BIST 1.483
DOLAR 7,16
EURO 8,74
ALTIN 414,21
GÜNCEL

Görenlerin inanamadığı villayla ilgili karar verildi!

DİYARBAKIR'ın merkez Sur ilçesinde, işadamı tarafından 16 yıl önce plaza üzerine yaptırılan dağevi benzeri ahşap yapının kaderini 'imar barışı' belirleyecek.

DİYARBAKIR Mimarlar Odası'nın yaptığı başvuru üzerine Belediye söz konusu yapı için yıkım ve cezai işlem kararı alırken, yürürlüğe giren imar başarı nedeniyle söz konusu yıkım ve cezai işlemin uygulanamadığı ve yapının ne olacağına imar barışı ile ilgili yapılan başvurudan sonra karar verileceği öğrenildi.

Merkez Sur ilçesinde 2002 yılında iş adamı ve Diyarbakırspor eski başkanı Abdurahman Yakut tarafından yaptırılan plazanın üzerine dağevi benzeri bir yapı yaptırıldı. Söz konusu yapı, son günlerde yeniden sosyal medyanın gündemine taşınırken, tamamen ahşap malzemeden yapılan villa tipi evde ziyaretçiler için şark köşesi ve Türkiye'nin her bölgesinin kültürünü yansıtan elişleri bulunuyor. Taş ve betonun kullanılmadığı 90 metrekarelik ahşap ev, misafirhane olarak kullanılıyor.

Diyarbakır Mimarlar Odası'nın başvurusu üzerine Merkez Sur Belediyesi söz konusu yapı için Temmuz ayında yıkım ve cezai işlem yaptırma kararı aldı. Ancak, yürürlüğe giren imar başarı ile birlikte iş adamı Yakut'un söz konusu yapı için başvuruda bulunması üzerine verilen cezai işlem ile yıkım kararı şu anda uygulanamıyor. Yetkililer, söz konusu yapı için imar barışına başvuru yapıldığını ve yapılan başvuru sonuçlanıncaya kadar kanun gereği yıkım yapılamadığını söyledi.

Sitene Ekle
Etiketler
Yorumlar 1 yorum
ÖNCEKİ VİDEOLAR
Kaçak göçmen sanıldı: Kimliği şoke etti!
Kalk Gidelim 35. bölüm 2. fragmanı
Rayların üzerinde korkunç ölüm! Akıma böyle kapıldı
Hatice, kedisini dolandıran organizatörleri böyle ifşa etti!
Erdoğan'dan o kuruluşlara sert sözler!
Saniyeler sonrası korkunç! Hayatlarının şokunu yaşadılar
Erkenci Kuş 10. bölüm 2. fragmanı
Dolmuşta kan donduran olay! Kadına yaptıklarına bakın
2 askerimizi şehit eden teröristler böyle görüntülendi!
Japon turistlerden İzmir'de örnek davranış