HABER /  POLİTİKA

Gündeminin ilk sırasında Başbakan'dan flaş talimat

Türkiye genelinde 40’lı dereceleri gören hava sıcaklıkları ile birlikte çeşitli bölgelerde orman yangınları çıkmaya başladı. Başbakan Binali Yıldırım da orman yangınlarını gündeminin ilk sıralarına yerleştirdi

Gündeminin ilk sırasında Başbakan'dan flaş talimat

Başbakan Yıldırım, Orman Genel Müdürlüğü’nün 19 bin çalışanının yangın söndürme çalışmalarında tam kadro yer almasını ve yanan her bir ağacın yerine en az beş fidan dikilmesini istedi.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’ndan orman yangınları ile ilgili bilgi alan Yıldırım’a son 3 günde 147 orman yangını çıktığı, Anamur, Alanya, İzmir, Çanakkale ve Ayvacık’taki yangınların kontrol altına alındığı ifade edildi.

Gazete Habertürk'ün haberine göre; Orman Genel Müdürlüğü’ne ait 776 gözetleme kulesinde 7 gün, 24 saat esası ve 360 derece görüş açılı kameralarla yangın izlemesi yaplığı belirtilirken, aralarında Ukrayna, Azerbaycan, Makedonya, Bosna Hersek’in de bulunduğu 20 ülke yangın söndürme ekiplerinin, Antalya’da bulunan merkezde eğitim aldığı kaydedildi.

BAŞBAKAN'DAN "EN AZ 5 AĞAÇ" TALİMATI

Başbakan Yıldırım, Orman Genel Müdürlüğü’nün 19 bin çalışanının yangın söndürme çalışmalarında tam kadro yer almasını ve yanan her bir ağacın yerine en az beş fidan dikilmesini istedi. Yıldırım, “Uluslararası tecrübelere, başarılara sahip de olsanız giden ormanı yerine koymanız yıllar alıyor. On dakikalık mangal keyfinin bedeli çok ağır olabiliyor Ciğerimize ateş düşmesin” değerlendirmesini yaptı.

Yorumlar