YAZARLAR

Fazla ders çalışan çocuklara dikkat!

Çok ders çalışan ve sürekli okula gitmek isteyen bir çocuğunuz varsa bununla övünmekten vazgeçip bir an önce önlem alın deriz!

Yarıyıl tatili sona erdi. Çocuklar okullarındaki sıralarına geridöndü. Muhtemelen bu sabah evlerin çoğunda okula gitmek istemeyenya da tatilin bitmesinden yakınan çocuk sesleri yankılandı. Tatildeyapması gereken ödevlerini tamamlayamayanlar da çabası!

Eğer bu tablo sizin evinizde de yaşandıysa endişelenmeyin! Herçocuk hatta her birey biraz böyledir. İşler bir süre sonra tekraryoluna girer.

Peki ya tersinin yaşandığı evler?

Mesela 15 gün boyunca odasından çıkmayıp sürekli ders çalışmayıtercih eden bir çocuğunuz varsa? Ya da okulun tatil olmasındansürekli yakınan evde olmaktan sıkılan bir çocuğunuz varsa!

Sıkıntı büyük olabilir!

Çocuklarıyla sürekli ders ve ödev kavgası halinde olan annebabalar için sürekli ders çalışmayı tercih eden çocuklar'nimet' gibi görünebilir ancak işin aslıçoğunlukla böyle olmuyor.

SÜREKLİ DERS ÇALIŞIP BAŞARISIZ OLANÇOCUKLAR İSE... Çok fazla ders çalışmasına karşın akademikolarak başarısızlık gösteren çocukların durumu için farklı şartlarsözkonusu olabilir. Bu konuyu bir sonraki yazımızdadeğerlendireceğiz.

Sürekli ders çalışma eğilimi çoğunlukla çocukların içdünyalarında sorunların olduğunun işareti olabilir. Bu tip çocuklar-ki çoğunlukla okul başarıları çok yüksektir-kazandıkları bu statüyü (iyi ve başarılı öğrenciolma) kaybetme endişe içinde olurlar ve sürekli çalışmadaha fazla çalışarak bu korkularını bastırmayı tercih ederler.

Bu gruptaki çocukların böyle hissetmelerine de ne yazık kiçoğunlukla aile ve okul ortamının söylem ve yaklaşımları nedenolur. Sürekli çocuğunun okul başarısına vurgu yapan anne babasöylemleri, sınıftaki diğer çocuklar örnek gösteren öğretmen tavrıçocukları başarılı kalmak adına önce kaygıya o kaygıda daha fazlaçalışmaya itebilir. 

Bu çocukların dünyasında anne-baba ve öğretmen sevgisinin nedeni'okul başarısı' olarak algılanır. Yani okulda başarısız olurlarsaartık sevilmeyecekleri düşünürler. 

Çoğunlukla aileler tarafından ders çalışma 'süreklikutsandığından' bu gruptaki çocuklar için hayatın diğergirdilerini deneyimleme fırsatı da kaçmaktadır. Bu da kendiniçoğunlukla sosyal beceriler konusunda eksiklik olarak ortayaçıkarır. Örneğin arkadaş gruplarına dahil olma zorlukları, grupiçinde görev alamama, hobi geliştirememe gibi başlayan busıkıntılar yetişkinlik döneminde kaygı, depresyon ve asosyallikolarak ilerleyebilir. 

AİLE İÇİN DÜZENSİZLİK ÇOCUĞU EVDEN KAÇIRIR

Okul ortamı hemen her çocuk için evden daha keyifli bir sosyalortamdır. Ders çalışma ve ödev yapma zorunluluklarını bir tarafabırakırsanız arkadaşlıklar çocuklar için yüksek motivasyonkaynaklarıdır. Dolayısıyla evde uzun süre geçiren çoğu çocukyeniden arkadaş ortamına dönmekten keyif alır. Ancak sınırlaradikkat!

Sürekli evde kalmaktan hoşlanmayan, kendine ev ve aile ortamıdışında yaşam alanı yaratmaya çalışan çocukların anne vebabalarının aile yaşamlarını gözden geçirmesinde fayda var.

Sürekli tartışma yaşanan, şiddetin var olduğu, bireylerinkendilerini ifade etmelerinin engellendiği veya çocuklara yeterliilgi ve sevginin gösterilmediği ev ortamları çocukları dışarıyaiter. Evde kendini kötü, mutsuz, tehdit altında ve değersizhisseden çocuklar yaşadıkları bu duygusal açlığı dışarıdabuldukları aidiyetliklerle gidermeye çalışırlar. 

Küçük yaşta evin yerini okul alsa da ilerleyen yaşlardatehlikeli alışkanlık ve gruplara dahil olma riski bu çocuklar içinne yazık ki yüksektir.

Herkese mutlu huzurlu bir ikinci dönem olsun!

Deniz Temur'u sosyal medyadan da takipedebilirsiniz

facebook.com/obenimannem

instargam.com/obenimannem

Yorumlar3 yorum