BIST 4.919
DOLAR 18,83
EURO 20,24
ALTIN 1.134,86
HABER /  GÜNCEL

Güzeller Gülün önünü kesti

Antalya'da bulunan Cumhurbaşkanı Gül ve eşi bugün Side'yi gezdi. Objektiflere ilginç görüntüler takıldı...

Abone ol

‘44'üncü Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu’nun ödül törenine katılmak için geçen cuma gününden bu yana Antalya'da bulunan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ziyaretinin üçüncü gününde eşi Hayrünnisa Gül, kızı Kübra ve damadı Mehmet Sarımermer ile Manavgat’a bağlı Side Beldesi’ndeki tarihi yerleri gezdi.

Cumhurbaşkanı Gül’e Antalya Valisi Alaaddin Yüksel, Büyükşehir Belediye Başkanı AKP'li Menderes Türel ile eşleri ve AKP Milletvekilleri Mevlüt Çavuşoğlu, Sadık Badak eşlik etti.

İlk olarak Side Antik Kenti’nde Side Müzesi’ni ziyaret eden Gül, burada bol bol fotoğraf çektirdi. Cumhurbaşkanı Gül, burada gazetecilere “Siz serin yeri bulmuşsunuz” diye espri yaptı. Ardından 15 bin kişilik tarihi Side Tiyatrosu’nu gezen Gül, Türkiye’deki tarihi tiyatroların Roma’da bile olmadığını söyledi.

NEDEN SADECE YILDA 1 AY ÇALIŞILIYOR?

Side Müzesi’nde görevli arkeolog Süleyman Atalay’dan tarihi tiyatro hakkında bilgi alan Gül, buradaki kazı çalışmalarının yılda sadece 1 ay sürdüğünü duyunca, “Neden sadece yılda 1 ay çalışılıyor?” diye sordu. Arkeolog Atalay “Ödenek yetersizliğinden efendim” yanıtını verince, devreye Turizm Bakanlığı eski müsteşarı Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Mustafa İsen girdi. İsen, “Hayır efendim, ödenekle ilgili değil, Efes’teki kazıları bile Avusturyalılar 138 yıldır devam ettiriyor. Kazı çalışmaları üniversitelerin eğitiminin aksamaması için sadece yaz dönemi sürdürülüyor” dedi.

ÖDENEK YETERSİZLİĞİ

İl Kültür ve Turizm Müdürü İbrahim Acar da Ülkü İzmirligil’in gerçekleştirdiği kazıların ödenek yetersizliğinden kaynaklanmadığını söyledi. Acar, arkeoloji bölümünün derslerini aksatmamak için yılda belli dönemlerde kazı yapılabildiğini söyledi. Bunun üzerine Gül, “Üniversitede arkeoloji bölümü var mı?” diye sordu. Müdür Acar ise Akdeniz Üniversitesi bünyesinde bölümün olduğunu kaydetti.

HAYRÜNNİSA GÜL'DEN ESPRİ

Arkeolog Süleyman Atalay’ın, Side Atik Tiyatrosu’nda kanalizasyon dahil, bütün altyapının o dönem inşa edildiğini söylemesi üzerine Hayrünnisa Gül, Büyükşehir Belediye Başkanı Türel’e dönerek, “Sayın Başkan size Antalya’yı o dönemden hazır etmişler” diyerek espri yaptı. Cumhurbaşkanı Gül ise “Belediyecilik burada başlamış herhalde” dedi. Cumhurbaşkanı, Antalya’nın sıcağında terlerken sık sık yüzünü mendil ile sildi.
Tiyatro ziyaretinden sonra Side antik şehrindeki Liman Caddesi'nde yaya yürüyen Gül çiftine, vatandaşlar, esnaf ve turistler sevgi gösterisinde bulundu. Gül çifti halkı selamlarken, çocuklarla ve vatandaşlarla bol bol fotoğraf çektirdi. Bir vatandaş, Hayrünnisa Gül’e kırmızı gül armağan etti.

GÜZELLERLE SOHBET

Gül çifti daha sonra, Side Atlantis Otel’de kampa giren Belçika’nın Miss Coast 2008 Güzellik yarışmasına katılan finalistlerle de İngilizce sohbet etti. Apollon Tapınağı’nda hatıra fotoğrafı çektirdikten sonra Side gezisini sonlandıran Gül çifti, sahildeki The End isimli restoranda kendileri için hazırlanan öğle yemeğine katıldı. Cumhurbaşkanı Gül'e öğle yemeğinde, grida balık, salata, ayva tatlısı, kalamar, karides ve nar suyu ikram edildi.

ANTALYA- ALANYA ETABI BAŞLADI 44.

Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu'nun 169 kilometrelik Antalya- Alanya etabının startı ise Konyaaltı Caddesi Barbaros İlköğretim Okulu önünde verildi. Son turun startını, Antalya AKP Milletvekili Abdurrahman Arıcı, Gençlik ve Spor Genel Müdürü Mehmet Atalay, Spordan Sorumlu Vali Yardımcısı Fazlı Akgün verdi. 25 takımdan 116 sporcunun yarıştığı Antalya- Alanya etabı sonunda dereceye giren sporculara ödülleri verilecek.

Milliyet