİL OLACAK

8 Mart'ı bütün kadınlar için resmi tatil ilan edeceğiz. Bugüne kadar kadının adını tanımayan siyasi iktidara karşı cevabı böyle vereceğiz. 8 Mart'ta bütün kadınlara mitinglere katılım için ücretsiz ulaşım izni verilecek."

DEMİRTAŞ, FİGEN YÜKSEKDAĞ'A BÖYLE TAKILDI


"ADALETSİZ SINAV SİSTEMİNİ TÜMDEN KALDIRACAĞIZ"

SELAHATTİN DEMİRTAŞ: Bütçesinin ağırlıklı olarak spor harcalamarına ayrıldığı Gençlik ve Spor Bakanlığı yerine gençlerin ihtiyacının karşılanacağı bir gençlik bakanlığı kuracağız. Bizler tep tip yaşama zorlanan gençlerin, özgürce yaşamasının önünü açacağız. Gençlerin örgütlenmesi önündeki engelleri kaldıracağız.

GENÇLERE 200 TL MAAŞ

15-25 yaş arası istisnasız tüm gençlere 200 TL iletişim ve ulaşım desteği sağlayacak genç yaşam kartı uygulamasını hayata geçireceğiz. Seçme yaşını 16'ya seçilme yaşını 18'e düşüreceğiz. Cinsiyet eşitlikçi engelsiz kampüsler kuracağız. Gençlerin geleceğini belirleyen adaletsiz sınav sistemini tümden kaldıracağız.

YÖK VE ÖĞRETİM ÜCRETLERİ KALKACAK

Her gencin başarısına göre tercih ettiği bölümde okumasını sağlayacağız. Üniversite meclisleri yer alacak, YÖK'ü tümden kaldıracağız. Onun yerine üniversiteler arası bilgi alışverişini sağlayacak bir kurul kuracağız. Karşılıksız burs vererek, öğretim ücretlerinin kaldırılması için bütçe ayıracağız. Sosyal güvencesi olmayan hiçbir genç kalmayacak. gençlerin bilgiye erişimdeki engelleri kalkacak. Özgür internet erişimini kamusal mekanların tamamında ücretsiz olarak sunacağız.

VİCDANİ RET GELİYOR   hd.jpg

Vicdani ret hakkını anayasal bir güvence olarak tanımlayacağız. Askerlik yapmak istemeyenler, militarizme karşı olanlar istedikleri zaman askerlik yerine kamu hizmetinde bulunabilecekler.

"HOMOFOBİK ZİHNİYETE KARŞI..."

FİGEN YÜKSEKDAĞ: Cinsel yönelim ve cinsiyet kimliğine yönelik ayrımı ortadan kaldıracak olanlar bizleriz.LGBT bireylerin insanca yaşam sürmesini sağlayacağız. Eşit yurttaşlığı anayasal güvenceye alacak adımlar atacağız. Sosyal eşitsizlikleri giderecek politikaları hayata geçireceğiz. Homofobik zihniyete karşı renklerini de al gel diyoruz."

SELAHATTİN DEMİRTAŞ: Çocukları etkileyen maddeleri gözden geçireceğiz. Çocukların gıda hakkını korumak için gıda bankaları kuracağız. Çocuk işçiliğine izni vermeyeceğiz. Çocuğa yönelik şiddete ağır cezalar getirilmesi için buradayız. Çocuk cezaevlerinin tamamını kapatacağız. Çocuk eğitim ve destek merkezleri kuracağız. berkinlern anısına sahip çıkacağız.

VALİ DE SEÇİMLE İŞBAŞINA GELECEK

FİGEN YÜKSEKDAĞ: Her türlü cesayete, antidemokratik yasalara karşı demokratik reform sürecini başlatacağız. İnsanlık esaslı yeni bir anayasayı hep beraber yapacağız. Sivil bir anayasa olacak. Türkiye'nin demokratikleşmesinde ve barışın gerçekleşmesinde önemli bir rol oynayacak demokratik özerkliği Türkiye'nin her yerinde hayata geçireceğiz. Vali dahil herkes seçimle işbaşına geçecek.

