YAZARLAR

Geleceğe yatırım yapamama yöntemleri!

Burada defalarca kez geleceği yakalayabilmek adına atılması gereken adımlara değindim...

Burada defalarca kez geleceği yakalayabilmek adına atılmasıgereken adımlara değindim. “Çağın gerisinde kalmamak için nelereönem verilmeli, neler göz ardı edilmeli?” konularını ele aldıkbirlikte. Ancak bir de inatla çağın gerisinde kalmak içinçabaladığımız durumlar var.

Dünyanın farklı yerlerinde, olağanüstü teknolojik hedeflerüzerine çalışmalar yapılıyor. Bazılarının uygulamaya konulması anmeselesi.

Dünyadaki en büyük ihtiyaçlardan bir tanesi olan, enerjiihtiyacını karşılamak adına atılan adımlar dudak uçuklatacakcinsten. Kağıt inceliğinde güneş panelleri üzerine yapılançalışmaları mı dersiniz? Yoksa enerji tutma ve depolama oranınınkat be kat artırıldığı güneş paneli çalışmalarını mı konuşalım?

Belki de ulaşımın kanayan yarası olan trafik sıkışıklığınıgidermek için üzerine çalışılan proje ve prototipleri konuşmalıyız.Yok yok konuşulması gereken şey; sanırım, kendi kendini onarankumaş çalışmaları olmalı!

Hangisini konuşursak konuşalım, tek bir noktaya varacağız.Eğitim.

Ve biz, arabalardaki cam filmlerini konuştuğumuzdan daha uzunsüre eğitimi konuşmaya başladığımız zaman ileriyi görebilecekduruma geleceğiz!..

***

10 Kasım 1938

10 Kasım ile ilgili çok fazla bir şey yazmak istemiyorum. Çünküne yazsam, ne kadar yazsam bir şeylerin hep eksik kaldığı hissibeliriyor içimde. Geçmiş 10 Kasım’da elimden geldiğince anlatmayaçalıştım ama yine de bu hissiyatı yenemedim.

Atamızın değerini anlatmaya çalışırken kelimelerin kifayetsizkalmama ihtimali var mı? Atam, sana olan borcumuzu ödeyemeyiz.

Tüm imkansızlıklar içerisinden bir imkan çıkarıp, özgürlüğübizlere veren, ebedi liderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü bir kez daharahmetle anacağız inşallah.

Bu arada, bazılarının aklı başına yeni gelmiş. Atamızı anmanınbu ülkenin şanlı tarihine saygı duymak demek olduğunu yenianlayanlar var. Bu konu üzerine de bir şeyler söylemek gerek.

Her 10 Kasım’da Atamızı saygıyla anmak her Türk vatandaşınınüzerine düşen vazifedir zaten. Bunu anlamış olmaları güzel. Ancakumut ediyorum ki, bir seneye mahsus olmaz.

Ayrıca bu hassasiyetlerini, Atamıza küfretmeyi meziyet sayanhastalıklı insanları kınama konusunda da bekliyoruz.

***

Siyah ve Beyaz…

Hayat bizden sorduğu sorulara cevap olarak “Evet ya da Hayır”dememizi bekler çoğu zaman. İnsanlardan size gelen sorular da buniteliktedir.

Oysaki hayat sadece siyah ve beyaz ile açıklanamayacak kadarkompleks bir yapıdadır. Bu durumu en karakteristik soru ileörneklemek isterim.

“Aşk mı? Para mı?”

*

Bu konuya değinmemin sebebi şu: Hayattaki ön ezberlerimiz,bilinçaltımızı kontrol eder ve bizi sürekli siyah veya beyaz gibibirbirinden uzak ve net açıklamalar yapmaya, dolayısıyla budoğrultuda seçimler yapmaya iter.

Gelin görün ki, bu yanıtlar çoğu zaman yanlıştır. Sevdiğiniz vedeğer verdiğiniz kişileri yere göğe sığdıramazken, bir anda yapılantüm iyilikleri silmek ve yaşanan güzel günleri unutmak, yok saymakne kadar mantıklıdır?

O bilindik söz gibi değildir hayat. Yani madalyonun öbür yüzüderiz ama hayat madalyon değildir ve sadece iki yüzü yoktur.Unutmayın lütfen, siyah ve beyaz arasındaki skalaya yeryüzündekitüm renkleri sığdırabilirsiniz.

***

İYİ Parti…

İYİ Parti için hızlı bir başlangıç yaptı demek yanlışolmayacaktır. Tecrübeli isimlerden kurulu bir Genel İdare Kurulu veMerkez Yürütme Kurulu var. Her şeyden önemlisi halktan son dereceolumlu geri dönüşler almayı başaran bir Genel Başkanları var. MeralAkşener kesinlikle halka hitap etmeyi biliyor. Halka dokunmayıbilen lider olmak kolay değildir.

Bürokrattan farkı olmalıdır parti liderlerinin. Sözümü söylerkenara çekilirim deme lüksleri yoktur. Söylediklerini anlatabilmekdurumundadırlar. Geri dönüşleri tartmalı ve ona uygun hareketetmelidirler. Meral Akşener bu hususlara dikkat ediyor ve ona göreadımlar atıyor.

İYİ Parti kimseyi küstürmemeli ve halkın tamamınıkucaklamalıdır. Şu an için öyle yapıyorlar. Devamını beklemek vegörmek lazım…

Sağlıcakla kalın…

Yorumlar