HABER /  GÜNCEL

FETÖ'den akılalmaz talimat 'Oruçluyken yemek yiyebilirsiniz'

FETÖ operasyonunda meslekten ihraç edilen Danıştay Tetkik Hakimi ve İdari Yargı Hakimi öyle itiraflarda bulundu ki...

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine yönelik soruşturma kapsamında gözaltına alınan iki hakim, örgütün yargı sorumlularının, ramazan ayında oruçluyken "deşifre olmamak" için katıldıkları toplantılarda gerektiğinde yemek yiyebilecekleri konusunda kendilerine izin verdiğini anlattı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında örgüt mensuplarının verdiği ifadeler, FETÖ’nün iç yüzünü ortaya koyuyor. FETÖ’nün yargı yapılanmasına yönelik operasyon kapsamında meslekten ihraç edilen Danıştay Tetkik Hakimi A.A. ve İdari Yargı Hakimi O.A’nın itiraflarında ilginç detaylar dikkati çekti. A.A. ve O.A’nın itiraflarında, FETÖ’nün yargı içerisinde kadrolaşması ve örgüt mensuplarının deşifre olmamak için kullandığı yöntemler yer aldı. 

"YARGI SORUMLUSUNU MESLEK İÇİNDEN SEÇİYORDU"

İtiraflarda bulunan iki hakim, FETÖ’nün devlet kurumlarında etkin olabilmek adına daha ilkokul çağında maddi olanakları zayıf olan başarılı öğrencileri seçtiğini ve onları yargı, silahlı kuvvetler gibi kritik öneme sahip kurumlara girmeye zorladıklarını belirtti.

FETÖ’nün 12 Eylül 2010 anayasa referandumu sonuçlarıyla yargıda daha serbest hareket etme imkanı bulduğu yer alan ifadelerde, örgüt mensuplarının deşifre olmaması için birtakım tedbirlerin uygulandığı da yer aldı. 

2010 yılından önce FETÖ'nün yargı imamlarının sivillerden oluştuğunu anlatan itirafçı yargı mensupları, anayasa referandumundan sonra yargı sorumlusunun meslek içinden seçilmeye başlandığını ancak sohbet toplantılarının başındaki kişilerin yine sivillerden seçildiğini söyledi. 

"ORUÇ TUTTUĞUNUZ ANLAŞILMASIN"

FETÖ'nün yargıdan sorumlu imamlarının, örgüt üyelerinin deşifre olmaması için, "Ramazan ayında oruç tuttuğunuz anlaşılmasın. Oruçlu olduğunuz halde katıldığınız seminer veya eğitimlerde yemek yeniyorsa deşifre olmamak için siz de yemek yiyin. Buradan ayrıldıktan sonra orucunuzu tutmaya devam edin." talimatı verdiği ifadelerde yer aldı. 

Yargı mensupları, katıldıkları toplantılarda içki içilmesi durumunda, kendilerini gizlemek için içki de içtiklerini belirtti. 

ÖNCEKİ HABERLER
No: 309 22. bölüm fragmanı Lale'den büyük sürpriz!
HSYK üyesi itirafçı olup anlattı Yargıtay'daki 160 hakimden...
Muhteşem Yüzyıl Kösem Sultan yeni bölüm fragmanı!
ABD'de havalimanında silahlı saldırı!
Ankara hava durumu ilk kar yağdı
Cemre düşme tarihleri 2020 ilk cemre düşmesi nereye oldu?
Yorumlar 5 yorum