HABER /  BİLİM - TEKNOLOJİ

Googledan ucuz cep atağı

İnternet devi Google, 33 ortağıyla birlikte ucuz cep atağı hazırlığını girişti

İnternet devi Google, 33 ortağıyla birlikte cep telefonları için "açık" bir sistem hazırlığında olduğunu ve bu sistem ile çalışan ucuz telefonların gelecek yılın yarısında piyasaya çıkacağını açıkladı.

Google grubundan yapılan açıklamada, "Android" adı verilen bu platformun, bir işletim sistemi, bir ara yüz ile programlardan oluştuğu belirtilerek, bu sistemin Linux gibi açık kaynaklı yazılım teknolojileri üreten diğer şirketlere de "açık" olduğu kaydedildi.

Google'ın bu alanda ortaklık yaptığı şirketler arasında Motorola, Samsung ve HTC gibi cep telefonu üreticileri, Alman Deutsche Telekom'un yan kuruluşu Amerikan T-Mobile ve Sprint Nextel, Japon NTT DoCoMo, Çin China Mobile ve Europe Telecom Italia ile Telefonica gibi operatörlerin yanı sıra eBay ile Intel ve Qualcomm gibi bilişim devleri bulunuyor.

Bu sistem, Google'a internetin arama, Gmail elektronik postaları, kartlar, YouTube ve anında mesaj gibi tüm fonksiyonlarına uygun özel cihazlara sahip bulunmak ve 5 yıl sonra patlama yapması beklenen mobil telefonlarda reklam alanında büyük bir pay sahibi olmak imkanı tanıyacak.

ÖNCEKİ HABERLER
Başkentte dehşet gecesi
Carrefoura kapatma cezası
Dow Jones düştü
Pakistana tepki büyüyor
Beyaz Sarayda BİR İLK
Bugün gelen kar yolları kapattı! Meteoroloji 15 gün sürecek diyor
Yorumlar