EŞ BAŞBAKANLIK SİSTEMİ GETİRECEĞİZ

Parlamenter sistemi demokratikleştireceğiz. Eş genel başkanlık sistemi uygulayan partilerin, iktidara geldiğinde eş başbakanlık sistemi ile devam etmesini sağlayacak sistemi hayata geçireceğiz. Temel hak ve özgürlüklerin önündeki baskıcı yasalar kalkacak. İşkence ve kötü muamele insanlık suçu sayılacak ve zaman aşımı olmayacak. Anayasada başkanlık sistemi asla olmayacak. Seçim barajı kalkacak, Meclis'te bütün partilerin aldıkları oy oranıyla temsil edilmesinin yolunu açacağız. Bizler HDP, tarihte çok önemli bir hamle yaparak barajı aşmak suretiyle yasalardan tamamen kaldıracağız. Cinsiyetçilikle ilgili pozitif ayrımcılık ilkesi uygulanacak.

HASTA TUTSAKLAR SERBEST BIRAKILACAK

SELAHATTİN DEMİRTAŞ: Adalet sistemi yeniden düzenlenecek. Adalet Bakanlığı'nın HSYK üzerindeki vesayetini sona erdireceğiz. Bizler adalet sistemini tarafsız hale getirmek için adım atmak istiyorsak, avukatın bürosu adalet binasının dışındaysa savcının bürosu adalet binasında hakimin yanında olamaz. O da adalet binasının dışında çalışmasını sürdürmelidir. Herkes anadilinde ücretsiz yargı hizmeti sağlanacak. Hasta tutsakların serbet kalmasını sağlayacağız. Herkesi tarihle yüzleşmeye çağırıyoruz. Soykırım gibi iddiaların sonuçlandırılması için hakikat komisyonları kuracağız. İşgal edilen tüm mülkler sahiplerine iade edilecek. Koruculuk sistemi kaldırılacak. Başka alanlarda özlük hakları korunarak istihdam edilmelerini sağlayacağız. Medya sahiplerinin başka sektörlerde faaliyet göstermelerine izin vermeyeceğiz. Sosyal medyada düşünce özgürlüğüne yönelik yasaklara son vereceğiz. Özgürlüğe hep birlikte bizler sahip çıkacağız."

DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI KALDIRILACAK

FİGEN YÜKSEKDAĞ: Herhangi bir dini inancı olmayan yurttaşların özgürlüğünü anaysal güvenceye kavuşturacağız. Zorunlu din dersi uygulamasına son vereceğiz. Din dersleri seçmeli olacak. Alevi çocuklarının din dersi politikasıyla dayatmaya uğramasına izin vermeyeceğiz. Diyanet İşleri Başkanlığı kaldırılarak devletin din alanından el çekmesini sağlayacağız.

selahattin-demirtas-figen-yuksekdag.jpg
ERMENİSTAN SINIRI AÇILACAK

SELAHATTİN DEMİRTAŞ: Barışçıl bir dış politika mümkündür diyoruz. Suriye'deki savaşın sona erdirilmesi için çaba harcayacağız. İşgalci politikalara karşı duracağız. Kıbrıslı Türk ve Rum halkların bölünmüşlüğe karşı ortaya koydukları çabaları destekleyeceğiz. Ermeni halkıyla dostluk köprüleri kuracağız. Türkiye-Ermenistan sınırı koşulsuz olarak açılacak.

FİGEN YÜKSEKDAĞ: Doğayla dost bir insanlık anlayışını savunuyoruz. Tüm canlıların yaşam hakkını savunacağız. Nükleer enerji yatırımlarını durduracağız.

NÜKLEER YATIRIMLAR DURACAK

FİGEN YÜKSEKDAĞ: Doğayla dost bir insanlık anlayışını savunuyoruz. Tüm canlıların yaşam hakkını savunacağız. Nükleer enerji yatırımlarını durduracağız. Her yerde barajlar HES'ler yaparken elektrik kesintilerini de neyle izah ettiğini merak ediyoruz. Enerjinin yerinde üretilmesini sağlayacağız. Yenilenebilir enerjiye öncelik vereceğiz. Tarım alanlarının ormanların meraların yağmalanmasına izin vermeyeceğiz. Ekolojik dengeye zarar veren tüm projeler durduracağız.

