BIST 1.127
DOLAR 8,27
EURO 9,70
ALTIN 501,31
HABER /  EKONOMİ

Fitch'in yedi aydır değişmeyen tahmini: Türkiye 2019'da yüzde 1,9 küçülecek

New York merkezli kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, yaptığı yazılı açıklamada Türkiye'nin Türk Lirası'nda yeniden satış riski olduğuna ve enflasyonist baskılara vurgu yaparak "yüzde 1,9 küçülme" tahminini yineledi.

Abone ol

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Türkiye’nin 2019 ekonomisine dair tahminini değiştirmedi ve “yüzde 1,9 küçülme” şeklinde açıkladı. 2020 için ise yüzde 3,5 büyüme öngörüldü.

Kuruluştan yapılan açıklamada “Türkiye’nin yine kredi standartlarını sıkılaştırılarak istikrarsız dış borç pozisyonunun üstesinden geleceği yönündeki görüşümüz devam etmektedir” denildi.

Yapılan yazılı açıklamada Türk Lirası’nda yeniden satış, enflasyonist baskılar ve yüksek dış borçlanma maliyeti ile oluşabilecek risklerle birlikte ekonomi görünümü tahminin de aşağı yönlü olduğu ifade edildi. 

Fitch, kasım ayında yaptığı açıklamada önceden yüzde 3 olarak açıkladığı büyüme tahminini yüzde 1,9 küçülme şeklinde güncellemişti. O dönem yapılan açıklamada kur krizi, yüksek enflasyon ve dış finansman koşullarında yaşanan sıkıntılar, 2019’da resesyona sürükleyecek nedenler olarak sıralanmıştı. 

ÖNCEKİ HABERLER
Hindistan'dan ABD'ye S-400 resti: İstediğinizi yapın
Everest'ten 4 cansız beden ve 11 ton çöp çıkarıldı
Elektronik tebligatla 70 milyon lira cepte kaldı
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suudi Kralı ile görüştü
AB'de kimlik kartlarında yeni dönem
Bizimkiler'in Abbas'ı Hikmet Karagöz sessiz sedasız defnedildi! Cenazeye birkaç yakını katıldı
Yorumlar 1 yorum