BIST 2.403
DOLAR 16,36
EURO 17,46
ALTIN 973,69
HABER /  GÜNCEL

Fehmi Koru'dan cemaatte neler oluyor kulisi!

Seçim sonuçları sonrası Pensilvanya ve cemaat cephesinde yaşananları sorgulayan Fehmi Koru, cemaate yakın bir dostundan edindiği çarpıcı notlar paylaştı...

Abone ol

İNTERNETHABER.COM
AK Parti ile cemaat arasındaki kavgayı yakından takip eden isimlerden Star si yazarı Fehmi Koru, cemaat cephesinde yaşananlara dair çarpıcı notlar paylaştı. Koru "cemaate uzak durmayan bir dostum" dediği kaynağının aktardığı kulisleri köşesine taşırken Pensilvanya'da olan bitenleri sorguladı.

Koru, Taha Kıvanç mahlasıyla kaleme aldığı yazısında sözkonusu "dost"unun notlarını bir mektup halinde köşesinde yayınladı. Seçim sonuçları sonrası Pensilvanya ve cemaat cephesinde yaşananları sorgulayan Fehmi Koru, ABD'nin cemaate yaklaşımındaki değişim mesajlarına dikkat çekti.

İşte Koru'nun paylaştığı "kulis hacmindeki" o mektup:

GÜLEN'İN MEKTUBU SONRASI OLANLAR MUAMMA

Yaşanan süreçte bana ‘muamma’ gelen, bugünden geriye dönüp baktığımda ‘17 Aralık süreci’ sırasında zihnime takılan ve o gün bugündür aklımı zorlayan pek çok nokta var.

İlki şu: Fethullah Gülen kendisini ziyaret eden misafiri eliyle Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e ulaştırılmak üzere verdiği mektupta olağanüstü yumuşak ifadeler kullanmıştı. Sertliğin karşılıklı tırmandırılması niyetinde olmadığını belli ediyordu. Buna karşılık, mektubun Başbakan Tayyip Erdoğan’ın bilgisi dahiline girdiği gün (25 Aralık) 21 kişiyle ilgili yasal süreç başlatıldı.

‘Cemaat’in ikinci hamlesi’ olarak görülen ve Tayyip Bey’i niyetten kuşkulandıran bu girişim neyin nesiydi?

CEMAAT NEDEN CEPHE GENİŞLETTİ?

Aralarında Cemaat’in hep olumlu yaklaştığı farklı dini grupların saygın isimleri ile hizmetlere katkılarıyla bilinen işadamları da vardı o 21 kişilik listede. Cemaat ikinci hamlesiyle yalnızca Tayyip Erdoğan ve Ak Parti’ye değil, çok daha geniş bir kesime karşı tavır almış oldu. Yani cephe genişletti. Bunun anlamı neydi?

CEMAATTE GÜL VE GÖKÇEK SEVGİSİ

Pensilvanya’ya giden konuklar bazı siyasetçilerin sevilmediği, bazılarının da sevildiği kanısıyla Türkiye’ye dönmekteydiler. Sevilenler arasında iki isim özellikle öne çıkmaktaydı: Abdullah Gül ile Melih Gökçek.

Mektupta olağanüstü saygılı sözcüklerle kendisine hitap edilen Cumhurbaşkanı Gül ile Ankara belediye başkanı Melih Gökçek de Cemaat adına olduğu varsayılması gereken medya hücumlarından nasiplerini aldılar. Melih Bey kendisine yönelik tavırdan söz ederken bir ara gözyaşlarına bile hakim olamadı; o kadar üzücüydü hücumlar.

ABD CEMAAT KONUSUNDA 2010 TAVRINA DÖNDÜ

Süreç boyunca Washington ve Brüksel başta olmak üzere Batılı başkentlerden hükümet karşıtı mesajlar yoğun biçimde geliyordu. Mesajları okuduğumda, görüş açıklayanların sanki biraz önce kendilerine aktarılmış bilgileri demeç olarak verdiği hissine kapılıyordum. Seçim oldu, Batı’dan mesaj trafiği bıçakla kesilmişe döndü; Washington’dan çıkan “Unutun Pensilvanya’daki zatı” açıklaması dışında.

