YAZARLAR

Galatasaray Fenerbahçe’yi 19 yıldır, biz Batı’yı 300 yıldır yenemiyoruz...

Bu galibiyet öylesine 'önemliymiş' ki Galatasaraylılar için “Yeter ki Fenerbahçe’yi yenelim, şampiyon olmasak da olur” cümleleri sıkça konuşulan muhabbetler arasında!

Mustafa Sabri Beşermsbeser@internethaber.com

Türkiye halkının en az 3/2'sini, önümüzdekihafta sonu yapılacak bir spor etkinliğinin heyecanısardı! Son bir haftadır bu spor etkinliğinin sonucuhakkında tahminlerde bulunuyor, kimin kimiyeneceği veya yenemeyeceği, oyuntaktikleri ve sporcular üzerine sohbetlerediliyor, yazılar yazılıyor!

Hemen tahmin ettiğiniz gibi Fenerbahçe ileGalatasaray futbol takımlarınınKadıköy’de yapacakları maçtan bahsediyorum.Galatasaray son 19 yıldırFenerbahçe’yi Kadıköy’de oynanan maçlardamağlup edemiyormuş! Fenerbahçelilerbu durumun oluşturduğu psikolojik hava içerisindeGalatasaraylı taraftarlarla yıllardır alayediyorlarmış!

Galatasaraylılar ise artık durumu'kanıksamış' bir halde başlarına gelecek olanmağlubiyeti 'boynu bükük' bekliyorlarmış heryıl!

Fenerbahçe’nin mağlup olmadığı her yılpsikolojik 'üstünlüğünü' artırırkenGalatasaray’ın alacağı bir galibiyet çok şeylerideğiştirmeye gebeymiş… Bu galibiyet öylesine'önemliymiş' ki Galatasaraylılar için“Yeter ki Fenerbahçe’yi yenelim, şampiyon olmasak daolur” cümleleri sıkça konuşulan muhabbetlerarasında!

Galatasaray takımının alacağıbir galibiyet çok şeyleri değiştirecekmiş!

Galatasaray taraftarlarıezilmişlik ve mağlup olmanın getirdiği psikolojikbaskıdan kurtulacaklarmış her şeyden önce!Tüm dünya bu başarıyı konuşacak,Galatasaray’ın başarısı haberlere konuolacakmış!

Galatasaray taraftarlarıFenerbahçeli taraftarlara karşı daha birözgüvenli olurken takım olarakGalatasaray’da adeta şahakalkacakmış!

Galatasaraylı yöneticiler her yerde göğsüdik dolaşacak, takımlarıyla gurur duyacakmış! Vedaha neler neler…!

Futbolla hiç alakam olmamasına karşın bu cümleleri art ardasıralıyor olmamın sebebi; toplumun 3/2’sinin ilgi ve merak iledikkat kesilmiş olduğu bir maçın sonuçlarının ve dahi oynanacakolmasının ne kadar sözüm ona ehemmiyet bilinci ile takipediliyor olmasıdır.

Derbi olarak nitelendirilen bu iki futbol kulübününgerçekleşecek müsabaka üzerinden örneklemi ülke olarak; birincisipür melalimizin ne hüviyette cereyan ettiğinianlatabilmek, ikincisi bu örneklem üzerinden 'rakipmukayesesi' yardımı ile ülkemizin duçar kaldığı ve yaşamışolduğu sürecin belki daha kolay anlaşılır veihata edilir düşüncesi ile kaleme almayaçalıştım.

Galatasaray’ın Fenerbahçekarşısında 19 yıldır yaşadığı yenilmişlikpsikolojisini aslında biz son 300 yıldırBatı karşısında yaşıyoruz! Üç asırdırBatı karşısında hem sahada hem masada yenileyenile üç kıtada milyonlarca kilometre kare topraktanAnadolu’ya sıkıştık kaldık.

Batı karşısında yaşadığımız 300 yıllık galipgelememe, mağlup olma psikolojisi insanımızaöylesine sirayet etti ki Batı karşısında hep‘el pençe’ divan duran pozlar verdik!

Sürekli olarak bir şeyler istedik ve onlarne verirse onunla yetinme yoluna gittik!

Acziyetimizi ve yenilgimizi kabullendik! Aşağılanmışlıkpsikolojisi içerisinde sesimizi yükseltemedik!

Batı ise kazandığı psikolojiküstünlükle adımızı “hasta adam”olarak lanse etti ve bizi hep bir şamar oğlanı olarakgördü! 

Erdoğan'ın yıllardır nakış nakış örmeyeçalıştığı siyasi hamleler ile dik duruş göstermeye başladığımızdiplomatik zeminden sonra şimdi elimize tarihi birfırsat daha geçti.

Hep süper güçlerin oynadığı ve kazandığı oyuna biz de dâhilolduk. Ve en önemlisi de kazanmak üzereyiz.

Bugün yarın şanlı bayrağımızı Afrin’dedalgalanırken görmek hiçte uzak bir ihtimal değil. İnşallah en kısazamanda bu manzarayı da görerek zaferimizi tüm dünyaya ilanedeceğiz.

Ve bu muzafferiyet; kazanmanın da ötesinde çokşeyler ifade ediyor Türkiye için. Her şeyden önce300 yıldır yaşadığımız hezimet ve kaybetmepsikolojisinden kurtulacağız. Kendimize olan güveni tekrarkazanacak ve kendi gücümüzün farkınavaracağız.

Uyuyan dev uyanacak artık. Benliğinin vekapasitesinin farkına varacak.

Türkiye’nin kazanacağı bu zafer dünyanın gerikalanında ezilmiş halklara da rehber olacak veonlara kendi galibiyetleri için cesaretverecektir. Ülkemizin yöneticileri yaptıkları yurt dışıziyaretlerde daha bir başka karşılanacak ve ihtimamgöreceklerdir.

Afrin, bu milletin ve dünya milletlerininmakûs talihini yenme noktasında bir mihenktaşı olma hüviyetindedir.

Lakin gelin görün ki bir Fenerbahçe-Galatasaraymaçı kadar ilgi görmemekte, bazı kesimlertarafından hor görülmekte, amacından saptırılmayaçalışılmaktadır!

Korkunun ecele bir faydası olmadığı gibi bu gayretlerdebeyhude. Milletinin desteğini ve duasını arkasınaalan Türk ordusu inşallah en kısa zamandazaferini tüm dünyaya ilan edecektir.

Gayri gerisini onlar düşünsün…

SOSYAL MEDYATAKİP 

twitter.com/msbeser

facebook.com/msbeser
Yorumlar6 yorum