Gilaburu neyin nesi! Erkek ve kadınların mahrem derdine çare

Gilaburu Kayseriye'ye özgü bir bitkidir. Peki gilaburunun faydaları nelerdir meyvesini hiç gördünüz mü? Gilaburu, kadınların adet dönemi derdine, erkeklerin prostat hastalığına dermandır. İşte gilaburu faydaları;

Gilaburu neyin nesi! Erkek ve kadınların mahrem derdine çare - Sayfa 1

Gilaburu bilimsel olarak birçok testten başarı ile geçmiş, ilaç sektöründe de kullanılan Kayseri'ye özgü bir bitki. Türkiye genelinde çok bilinmese de dünya üzerinde müthiş faydaları sebebiyle meyve suyu olarak çokça tüketilir. Gilaburu hem erkeklerin hem de kadınların mahrem dertlerinin dermanına sahiptir. Böbrek hastaları, mayasur, sara gibi sinirsel hastalıklar, kalp rahatsızlıkları da gilaburunun etki alanında. Peki gilaburu meyvesi nasıl toplanır, nasıl tüketilir, çayı var mıdır, hangi hastalıkları iyi gelir faydaları nelerdir. İşte bu ilginç meyve hakkında bilmediklerimiz;

115
Gilaburu neyin nesi! Erkek ve kadınların mahrem derdine çare - Sayfa 2

GİLABURU MEYVESİ : Gilaburu meyvesinin tam olarak olgunlaştığı dönem sonbahardır. Sonbaharda olgunluk aşamasını tamamlayan meyve toplanmaya hazırdır. Gilaburu meyvesi bıçak ya da makas kullanılarak saplarıyla hasat edilir. Musluk suyuyla yıkandıktan sonra yaklaşık üç ay boyunca su dolu bir kapta bekletilir. Bu süre sonunda meyveler olgunlaşıp ancak yenilebilecek tada gelir.

215
Gilaburu neyin nesi! Erkek ve kadınların mahrem derdine çare - Sayfa 3

GİLABURU SALAMURASI VE ÇAYI : Peki gilaburu nasıl tükelir neleri yapılır? İlk tüketim şekli, salamura içerisinden meyve tanelerini tek tek alarak direkt olarak tüketmektedir. Bu kullanım şekli en kolay ve basit olanıdır. Damak tadınıza bu tüketim metodunun uygun olduğunu düşünüyorsanız, Gilaburu’nuzu kolaylıkla tüketebilirsiniz.

315
Gilaburu neyin nesi! Erkek ve kadınların mahrem derdine çare - Sayfa 4

İkinci tüketim şekli ise, Gilaburu meyvesini salamura kavanozundan çıkararak suyunu sıkmaktır. Taneleri tüketmek damak tadınıza uygun değilse, direkt olarak suyunu içmeyi deneyebilirsiniz. Bir diğer tüketim şekli ise, suyu sıkılan meyvenin kabuklarının kaynatılarak çay yapılıp içilmesidir.

415