ASGARİ BİN 800 LİRA OLACAK

SELAHATTİN DEMİRTAŞ: Bütün yoksul ailelere ısınma desteği sağlayacağız. 18 yaşına kadar olan çocuklar ve gençlere, emeklilerin tamanına toplu taşıma ücretsiz olacak. Yoksullukla etkin bir şekilde mücadele edeceğiz. Asgari ücret ilk etapta net olarak bin 800 liraya çıkarılacak. Bin 800 lira asgari ücret DİSK'in 4 kişilik bir aile için belirlediği ücretin yarısıdır, bu rakam böyle belirlenmiştir. Az kazanandan az çok kazanandan çok vergi alınacak. Çalışanların ve emekçilerin üzerindeki vergi yükünü azaltacağız. Kredi kartı borçları faizlerini yeniden düzenleyeceğiz.

YENİ AVM'YE İZİN YOK

Tarım işçilerini tamamı sosyal güvence altına alınacak. GDO'yu tümden yasaklayacağız. 2B orman arazilerinin ranta açılma sürecine son vereceğiz. Arazilerin çiftçilere dağıtılmasını sağlayacağız. Kent meydanlarını koruyacağız, hiçbir çılgın projeye izin vermeyeceğiz. Şehir merkezlerine yeni AVM açılmasına izin ve ruhsat vermeyeceğiz.

ÇALIŞMA SÜRESİ 35 SAATE DÜŞECEK

FİGEN YÜKSEKDAĞ: Kamuda çalışanlar kadrolu hale getirilecek. Özel istihdam bürolarını kiralk işçi uygulamalarını ortadan kaldıracağız. Madenlerde cinayetleri durduracağız. Katliamcı kıyıcı düzeni ortadan kaldıracağız. Madenlerde güvenli ortam sağlanana kadar üretimi durduracağız. İşçilerin yaşamına son veren bütün uygulamaları kaldıracağız.İş cinayetlerini bitireceğiz. İş cinayetlerine sebebiyet verenlerin cinayetten yargılanması sağlanacak.İstihdamı artırmak için resmi haftalık süresi 35 saate düşecek. Hükümetin grev erteleme yetkisi kaldırılacak. 

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI BİN 800

SELAHATTİN DEMİRTAŞ: Sosyal yardım değil, sosyal hak diyoruz. Asgari ücrette olduğu gibi en düşük emekli maaşını bin 800 TL'ye çıkaracağız. Çalışan emekliden prim kesilmeyecek. Sağlık ihtiyaçları bedelsiz karşılanacak. Tüm iş yerleri ve sosyal alanlar engellilerin kullanımına uygun hale getirilecek.Eğitim sistemini çok dilli hale getireceğiz. Çocuklarımızı ayıran 4+4+4 uygulamasını durduracağız.ÖNCEKİ HABERLER
Facebook'ta kocasının ikinci karısını buldu!
Facebook'ta kocasının ikinci karısını buldu!
Kaderimin Yazıldığı Gün Elif konağa gelin geliyor
Kaderimin Yazıldığı Gün Elif konağa gelin geliyor
Recep ayı ve üç aylarda yapılacak ibadetler
Recep ayı ve üç aylarda yapılacak ibadetler
İlker Başbuğ'dan ilginç çıkış!
İlker Başbuğ'dan ilginç çıkış!
Gülsüm anne üzüntüden felç oldu
Gülsüm anne üzüntüden felç oldu
Adım adım kalp sağlığı
Adım adım kalp sağlığı
Adil Gür'den partilere çok önemli uyarılar!
Adil Gür'den partilere çok önemli uyarılar!
Ermeni meselesiyle ilgili her şey bu sitede
Ermeni meselesiyle ilgili her şey bu sitede
AK Parti Şanlıurfa 1. sıra adayı Nurettin Nebati'den flaş mesaj
AK Parti Şanlıurfa 1. sıra adayı Nurettin Nebati'den flaş mesaj
AK Partili başkan helallik isteyip intihar etti!
AK Partili başkan helallik isteyip intihar etti!