BIST 3.020
DOLAR 18,05
EURO 18,26
ALTIN 1.021,66
HABER /  DÜNYA

Gazze'de son durum! Hamas komutanları öldürüldü SON DAKİKA

Gazze'de son durum... İsrail’in Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırılarda üst düzey İzzeddin Kassam Tugayları komutanları Muhammed Berhum, Muhammed Ebu Şemale ve Raid Attar öldürüldü.

Abone ol

Gazze'de son durum... Gazze'den son dakika haberleri...

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin Kassam Tugayları, 3 Hamas komutanının öldürüldüğünü açıkladı.

İsrail'in 7 Temmuz'da havadan ve denizden, 17 Temmuz'da ise karadan saldırıya geçtiği Gazze'de şuana kadar 2 bin 75 kişi hayatını kaybetti. 

17.22
Hamas Siyasi Büro Şefi Halid Meşal,  İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarını "holokost" (Soykırım) olarak nitelendirdi ve "Bu düşman onlarca sene önce Hitler'in yaptığının benzerini yapıyor" dedi.

İSRAİL 10 BİN ASKER DAHA ÇAĞARDI

Gazze'ye 17 Temmuz'da kara saldırısı başlatan İsrail ordusu daha sonra tünel operasyonlarını bitirdiği gerekçesiyle kara birliklerini Gazze'den çekmişti. Geri çekilen kara birlikleri Gazze Şeridi çevresine konuşlandı. İsrailli yönetimi Gazze'ye yönelik saldırılara devam edeceğini açıklarken, İsrail füzeleri yine sivilleri vurdu. İsrail'in Gazze'de düzenlediği hava saldırısında üçü çocuk dört kişi öldürüldü. Hayatını kaybedenler için yapılan cenaze törenine de saldırı düzenlendi, dört kişi daha öldü. Ateşkesin bozulmasından bu yana düzenlenen saldırılarda ölü sayısı 58'e ulaşırken, 200'den fazla Filistinli de yaralandı.

İsrail’in Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırılarda İzzeddin Kassam Tugayları'nın iki numaralı ismi Raid Attar ve üst düzey komutanlar Muhammed Berhum ile Muhammed Ebu Şemale öldürüldü. Komutanların öldürüldüğünü Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin Kassam Tugayları açıkladı. Muhammed Berhum, Muhammed Ebu Şemale ve Raid Attar, İsrail'in Refah bölgesine düzenlediği hava saldırısında aynı evde öldürüldü. Kassam Tugayları'nın iki numaralı komutanı olan Raid Attar, Haziran 2006'da İsrail askeri Gilat Şalit'i kaçıran birliği komuta eden askeri lider olarak biliniyordu.

israil-ordusu-.jpg

"FİLİSTİN HALKI YORULMAYACAK"


Hamas lideri Halid Meşal, İsrail’in Gazze saldırılarıyla ilgili, “Filistin halkı yüzyıldan beri sonuna kadar savaşma hazırlığını yapıyordu ve bir ay, bir yıl veya yıllar sürecek bir savaş onu yormayacak” dedi.

Meşal yaptığı açıklamada, İsrail’in, Hamas’ın ateşkesi ihlal ettiğine dair iddialarının gerçeği yansıtmadığını söyledi. Meşal açıklamasında, “Siyonist düşmanımız iki hata yaptı. Birincisi, Mısır’da yürütülen müzakereleri çıkmaza sokmasıydı. İkincisi ise geçici ateşkesin bitişine saatler kala ateşkesi bozması ve bunula ilgili dünyaya yalan söylemesiydi. Gazze’den fırlatılan roketleri gerekçe olarak sunan İsrail, bize yeniden saldırması ile ilgili uluslararası topluma yalan söyledi. Oysa İsrail bu saldırıyı planlayarak gerçekleştirdi” ifadelerini kullandı.

Filistinli gruplar arasında birlik sağlanmasının da önemli olduğunu vurgulayan Meşal, “Filistinlilerin arasında bir mutabakat var ve bu mutabakat son savaşta çok belirgin bir şekilde ortaya çıktı . Biz bunu daha çok derinleştirmeyi hedefliyoruz. Milli mutabakatın gidişatını pekiştirmek istiyoruz. Ulusal meselelerimizde ortak bir adım atma mekanizmasını geliştirme gayretindeyiz. Bizim tek savaşımız var o da İsrail’e karşı bir savaş. Filistinliler arasında anlaşmazlıklar olsa bile biz onu diyalogla siyasetle çözeriz” dedi.

