BIST 1.542
DOLAR 7,41
EURO 9,02
ALTIN 442,70

Grip aşısı Türkiye'ye ulaştı ancak kimlere yapılacak, Charlson Risk Skoru nedir?

TÜRKİYE'de koronavirüs nedeniyle talebin arttığı grip aşısının Charlson Risk Skoru'na göre uygulanacağı öngörülüyor. Kimler grip aşısı olacak? Sorusuna Sağlık Bakanlığı yaptığı açıklama ile yanıt verdi. Peki, çok konuşulan Charlson Risk Skoru nedir? işte yanıtı.

Türkiye’de grip aşısı önceki yıllarda ekim ayında yapılıyordu. Yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle olağanüstü talebin arttığı grip aşısı Türkiye’ye geldi. 

Aşıda yaşanan tartışmalara bu kez 'Charlson Risk Skoru' ve bunun baz alındığı bakanlığa ait olduğu iddia edilen taslak algoritma damgasını vurdu.

Risk durumu e-Nabız'dan öğrenilecek: Covid-19 salgını nedeniyle olağanüstü talebin arttığı grip aşısı Türkiye’ye geldi. Grip aşısı alabilecekler e-Nabız sistemlerine yüklendi ve aşı fiyatı 72.64 lira olarak duyuruldu. Sağlık Bakanlığı'ndan da aşı ile ilgili açıklama geldi. Kademeli olarak uygulanacağı belirtilen aşı hakkında, '"Vatandaşlarımız risk durumlarını e-Nabız sistemi üzerinden öğrenebileceklerdir. İlgili aşı, hekimler tarafından sadece Reçetem Sistemi üzerinden yazılacaktır. Manuel yazılan reçeteler işleme alınmayacaktır. İlgili aşı yalnızca serbest eczanelerce temin edilecektir. Eczanenin Reçetem Sistemi'ne reçeteyi girmesi ile İlaç Takip Sistemi'nde (İTS) aşı temin hakkı oluşturulacaktır." denildi.

Grip aşısı hakkında şu bilgiler öngörülüyor:

Milliyet gazetesinden Aykut Yılmaz'ın haberinde yer verdiği söz konusu taslak algoritmaya göre kişiler “Yüksek, orta ve çok düşük riskli” olarak aile hekimleri tarafından puanlandırılacak. Risk skorunda yer alan hastalıklardan hiçbirine girmeyen kişilere “0” verilerek “risksiz”; 1-2 puanı olanlar ise “çok düşük riskli” kabul edilecek. Bu kişilere grip aşısı yapılmayacak.