Washington Cemaat konusunda 2010 öncesi tavrına döndüğünü ilân etmiş oldu o açıklamayla. 2010 öncesinde, ‘yabancı dinadamı’ kontenjanından verilen vizeyi uzatmaya yanaşmayarak ve her ay kendisini ziyaret eden Cemaat öndegelenlerinin vizelerini iptal edip gelenleri ilk uçakla geri göndererek, Fethullah Gülen’i Türkiye’ye dönmeye zorluyordu ABD.

Benzer bir tavrı şimdilerde de benimseyebilir Washington.

Kendilerine aldatılmışlık hissi yaşatanın kulaklarına yanlış bilgiler fısıldayan ‘gazeteciler’ olduğu kanaati Batı ülkeleri siyasileri ve bürokratlarına hâkim sanırım. Daha önce ‘çat kapı’ gelenlere şimdi randevu vermiyorlarsa şaşırmam.

GÜLEN'DEN ŞAŞIRTAN AÇIKLAMA

En şaşırtıcı açıklama, seçim sonrasında Pensilvanya’dan geldi. Öncesinde Türkiye’deki medyası aracılığıyla mesaj vermeyi yeğleyen Fethullah Gülen, sonrasında, kendi internet sitesine, “Kasetler, tapeler yoluyla sonuç almaya çalışmak bizim meşrebimize aykırı” anlamına gelecek bir görüş açıklattı.

GÜLEN CEMAAT MEDYASINI DIŞLAYABİLİR

Dört ay boyunca, hepimiz, telefon görüşmelerine kulak verme ve ortam dinlemeleri yoluyla elde edilmiş ses kayıtlarının Cemaat’le ilişkili olduğunu düşünüyorduk halbuki. Neden böyle düşünüyorduk? Cevap basit: Yakın medyanın onlara sahip çıkması yüzünden.

Sanıyorum, Pensilvanya, “Biz yapmadık, onlar yaptı” mesajı veriyor. Medyayı dışlamanın arkasının gelmesini de bekliyorum.

Dostumun raporu bu. Makul gelse bile, yaşananları bir gazeteci grubunun yerli-yabancı bürokratları manipüle etmesine bağlamanın hayli saf bir yaklaşım olduğunu kayda geçirmek isterim.

Washington aldanır, Brüksel de... Pensilvanya aldatılır mı?

ÖNCEKİ HABERLER
Ethem Sarısülük davası: Sanık polis duruşmaya katılacak
Ethem Sarısülük davası: Sanık polis duruşmaya katılacak
Yaz lastiğine geçme zamanı geldi
Yaz lastiğine geçme zamanı geldi
Kelime Yayınları Akila ile maceraya uçuracak
Kelime Yayınları Akila ile maceraya uçuracak
Cemaatin inlerine ne zaman girilecek?
Cemaatin inlerine ne zaman girilecek?
Citroen’den 300 beygirlik DS5 LS R!
Citroen’den 300 beygirlik DS5 LS R!
Cumhurbaşkanlığı seçimi birinci ve ikinci tur ne zaman?
Cumhurbaşkanlığı seçimi birinci ve ikinci tur ne zaman?
Cumhurbaşkanlığı seçiminde sorun yok!
Cumhurbaşkanlığı seçiminde sorun yok!
Kazanan muhtarlar pusula kurbanı oldu
Kazanan muhtarlar pusula kurbanı oldu
2014 Kadir Gecesi ne zaman? - Kadir Gecesi namazı
2014 Kadir Gecesi ne zaman? - Kadir Gecesi namazı
Selvi Çankaya'ya kimin çıkacağını yazdı!
Selvi Çankaya'ya kimin çıkacağını yazdı!