BIST 1.981
DOLAR 13,52
EURO 15,25
ALTIN 775,61
HABER /  GÜNCEL

Güneyin kasetleri ortaya çıktı

Ergenekon onun başının altından çıktı. Saçan'a verdiği ifadede söylediği sözler bugün iddianamede. O kasetler ise ortaya çıktı.

Abone ol

Tuncay Güney'in Adil Serdar Saçan tarafından alınan ifadesi videoya alınmıştı. O kasetler mahkemeye ulaştı. Mahkeme heyeti 14 Ocak'ta kasetlerin bir örneğini diğer zanlılara ve avukatlarına teslim edecek. Ayrıca Mahkeme Heyeti, Tuncay Güney'in ifadesinin bir an önce alınması için harekete geçilmesini istedi.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya verilen aranın ardından, Mahkeme Heyeti Başkanı Köksal Şengün, alınan kararları açıkladı.

4 GÖZALTI KASETİ MAHKEMEDE

Fatih 2. Asliye Ceza Mahkemesinde Adil Serdar Saçan ile ilgili dava dosyası kapsamında savcılığın emanetinde bulunan VHS kasetlerin kurye aracılığıyla mahkemeye gönderildiğini belirten Mahkeme Heyeti, emanet eşyalar içerisinde bulunan kasetlerin 4'ünün Tuncay Güney'e, birinin ise Ümit Oğuztan'a ait olduğunu kaydetti.

Mahkeme Heyeti, söz konusu kasetlerin Tuncay Güney'e ait mülakatla karşılaştırılmasının yapılması amacıyla üye hakim Hüsnü Çalmuk'un naip hakim olarak tayinine ve bu işlem konusunda kendisine tam yetki verilmesine hükmetti.

KASETLER 14 OCAK'TA AVUKATLARA DA VERİLECEK

Bu işlem tamamlandıktan sonra DVD ortamına aktarılacak mülakat kayıtlarının birer örneğinin, talepleri halinde mahkemenin yazı işlerinden 14 Ocak 2009 Çarşamba günü saat 14.00'ten itibaren alabileceklerini sanıklara ve avukatlara bildiren Mahkeme Heyeti, söz konusu kasetin mahkemede izlenmesi konusundaki talebin de reddine karar verdi.

Mahkeme Heyeti, mülakat çözümlerinin 2 adet DVD halinde CMK'nın 250. maddesiyle görevli İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı emanetinde olduğu belirtildiğinden, bu DVD'lerin incelenmek ve iade edilmek üzere istenmesini de karara bağladı.

GÜNEY'E TEKNİK TAKİP YAPILDI MI?

Duruşma salonundaki baro odasında kullanılmak üzere, ücreti İstanbul Barosunca karşılanacak kablolu internet bağlantısının cezaevi yönetimince kurulmasının sağlanmasını kararlaştıran Mahkeme Heyeti, Muzaffer Tekin'in talebi doğrultusunda İstanbul Emniyet Müdürlüğüne, Tuncay Güney'in gözaltına alındığı 1 Mart 2001'den 1 Mart 2002'ye kadar hakkında herhangi bir teknik takip yapılıp yapılmadığının sorulmasına, yapılmış ise buna ait belgelerin gönderilmesi için yazı yazılmasına hükmetti.

FEHMİ KORU TANIK OLSUN

Sanık Muhammet Yüce'nin, gazeteci-yazar Fehmi Koru'nun tanık olarak dinlenmesi yönündeki talebinin savunmalar alındıktan sonra değerlendirilmesini kararlaştıran Mahkeme Heyeti, Ergün Poyraz'ın reddi hakim talebi konusunda alınan karara yaptığı itirazın da İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesine gönderilmesini karara bağladı.

GÜNEY'İN İFADESİ İÇİN ÇALIŞMA BAŞLATILDI

Tuncay Güney'in bu aşamada CMK'nın 48. maddesi kapsamında ifadesinin tespiti bakımından gerekli işlemlerin başlatılmasına, bu konuda ilgili mercilerle yazışma yapılmasına, cevaba göre ifadenin hangi şartlarda alınacağının belirlenmesine karar veren Mahkeme Heyeti, sanık Kemal Kerinçsiz'in bu oturumda sarf ettiği sözler mahkemece savunma sınırları içerisinde değerlendirildiğinden suç duyurusunda bulunulması yönündeki talebin reddine, Cumhuriyet savcılarının bu konuda ilgili mercilere başvurabileceklerine hükmetti.

Tutuklu sanıkların bu hallerinin devamına karar veren Mahkeme Heyeti, duruşmayı 19 Ocak Pazartesi günü saat 09.30'a bıraktı.

ÖNCEKİ HABERLER
İş ararken hayatını kaybetti
İş ararken hayatını kaybetti
Enflasyon beklentisi düştü
Enflasyon beklentisi düştü
Piyasalarda günün özeti
Piyasalarda günün özeti
Vurulduktan 35 yıl sonra öldü
Vurulduktan 35 yıl sonra öldü
Mahkemeye uzun erteleme
Mahkemeye uzun erteleme
Kemal Derviş görevi bırakıyor
Kemal Derviş görevi bırakıyor
5 yılda 1.5 milyar TL’lik kömür
5 yılda 1.5 milyar TL’lik kömür
Aydında hafif şiddette deprem
Aydında hafif şiddette deprem
Kayıp kız MOBESEde çıktı!
Kayıp kız MOBESEde çıktı!
Polisi gördü kafasına sıktı
Polisi gördü kafasına sıktı