Meşal ayrıca, “Filistin halkı yüz yıldır sonuna kadar savaşma hazırlığı yapıyordu ve bir ay, bir yıl veya yıllar sürecek bir savaş onu yormayacak” şeklinde konuştu. Hamas lideri, İsrail’in Filistinlilerin taleplerini kabul ettiğine dair ciddi bir bulgu görmedikleri sürece Kahire’de müzakerelere dönüşlerinin mümkün olmayacağını vurguladı.14.38
Filistin Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref Kudra:

Bugünkü İsrail saldırılarında ölü sayısı 26'yı geçti. Toplam ölü sayısı 2075'e yükseldi.

14.32 İsrail savaş uçakları an itibarı ile Gazze’nin Kuzeyini bombalıyor.

13.31
Hamas'ın askeri kanadı Kassam Tugayları'nın İsrail bombardımanında öldürülen komutanları için Refah’ta cenaze namazı kılındı. Komutanların cenazeleri binlerce kişi tarafından defnedilecekleri mezarlara taşınıyor.

HAMAS SÖZCÜSÜNDEN AÇIKLAMA

Hamas Sözcüsü Sami Ebu Zuhri, İsrail'in saldırılarında hayatını kaybeden komutanlarla ilgili açıklama yaptı:

Bu şehadetler kurtuluş sürecinin tabii sonucudur. Ama bu saldırılar halkımızın ve direnişin iradesini kırmayacaktır. Şu anda iradeler savaşı sürüyor. Halkımızın iradesi güçlü. Bunlar bizim ilk şehitlerimiz değil, son da olmayacak. Rantisi'ler ve Ahmed Yasin'ler de şehit edildi. Yolumuza devam edeceğiz.

Hamas 3 önemli komutanını kaybetti. Refah kentindeki önemli komutanlardı. Ama bu bizim için kayıp değil. Onlar şehadeti kazandı. Bizim alternatiflerimiz var. Ama İsrail şu anda hayal kırıklığı yaşıyor.

"NETENYAHU HATA YAPIYOR"

Netenyahu’nun konuşmasında İsraillilerin psikolojisini düzeltme çabası vardı. Bu saldırı cevapsız kalmayacaktır. Netenyahu ne kadar büyük hata yaptığını görecektir. Şu anda görüşmeler konusunu konuşmanın anlamı yok. Sivillerimizin öldürülmesi konusuna göz yumamamayız. Bugün Gazze’nin ortasında 3 çocuk oynarken öldürüldü.İsrail’in tüm taleplerimize cevap verdiğini görmemiz durumunda görüşmeler konusunu tekrara düşünebiliriz.

screen-shot-2014-08-21-at-13.53.02.png

İSRAİL CENAZE TÖRENİNE SALDIRDI


İsrailli yönetimi Gazze'ye yönelik saldırılara devam edeceğini açıklarken, İsrail füzeleri yine sivilleri vurdu. İsrail'in Gazze'de düzenlediği hava saldırısında üçü çocuk dört kişi öldürüldü.

Hayatını kaybedenler için yapılan cenaze törenine de saldırı düzenlendi, dört kişi daha öldü. Ateşkesin bozulmasından bu yana düzenlenen saldırılarda ölü sayısı 48'e ulaşırken, 200'den fazla Filistinli de yaralandı.

İsrail savaş uçakları, bu sabah Gazze Şeridi'ndeki Nuseyrat Mülteci Kampı'na da saldırı düzenledi. İsrail ordusu hedef alınan mekanlara ilişkin detay vermeden Gazze'de salı gününden bu yana 110 hedefin vurulduğunu duyurdu.


israilin-gazzeye-saldirilari.jpg

GAZZE'DE HAYATINI KAYBEDENLERİN SAYISI

İsrail saldırılarının başlamasından bu yana;

Gazze'de toplam ölü sayısı: 2065 (556 çocuk, 253 kadın)
Yaralı sayısı: 10224 (3106 çocuk, 1970 kadın)

11.55 Al Jazeera'nin Gazze'deki muhabiri Vail Dahduh bölgedeki son durumu aktardı:

İsrail’in bugünkü saldırılarında ölü sayısı 18’e çıktı. Gergin bir bekleyiş var. Önümüzdeki saatler saldırılar artabilir.

11.53 Gazeteci Tamir Mishal, Refah'taki son durumu aktardı:

İsrail savaş uçakları buraya 9 füze attı. Burada yoğun yerleşim yerleri bulunuyor. Kassam Tugayları'nın en önemli komutanlarından 3’ü burada şehit oldu. Sivil savunma ekipleri hala çalışmalarına devam ediyor. Kassam açıklamasında 3 komutanın öldürülüşünün direnişi zayıflatmayacağı söylendi.

