Hayvanlardan insanlara geçen bu bakteri ruh hastalıklarına neden olabiliyor

Hayvanlardan insanlara geçen bu bakteri ruh hastalıklarına neden olabiliyor

Doktorlar, hayvanlardan insanlara geçen ve vücuda saklanan bakterilerin uzun vadede, insanlarda bunama veya alzaymır gibi hastalıklara yol açabileceğini söyledi.

Hayvanlardan insanlara geçen bu bakteri ruh hastalıklarına neden olabiliyor - Sayfa 1

Merkez sinir sistemi hastalıkları dergisinde yayınlanan makalede, belli bazı virüslerin insanlarda hemen veya daha uzun sürede akıl sağlığı hastalıklarına yakalanmalarına neden olabildikleri ifade edildi.

Hayvanlardan insanlara geçen bu bakteri ruh hastalıklarına neden olabiliyor - Sayfa 2

Konu ile ilgili yapılan çalışmalara yer verilen makalede, 14 yaşındaki sağlıklı bir gencin aniden ruhsal olarak rahatsızlanmaya başladığı ve bunun nedeninin beyin iltihabından kaynakladığı belirtildi. Uzun süren araştırmalar sonucunda da doktorlar beyindeki iltihaba, ev hayvanlarından geçebilen Bartonella adlı bir bakterinin neden olabileceğini ortaya çıkardı.

Hayvanlardan insanlara geçen bu bakteri ruh hastalıklarına neden olabiliyor - Sayfa 3

Çalışmayı yürüten ekibin başındaki Kuzey Carolina Devlet Üniversitesi’nden Ed Breitschwerdt, gizmodo haber sitesine yaptığı açıklamada, gence verilen uzun süreli antibiyotik tedavisiyle sonuç almaya başladıklarını söyledi.

Hayvanlardan insanlara geçen bu bakteri ruh hastalıklarına neden olabiliyor - Sayfa 4

Doktorlar, yaptıkları araştırmada bakterinin düşünülenden daha tehlikeli olduğu sonucuna vardı. Breitschwerdt, haber sitesine yaptığı değerlendirmede, aynı bakterinin 30 farklı türüyle karşılaştığını ve 12’den fazla insanı etkilediğini söyledi.