YAZARLAR

Güzel İşler Takdir Edilmeli

Geçen gün Sultanbeyli Belediyesi’nin kurduğu mükemmel bir merkez gezdik. Mülteciler Toplum Merkezi.

Geçen gün Sultanbeyli Belediyesi’nin kurduğu mükemmel bir merkezgezdik. Mülteciler Toplum Merkezi.

Merkez 2014 yılında kurulmuş ve 3 senelik mevcudiyeti 30 yıllıkhizmet sunmuş ve sunmaya devam ediyor. İsteyenler internetsayfasından ayrıntılı bilgi alabilir. Ancak şu kadarını da benimburada söylemem boynumun borcu. İçinde 15 doktor çalışan butikhastanesinden hukuki danışmanlık hizmeti veren ofisine kadarmülteciler için gereken her şeyin mevcut olduğu mükemmel birmerkez.

Mülteciler merkeze gelip sosyal yardım da alıyorlar, barınmaihtiyaçlarına da çare buluyorlar, iş sahibi de oluyorlar, fiziktedavi hizmetinden de istifade ediyorlar. Uzun lafın kısası çok iyibir iş çıkarmış sayın başkan.

Zaten birkaç defa basına yansıyan önemli bir proje bu. Ünlüaktrist Lindsey Lohan bile ziyaret edip hayran kaldı bu merkeze.Bununla birlikte böyle güzel işlerin medyada gereken ilgiyigörmemesi can sıkıcı bir durum.

 İşin güzel tarafı Sultanbeyli Belediyesi bu işi birçokuluslararası dernek ve kuruluş ile eşgüdüm sağlayarak yapmış.Halihazırda merkezin birlikte çalıştığı bir araba dolusuuluslararası kuruluş var. Hem o kuruluşların tecrübelerindenistifade ediyor, hem de o kuruluşlara Türkiye’nin yaptığı güzel birişi göstermiş oluyor merkez. STK’cılık bağlamında ülke olarak nekadar geride olduğumuz zaten ortada. Geçenlerde Milat Yazarı UfukCoşkun çok güzel bir yazı ile sayıları ortaya koydu. Özellikledüşünce kuruluşu dediğimiz türde çok başarısız bir ülkeyiz.Nijerya, Kenya ve Romanya’da bile bizden daha çok düşünce kuruluşuvarmış. Çok üzücü..

Velhasıl Sultanbeyli Belediyesi’ni ve onun vizyoner başkanıSayın Hüseyin Keskin’i canı gönülden kutluyorum. O kadargüzel bir iş çıkarmış ki CHP kurmayları bile onun yaptığı bu işiövmeden geçemiyorlar. Demek ki kalite herkes içincezbedici..

Bütün partiler gibi AK Parti de yaklaşan seçimler için atağageçmeye başladı. Bu bağlamda Genel Başkan Erdoğan çok önemli birçıkış yaptı. Hatta ikazda bulundu. ‘Yorulan varsa kenara çekilsin,yerini başka birine bıraksın’ dedi. Bu ikazı AK Parti’nin ve AKPartililerin çok iyi irdelemesi ve uygulaması lazım. Sonuçta AKParti sadece genel başkandan ibaret bir yapı değil. Vizyoner vebaşarılı bir Genel Başkan olan Erdoğan’ın bunu söylemesinin altmetin okuması çok önemli.

Evvela yorulan var ki Erdoğan yorulanlardan bahsediyor. İkinciolarak kendisi bazı yol arkadaşlarına nezakette bulunarak onları dayorulanlar kısmına koyuyor bence. Yorulmaktan ziyade heyecanınıkaybeden, motivasyonunu yitiren ya da sonuna kadar conformist birtutum takınanlara da işaret ediyor Erdoğan. Dava ruhunukaybedenlerin ya da bu davaya inancı zayıflayanların benim yanımdayeri yok diyor usta siyasetçi. Üçüncü olarak yerini başkasına vermehususuna değinmek lazım. Erdoğan yeni isimlerin herkesten çokfarkında. Daha iyi isimler dururken aksayanlar ile devam etmemegerek yok diyor.

Yorulanlar yanında kavga edenlere de dikkat çektiErdoğan. Partililere hitaben yaptığı konuşmasındapartililerin birbirini sevmesi gerektiğini söyledi. AK Parti’ninkuruluş felsefesi, yöneldiği amaç ve bunlara binaen yakaladığıbaşarı grafiği göz önüne alındığında kişisel hesaplaşmalara en aztolerans gösterecek parti olduğu kolayca anlaşılır. Davasınınefsine kurban edenlerin barınabileceği bir yer değil Erdoğanlı AKParti. Politbüro mantığı ile hareket edilecek bir yapı hiç değil.Bu yüzden Erdoğan’ın salt kişisel kavgalar üzerinden hareketedenlere müsamaha göstermediği ve bundan sonra da göstermeyeceğiaçık. Çünkü kendisi çoğu zaman nefsini ayaklar altına alarakdavasının selameti için kan yutmasına rağmen kızılcık şerbeti içtimdedi. Erdoğan’ın başarılı liderlik tarzı Mandela’nın şu tespitinibir daha haklı çıkarıyor: ‘Nefret beyniörter.’

Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz diye ne güzel de söylemişeskiler. Herkesin ortaya koyduğu işine/işlerine bakarak ne olduğunuya da ne olmadığını tespit etmemiz çok kolay aslında. Bu bağlamdabaşarının skalası da önemli. Yani yetkiyi elindebulunduranların kendilerine verilen imkan ve tanınan yetkiye oranlane yaptığı ya da yapamadığı ortaya konulmalı. Ben yukarıdaiyi bi örnek verdim. Herkesin iyi ya da kötü örnekleri vermesigüzel olur bence.

Ve son olarak, yorulma mevzuunu henüz kimse üstüne alınmadı gibigörünüyor. Kavga edenlere hiç girmiyorum. İnşallah lafın tamamınıduymaya hevesli kişiler yoktur.

Yorumlar7 yorum