BIST 7.837
DOLAR 28,93
EURO 31,23
ALTIN 1.890,40
HABER /  DÜNYA

Hani bürolar kapatılmıştı!

Erbil'dekiler kapatılmış gibi gösterildi. Peki ya Kerkük'tekiler? İşte manzara;

Abone ol

İstanbul'da gerçekleştirilen "Genişletilmiş Irak'a Komşu Ülkeler Toplantısı"nda Iraklı yetkililerin "PKK'ya karşı hemen önlem almaya başlıyoruz" açıklamasından sonra ilk adım olarak örgütün siyasi kanadını oluşturan Erbil ve Süleymaniye'deki büroları kapatılırken, Kerkük'teki siyasi büro ve radyosu hala faaliyetini sürdürüyor.

Uzun süredir Kuzey Irak bölgesel yönetimi denetimi altında bulunan Erbil, Dohuk ve Süleymaniye gibi vilayetlerde faaliyet gösteren terör örgütü PKK'nın siyasi uzantısı Kürdistan Demokratik Çare Partisi'nin (PÇDK) büroları kapatılmıştı. Bazı çevrelerin "göstermelik" olarak nitelendirdiği adımın ardından Irak hükümeti örgütle bağlantılı olan tüm büroları kapattığını duyururken, PÇDK'nın faaliyetleri Türkmen yoğunluklu Kerkük'ün Elmas ve Arafa Mahallesi'nde halen faal olarak çalışıyor. Ankara'nın rahatsızlığı dikkate alınarak kapatılan bazı büroların aksine, Kerkük'teki İngiliz Konsolosluğu yakınında yer alan örgütün radyo ve gazeteleri de etkisini sürdürüyor.

Bölgesel yönetim yetkilileri, daha önce örgüte destek çıkan partinin, PKK ile bağlantıları kanıtlanmadığı sürece kapatılmasının söz konusu olmayacağını savunmuş, ancak Türkiye'nin baskısı sonucu önceki gün bazı büroları kapatmıştı.

Kapatma kararına ilişkin PÇDK'nın sözde Genel Başkanı Faik Gulpi, parti bürolarının kapatılmasının Türkiye'nin baskısı sonucu gerçekleştiğini öne sürmüş, PKK'nın siyasi mücadelesini desteklediklerini ifade etmişti.
Irak Başbakanı Nuri El Maliki, önceki gün İstanbul'da düzenlenen zirve öncesi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a örgüte karşı bir dizi öneri sunmuş, PKK'yı destekleyen büroların kapatıldığını açıklamıştı. Ancak, Kerkük'te halen faal olan örgütün siyasi bürosunun, Maliki'nin açıklamalarıyla çeliştiği ortaya çıktı.

Kerkük'teki siyasi büro ile gazete ve örgüt radyosunun faaliyetlerine devam etmesi, Ankara'dan nasıl bir tepki göreceği ise merakla bekleniyor.