BIST 2.451
DOLAR 16,38
EURO 17,60
ALTIN 975,43
HABER /  EKONOMİ

Hakkari'de 40 milyon tonluk maden rezervi

Hakkari'nin, yeraltı kaynakları bakımından oldukça zengin olduğu ortaya çıktı

Abone ol

Hakkari Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Nuri Bodur, Hakkari'nin krom, kurşun, çinko ve bakır gibi önemli maden yataklarına sahip olduğunu söyledi.

Bölgede çinko ve kurşun gibi madenlerin yanısıra, kükürtlü bileşiklerin ve jeotermal kaynakların da bulunduğunu vurgulayan Bodur, bu kaynakların açılacak tesislerle bölgenin ekonomisine kazandırılmasının, kentin gelişmişlik düzeyini Türkiye ortalamasına ulaştıracağını aktardı. 

Son dönemlerde madenle ilgili bölgede bir-iki tesisin açılmasının sevindirici olduğuna dikkati çeken Bodur, "Kurşun ve çinko bölgenin önemli madenlerinden, bölgede daha çok metamorfizmaya, yani başkalaşıma dayalı tortul ve özellikle karbonatlı kayaçlar içerisinde bulunuyor. Ülkenin yeraltı zenginliklerinin ortaya çıkarılmasında önemli katkıları ve çalışmaları olan Maden Tetkik Arama kurumunun bölgedeki kurşun ve çinko rezervelerine yönelik herhangi bir çalışmasının olmadığını görüyoruz. Ancak önümüzdeki dönemlerde üniversitemizin de desteğiyle bu konularda çalışmalar yapılabilir" dedi.

HAM OLARAK İHRAÇ EDİLEN CEVHERLER EKONOMİDE BÜYÜK KAYIPLARA NEDEN OLUYOR

Bölgede zengin yatakları olan kurşun ve çinkonun hammadde olarak çıkarılıp işlenmesinin zor ancak satılmasının kolay olduğunu bildiren Bodur, İstanbul Üniversitesi tarafından yapılan bir çalışmada bölgede 40 milyon tonluk çinko ve kurşun rezervinin bulunduğunu açıkladı. 

Bunun bölge ekonomisi için çok önemli olduğunu dile getiren Bodur şu ifadeleri kullandı:

"Hakkari bölgesinde iki firmanın zenginleştirmeye yönelik tesisler kurduğunu gördüm. Tabi bu da sevindirici bir olay. Bu tesislerin yıllık kapasitesi 40 ile 80 bin ton civarında. Çıkartılan madenlerin işlenebilir hale gelip ihraç edilmesi, bölgenin ekonomisine ve istihdamına büyük katkı sağlayacak. Bölgedeki kurşun ve çinko cevherinin yurt içinde alıcı bulamamasından dolayı doğrudan ihraç edildiğini görüyoruz. Ham ihraç edilen cevherler, ülke ekonomisi için büyük kayıplara neden oluyor. Altcevher zenginleştirmeye yönelik çalışmalar yapıldığı takdirde, dünya üretiminde önemli bir pazar olma özelliğine sahip bir ülke konumuna gelebiliriz. Sülfürlü cevherleri de yurt içinde ciddi anlamda alıcı bulunamadığı için Çin'e ihraç etmek durumunda kalıyoruz."

Hakkari'nin, çinko ve kurşun yatakları bakımından zengin bir bölge olduğunu belirten Bodur, "Üretim, işleme ve zenginleştirme tesisleri kurulmasıyla buna bağlı yan sanayinin kurulması tabiki önemli bir merkez haline gelmesinde katkı sağlayabilir. Bölgede öncelikle genel rezervlerin tespitiyle ilgili teknik çalışmaların yapılması lazım. Bu çalışmalarla bölgenin kalkınmasında önemli yatırımlar yapılmalı. Kalkınmada 6. bölge olarak belirlenen Hakkari'de, teşviklerle yeni tesislerin açılarak işletmeye geçmesi bölge istihdamına büyük katkı sağlayacaktır" değerlendirmesinde bulundu.

ÖNCEKİ HABERLER
Bu ay 9 bin yeni memur alınacak!
Bu ay 9 bin yeni memur alınacak!
Konut kredisi faizleri yükseliyor!
Konut kredisi faizleri yükseliyor!
Kurbanlık boğa 4 kişiyi böyle sürükledi
Kurbanlık boğa 4 kişiyi böyle sürükledi
Suudi Arabistan’ın kararını değerlendirdi
Suudi Arabistan’ın kararını değerlendirdi
Halk otobüsleri kafa kafaya çarpıştı
Halk otobüsleri kafa kafaya çarpıştı
Suudilerden BM Güvenlik Konseyi geçici üyeliğine ret
Suudilerden BM Güvenlik Konseyi geçici üyeliğine ret
Esad'ın üst düzey komutanı öldürüldü
Esad'ın üst düzey komutanı öldürüldü
Aziz Yıldırım  açıklaması kafa karıştırdı
Aziz Yıldırım açıklaması kafa karıştırdı
Çıplak halde bulundu
Çıplak halde bulundu
TIR şovu felaketle sonuçlandı
TIR şovu felaketle sonuçlandı