BIST 4.998
DOLAR 19,10
EURO 20,67
ALTIN 1.202,53
HABER /  POLİTİKA  /  CHP

Hangi vekillerin telefonu dinleniyor?

CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, hakkında dinleme kararı verilen milletvekili olup olmadığını sordu.

Abone ol

İnce, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı'na sunduğu yazılı soru önergesinde, CHP milletvekillerinin izlendiği ve dinlendiği, AK Parti milletvekillerinin de takibe alındığı ve elde edilen bulguların saklandığı yönünde iddialar bulunduğunu belirtti.

24. Dönem milletvekilleri içinde hakkında dinleme kararı verilen milletvekili olup olmadığını öğrenmek isteyen İnce, Erdoğan'a şu soruları yöneltti:

''Mahkeme kararıyla teknik takibe alınan milletvekillerinin telefon konuşmaları usulüne uygun bir şekilde imha edilmiş midir? Mahkeme kararı olmaksızın telefonu dinlenen milletvekili var mıdır? Varsa bu milletvekillerinin ses kayıtları nerede muhafaza edilmektedir? Hükümetleriniz döneminde yasa dışı dinleme yaptıkları ve bunları servis ettikleri gerekçesiyle hakkında dava açılan kişi var mıdır? Yasa dışı dinleme, izleme, ortam dinlemesi, teknik ve fiziki takip yapılan milletvekilleri konusunda size gelen istihbarat bulunmakta mıdır? Yasa dışı dinlemeler konusunda aldığınız idari tedbirler nelerdir?''