10.47 Kassam Tugayları üç komutanının öldürülmesi üzerine Kahire’de barış görüşmelerine katılan Filistin ekibinden görüşmelerden çekildiğini açıklamasını istedi.


10.11
İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarında bugün 9 Filistinli öldü. 25 yaralı var.

Muhammed Berhum, Muhammed Ebu Şemale ve Raid Attar, İsrail'in Refah bölgesine düzenlediği hava saldırısında aynı evde öldürüldü.

Raid Attar, Haziran 2006'da İsrail askeri Gilat Şalit'i kaçıran birliği komuta eden askeri lider olarak biliniyordu.

İsrail'in, kalıcı ateşkes müzakereleri sürerken Gazze’den roket fırlatıldığını iddia ederek yeniden başlattığı saldırılarda 31 kişi öldü.

gazzede-son-durum-son-dakika-haberleri.jpg

Ölenlerden 8'i çocuk. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi taraflara acilen yeniden masaya oturarak görüşme çağrısı yaptı.

İsrail 10 günlük ateşkesin ardından yeni saldırılarında Hamas’ın askeri kanadı KassamTugayları’nın önemli komutanlarından Muhammed Deyf’i de hedef almıştı.

Kassam Tugayları, beşinci kez İsrail’in suikast girişimine hedef olan Deyf’in saldırıdan kurtulduğunu açıklamıştı.

Gazze’deki Hamas liderliğinden yapılan açıklamada “Düşmanın liderleri ofislerindeki ekranların arkasında oturup, istihbaratçılarının kendilerini zafer kutlamalarının yakın olduğuna inandırmasını bekliyor. Ama beceremediniz ve ıskaladınız” ifadeleri kullanılmıştı.

Ancak saldırıda Deyf’in eşiyle 7 aylık çocuğu hayatın kaybetti. Aynı saldırıda üç kişi daha öldü.

oldurulen-hamas-komutanlari.20140821095632.jpg
Raid Attar Kassam Tugayları'nın iki numaralı komutanıydı. 


23 FİLİSTİNLİ YARALI TÜRKİYE'DE

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'ndan (AFAD) yapılan açıklamaya göre, Gazze'deki saldırılarda yaralanan 23 Filistinli tedavi edilmek üzere AFAD'ın koordinasyonunda, Sağlık Bakanlığı, TİKA, Türk Kızılayı ve Dışişleri Bakanlığı işbirliğiyle Türkiye'ye getirildi.

Yaralılar, ambulanslarla Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne sevk edildi. Yaralıların ihtiyaçlarının giderilmesi amacıyla tercüman görevlendirildi.

TÜRKİYE'YE TEŞEKKÜR EDİYORLAR

Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler, Türkiye'ye getirilen 14'ü çocuk 23 Filistinli yaralıya ilişkin, "Türkiye'ye dua ve teşekkür ediyorlar. Bundan sonra da şartlar elverdiği müddetçe yaralıları getirmeye devam edeceğiz" dedi.

Sabiha Gökçen Havalimanı'nda, Filistinli yaralıların hastanelere sevkinin ardından gazetecilere açıklama yapan İşler, askeri uçakla 14'ü çocuk 23 yaralının getirildiğini söyledi. İşler, daha önce de üç seferde toplam 24 yaralı getirildiğini anımsattı.

Gazze'ye gönderilen yardımların durumuna ilişkin soruya İşler, Gazze’nin kuşatma altında olduğunu hatırlatarak şöyle yanıt verdi:

“Hava, deniz ve kara kuşatması var. Dolayısıyla iç piyasadan bunlar tedarik edildi. Şartlar elverdiği müddetçe de dışarıdan da yardımları ulaştırma gayreti içerisindeyiz. Yardımlar bir şekilde ulaştırılıyor.”

turkiyeye-getirilen-yarali-filistinliler.jpg


YARALILAR ASKERİ UÇAKLA TAŞINDI

23 yaralı Filistinliyi ve 23 refakatçisini Türkiye'ye getirmek üzere, Genelkurmay Başkanlığı'na ait bir uçak dün saat 07.05'te İsrail'e hareket etti.

Tel Aviv'den hareket eden Türk Silahlı Kuvvetleri 222. Filo Komutanlığına bağlı C-130 Herkül tipi askeri uçak, saat 22.00'de Sabiha Gökçen Havalimanı'na indi.

