HABER /  BİLİM - TEKNOLOJİ

Google Arabistan'da kadınları izleyen uygulama için kararını verdi

Teknoloji devi Google, Suudi Arabistan'da erkeklerin kadınları takip etmesine imkan veren uygulamayı aplikasyon marketi Play Store'dan kaldırmayı reddetti.

Google, Suudi Arabistan'da kullanılan ve kadınların her adımının erkekler tarafından izlenmesine imkan tanıyan uygulama nedeniyle bir süredir eleştiri oklarını üzerine çekmiş durumdaydı. 

Söz konusu uygulamanın aplikasyon marketi Play Store'dan kaldırılması talebine resmi yanıtını açıklayan Google, 'Absher' isimli telefon uygulamasını kaldırma taleplerine olumsuz yanıt verdi. 

Google'dan konuya ilişkin yapılan açıklamada, Suudi erkeklerin, kadın akrabalarına ülkeden ayrılma veya ayrılmama konusunda sınırlama getirebilmesine imkan tanıyan telefon uygulamasının 'hüküm ve koşullara uygun olduğu' savunuldu. 

Uygulama Nasıl Çalışıyor? 

Suudi Arabistan hükümeti tarafından yayınlanan ve kadınların takibini sağlayan uygulama ile erkekler, kendilerine bağımlı olan kadınların gidebilecekleri yerleri belirliyor.  

Söz konusu uygulama akıllı telefonlarından yüklü olan kadınlar kendileri için belirlenen alanların dışına çıkmaları durumunda erkeklere bildirim gidiyor. 

ÖNCEKİ HABERLER
Daha farklı bir Başakşehir
Trabzonspor'da Olcay Şahan affedildi
Kayserispor'a Mensah'tan kötü haber
Prematüre doğan bebeklerde dikkat edilmesi gerekenler
Momo'nun yaratıcısı konuştu: Artık çocuklar rahat edebilir
2020 15 tatil ne zaman yeni MEB tatil tarihleri
Yorumlar