BIST 2.405
DOLAR 16,70
EURO 17,48
ALTIN 969,44
HABER /  POLİTİKA

FETÖ'nün siyasi planı eğer darbe başarılı olsaydı...

15 Temmuz darbe girişiminden sonra birçok FETÖ üyesi darbecinin, mağdurun, tanığın ifadeleri ile darbeciler tarafından hazırlanmış bazı planlar ortaya çıktı.

Abone ol

15 Temmuz Fethullahçı Darbe Girişimi'nden bir gün sonra yani 16 Temmuz sabahından itibaren uygulanacak sıkıyönetim planları deşifre oldu. Ancak, darbeden sonra nasıl bir siyasi düzen kurulacağı, hükümetin, Meclis’in yerine hangi yapılar getirileceğine dair hiçbir bilgi ya da belgeye ulaşılamadı.

Soruşturmayı yürüten yetkililer ve siyasilere göre iki ihtimal var: İlki, soruşturma derinleştikçe ortaya çıkacak. İkinci ve genel kanaat ise ‘darbe başarılı olsaydı FETÖ’nün yeni bir devlet inşa etmeyi planladığı’ yönünde.SİYASİ PLANI NEDİR?

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) kanlı darbe girişimi sonrasında üç önemli belge ele geçirildi. İlki Genelkurmay Başkanlığı ele geçirildikten sonra birliklere gönderilen emir yazısıydı. İkinci belge, darbe sonrasında görev alacak sıkıyönetim komutanlarının listesiydi. Hürriyet'in haberine göre, Son bulunan da sıkıyönetim uygulamasının nasıl olacağını anlatan bir belge oldu. Bu belgeler ve ifadeler sayesinde darbeciler konusunda büyük bir veri bankası oluşturulurken, bir taraftan da ‘siyasi plan’ araştırılmaya başlandı. Soruşturmayı yönetenler ve iktidar, darbe başarılı olsaydı 16 Temmuz sabahından itibaren nasıl bir siyasi düzene geçileceği sorusuna yanıt aramaya başladı."HUMEYNİ GİBİ GELECEKTİ"

Ankara’nın konuştuğu bu soruyu yönelttiğimiz Adalet Bakanı Bozdağ, şu yanıtı verdi:

“Humeyni gibi gelecekti, kendi düzenlerini kuracaklardı. Bambaşka bir Türkiye olacaktı. Başarılı oldukları bir Türkiye’yi tahayül bile edemiyorum. Adamlar ‘devlet benim’ diyor. Hedefleri çok net. Daha önce ‘Fetullah Gülen, Humeyni’nin dönüşü gibi dönecek’ dediğimde itiraz etmişlerdi. Hedefe ulaşmak için her şeyi meşru gören bir yapıdan söz ediyoruz. Dünyanın hiçbir yerinde böylesine gizlenmiş bir terör örgütü bulamazsınız. Ancak bunların hepsi ortaya çıkacak. Daha ifadeler bitmedi. Yoğunluk nedeniyle hızlı alınıyor. Kamera kayıtları, telefon kayıtları, dijita haberleşme kayıtları, MOBESE’ler, telefon mesajları daha tam olarak analiz edilmedi. Belki yeni ifadelere göre ek ifadeler alınacak. O zaman pek çok şey ortaya çıkacak.”

"SİYASİ VE SİVİL DESTEKLERİDE MUTLAKA VARDI"

15 Temmuz darbe girişiminde bulunanların siyasi bir destek arayış içinde olduklarını kaydeden Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli ise şöyle konuştu:

“Hiçbir şey gizli kalmayacak. Bu tür teşebbüslerde de mutlaka sivil ayakların desteklerin olduğunu biliyoruz. Geçmişteki darbelere baktığınızda bunu görürsünüz. Medya ayağı olur, sivil ayak olur, siyasi ayak olur, destek olur. Zaten onlar da mutlaka siyasi destek arayışına girmişlerdir, darbe sonunda. Sonuç itibariyle bu vatandaşın tabanından gelen destekle oluşan bir darbe teşebbüsü olamadığı için darbe sonrasında oluşan meşruiyet arayışları çerçevesinde darbecilerin siyasi destek bulmak girişimleri mutlaka olmuştur. Buna yönelik işaretler de var. İsimlendirerek ‘siyasi destek alanı şurasıdır. Bu kişilerden oluşacaktı’ noktasında değiliz henüz. Ama beklentilerimiz tahminimiz, elbette bir takım işaretleri var. Siyasi, sivil destekleri de mutlaka vardı. Önümüzdeki günlerde onlar da ortaya çıkacak.""SİSTEM LAĞVEDİLECEKTİ"

Aynı soruya, 2013’te bir yazısında Balyoz, Ergenekon gibi davaları değerlendirirken ‘Milli orduya kumpas kuruldu’ ifadesini kullanan Yalçın Akdoğan da şu yanıtı verdi:

“Bu klasik bir darbe olsaydı belki bizi asarlardı, cezaevine koyarlardı. Ama Türkiye’de çocuklarımız, gelecek nesiller yine kendi hayatlarını yaşarlardı. Bu darbe başarılı olsaydı sadece bizi asmakla kalmazlardı gelecek kuşakları da kaybederdik. Esaret rejimi kurulurdu, tamamen uydu bir ülke ve içeride farklı olan hiç kimsenin nefes alamayacağı bir yapı oluşurdu. Bunlar her şeyi yıkmak, hükümeti değil devleti devirmek ve tamamen kendi hâkimiyetlerini, esaret rejimi kurmak istiyor. Hesap bu. Bir Başbakan atayacağız, Meclis tekrar şu tarihte açılacak... Böyle birşey olmayacaktı. Bunlar tamamen sistemin lağvedilmesini amaçlamış. Normal diğer darbeciler gibi arkada Atatürk posteri çıkacak, statüko korunacak, böyle bir şey yok.”

ÖNCEKİ HABERLER
TSK'nın ruhuna el Fatiha! Durum öyle vahim ki...
TSK'nın ruhuna el Fatiha! Durum öyle vahim ki...
Hava durumu için İBB'den açıklama İstanbullulara iyi haber
Hava durumu için İBB'den açıklama İstanbullulara iyi haber
Darbe girişimi sonrası İstanbul Otogarı’nın da adı değişti
Darbe girişimi sonrası İstanbul Otogarı’nın da adı değişti
Koca Dünya filmi Venedik Film Festivali’nde
Koca Dünya filmi Venedik Film Festivali’nde
Yüksek lisans ve doktora bursları durduruldu!
Yüksek lisans ve doktora bursları durduruldu!
Gülen'in akrabası abla bakın nasıl yakalandı! Polis o anda bastı
Gülen'in akrabası abla bakın nasıl yakalandı! Polis o anda bastı
Babasının elinden böyle kurtuldu!
Babasının elinden böyle kurtuldu!
Darbe tepkisi sonrası Cem Yılmaz'dan ilk tweet!
Darbe tepkisi sonrası Cem Yılmaz'dan ilk tweet!
TRT basılırken Gülben Ergen ve Erhan Çelik neredeydi?
TRT basılırken Gülben Ergen ve Erhan Çelik neredeydi?
Nedim Şener: Bu alçaklığa imza atanlar...
Nedim Şener: Bu alçaklığa imza atanlar...