NETENYAHU HAMAS'IN YANINDAKİ 3 ÜLKEYİ AÇIKLADI

İsrail Başbakanı Netanyahu, Türkiye, Katar ve İran'ın Hamas'ın yanında olduğunu, Arap ülkelerinin ise Hamas'a karşı olduğunu söyledi.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Hamas'ın İsrail'i zayıflatacağına dair yanlış anlayışa sahip olduğunu belirterek, "Hamas, bizi zayıflatacağına dair yanlış bir anlayışa sahip. Ben diyorum ki; Hamas eğer bize saldırırsa yedi kat misliyle cevap veririz" dedi.

Netanyahu, başkent Tel Aviv'de Savunma Bakanı Moşe Yalon'la düzenlediği basın toplantısında, İsrail ve Filistinli gruplar arasında Gazze'de kalıcı ateşkesin sağlanması yönünde yürütülen müzakerelerin askıya alınmasının ardından İsrail'in Gazze'ye yeniden başlattığı saldırılara değinerek, "Gazze'deki terör örgütlerinin liderleri ve komutanları bizim hedefimizdedir ve hiçbirinin dokunulmazlığı yoktur" dedi.

"Koruyucu Hat" operasyonunun sona ermediğini, bunun Hamas'ın kuruluşundan bu yana aldığı "en sert darbe" olduğunu savunan Netanyahu, Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları Komutanı Muhammed Ed-Dayf'ı hedef alan saldırıyla ilgili olarak, "Hamas, bizi zayıflatacağına dair yanlış bir anlayışa sahip. Ben diyorum ki; Hamas eğer bize saldırırsa yedi kat misliyle cevap veririz" ifadelerini kullandı.

"TÜRKİYE HAMAS'LA BERABER"

Netanyahu, Kahire'deki müzakerelere geri dönüşle ilgili bir soruya ise "Kim bizim bir bedel ödeyerek ateşkes sağlanması için çabaladığımızı söylüyor? Biz, ister ateşle isterse siyasetle olsun halkımızın güvenliğini sağlayacak bir zemin üzerinde çalışıyoruz. Mısır'ın gösterdiği büyük çabayı takdir ediyoruz. Biz Mısır'ın girişimini kabul ettik. İsrail Parlamentosu Knesset'teki tüm bakanlar da bunu kabul etti. Kim savaşı durdurmak istiyorsa Hamas'ın yaptıklarını durdurmalıdır. Arap dünyası Hamas'a karşı, kim onlarla beraber Katar, Türkiye ve İran" yanıtını verdi.

Savunma Bakanı Moşe Yalon da Gazze'ye yeni bir kara harekatı dahil bütün ihtimallerin masada açık beklediğini ifade etti.

İsrail, yıllardır abluka altında tuttuğu Gazze'ye, 7 Temmuz'da havadan ve denizden, 17 Temmuz'da ise karadan saldırıya geçmişti. Bir ayı aşkın süren saldırılardan sonra Mısır'da yürütülen müzakerelerin ardından kalıcı ateşkes sağlanamamış, Gazze'den roket atıldığı iddiasıyla İsrail ordusu, dün Gazze'ye yeniden saldırmaya başlamıştı. Hamas ise İsrail'in roket iddialarını yalanlamıştı.

İsrail ordusunun Gazze'ye düzenlediği saldırılarda şu ana kadar 2 bin 49 kişi hayatını kaybetti, 10 binden fazla Filistinli yaralandı.

gazze-fotograflari.20140821100048.jpg

ÖNCEKİ HABERLER
Otomobil talebi azaldı motor satışları arttı
Otomobil talebi azaldı motor satışları arttı
Emre Uslu'dan cemaate şok!
Emre Uslu'dan cemaate şok!
Şehit babasına böyle veda etti
Şehit babasına böyle veda etti
Medya okuryazarlığı dersi sil baştan
Medya okuryazarlığı dersi sil baştan
Kumburgaz’daki işletme sahibi tutuklandı
Kumburgaz’daki işletme sahibi tutuklandı
Abdullah Gül'e en sert tepki: Yeter artık çık git!
Abdullah Gül'e en sert tepki: Yeter artık çık git!
AK Parti'li başörtülü yazarlardan Hayrünnisa Gül'e Filistin ve intifada tepkisi!
AK Parti'li başörtülü yazarlardan Hayrünnisa Gül'e Filistin ve intifada tepkisi!
İyi ki doğdun Prandelli
İyi ki doğdun Prandelli
Hayrünnisa Gül'den Emine Erdoğan'a da tepki
Hayrünnisa Gül'den Emine Erdoğan'a da tepki
Petrol  arama miktarı daha da artacak
Petrol arama miktarı daha da artacak