FNSS Kaplan OMTAS füzesiyle yapılan ilk atışta hedefi vurdu

Türkiye'nin "yeni nesil tank avcıları" emin adımlarla göreve hazırlanıyor. Paletli silah taşıyıcı araç Kaplan'dan OMTAS füzesiyle yapılan ilk atışta hedef başarıyla vuruldu.

FNSS Kaplan OMTAS füzesiyle yapılan ilk atışta hedefi vurdu - Sayfa 1

Türkiye'nin "yeni nesil tank avcıları" emin adımlarla göreve hazırlanıyor. Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ile Türkiye'nin zırhlı kara aracı platformu üreticilerinden FNSS arasında Kara Kuvvetleri Komutanlığının ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla imzalanan Silah Taşıyıcı Araçlar (STA) Projesi kapsamındaki çalışmalar sürüyor.

115
FNSS Kaplan OMTAS füzesiyle yapılan ilk atışta hedefi vurdu - Sayfa 2

Proje ile Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) envanterinde yer alan Kornet-E füzeleri ile Orta Menzilli Tanksavar Silahı (OMTAS) Projesi kapsamında tedarik edilecek füzelerin araç üzerinde kullanımı için ihtiyaç duyulan STA'ların yurt içi imkanlarla geliştirilmesi hedefleniyor.

215
FNSS Kaplan OMTAS füzesiyle yapılan ilk atışta hedefi vurdu - Sayfa 3

FNSS, Kaplan araç ailesinin en hafif üyesini paletli tip ve Pars 4x4 aracını ise tekerlekli tip tanksavar aracı olarak üretime hazır hale getirdi, Kara Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde bulunan ve yurt içinde geliştirilen tanksavar füzeleri de muharebe etkinliğini artıracak şekilde, projeye özel geliştirilen tanksavar kuleleri ile zırhlı araçlara entegre edildi.

315
FNSS Kaplan OMTAS füzesiyle yapılan ilk atışta hedefi vurdu - Sayfa 4

Toplam 260 araçtan tekerlekli olanların tamamı OMTAS, paletli olanları ise bir bölümü Kornet-E, bir bölümü de  OMTAS taşıyıcı olacak.FNSS’nin STA Projesi kapsamında geliştirdiği tekerlekli ve paletli tanksavar platformlarının kalifikasyon testleri devam ederken paletli Kaplan STA tanksavar platformundan OMTAS füzesinin ilk atışı yapıldı.

415