BİLİM - TEKNOLOJİ

Google’ın kurucusunun uçan otomobili tanıtıldı

Google'ın kurucularından Larry Page finansal olarak desteklediği şirket Kitty Hawk ürettiği ilk uçan otomobilin prototipi tanıttı.

Dünya’nın en ünlü arama motoru Google’ın kurucularından Larry Page, uzun süredir uçan otomobil üretme planlarından söz ediyordu. Tamamen kişisel yatırımıyla, iki ayrı geliştirme şirketini finansal olarak destekleyen Larry Page, bu iki şirketteki mühendislerin birbirleriyle rekabeti sonucu uçan otomobil tasarlama çalışmaları yapıyordu. Bu çalışmalar sonucunu verdi ve Kitty Hawk şirketi uçan otomobil prototipini yayınladı.

Kitty Hawk Flyer adı verilen uçan otomobil, tamamen elektrikli şekilde üretilen “uçan bir jetski”yi andırıyor. Oldukça yüksek bir hareket kabiliyetine sahip olan Kitty Hawk Flyer, havada olmadığı zamanlarda sadece suda hareket edebiliyor.

Şirket, kullanıcıların otomobili kullanmayı birkaç dakikada öğrenebileceği iddiasına bulunurken ABD Federal Havacılık İdaresi'nden yasal izinleri alınan otomobili sürmek için pilot lisansına sahip olmak gerekmeyecek.

Evi deniz veya göl kenarında olanların rağbet etmesi beklenen otomobil, havadan da yolcularını yine başka bir deniz veya göl kenarına götürebilecek.

Bu yılın sonunda seri üretimine geçilecek otomobilin, fiyatı konusunda henüz bir açıklama yapılmazken ön satış için 100 dolarlık bir başvuru şartı koşuluyor. Kitty Hawk firması, bu ön satış başvurusu yapan kişileri satın alma listesine ekliyor ve aracı ilk olarak onlara ulaştıracağını garanti ediyor.

Araçların teslim tarihinin ise 2020 yılı olması bekleniyor.

Sitene Ekle
Etiketler
Yorumlar