BIST 114.809
DOLAR 6,86
EURO 7,76
ALTIN 396,96
HABER /  AK PARTİ

Fatih Dönmez: Hidrolik çatlatma yöntemiyle ilk defa petrol keşfi yaptık

Anadolu Ajansı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, "Diyarbakır'da yerin 3 bin 500 metre altı çatlatılarak... Türkiye petrolleri tarihinde ilk defa bu yöntemle petrol keşfi yaptık" açıklaması yaptı.

Abone ol

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez, "Dünyada son yıllarda hızla yaygınlaşan yeni bir üretim tekniği olan hidrolik çatlatma yöntemiyle hidrokarbon üretimi yapan ülkeler arasında artık Türkiye de var" diye konuştu.

Bakan Dönmez, "Kayaların gözeneklerine hapsolmuş petrolü artık bu şekilde üretebileceğiz." ifadelerini kullandı.

"Hedefimiz 50 kuyuda daha çatlatma"

Bakan Dönmez, "3 bin 700 metre derinlikte günde yaklaşık 200 varil üretecek kuyumuz, bu derinlikte üretim yapacak en derin kuyumuz olacak." diyerek, "Sahada bulduğumuz petrol, kalite bakımından da dünyada kabul edilen standartların üzerinde bir değere sahip. İnşallah sahadaki 5,26 milyon varillik yerinde rezervi hızla ülke ekonomisine kazandıracağız. 'Mermer-1' sahası öncü sahamız olacak. Hedefimiz 50 kuyuda daha çatlatma." şeklinde konuştu.

"Günlük üretimimizi 9 kat artırarak, 910 varilin üzerine çıkardık"

Dönmez, "Yeni keşif yapılan bir diğer kuyumuz da Diyarbakır'daki 'Hançerli-5' kuyusu. Hançerli'de yeni açılan kuyumuz ile mevcut günlük üretimimizi 9 kat artırarak, 910 varilin üzerine çıkardık. Yüksek kalitede petrole sahip sahamız yaklaşık 6 milyon varil yerinde rezerv kapasitesiyle ülke ekonomisi için önemli bir kaynak olacak." dedi.

GÜNÜN ÖZETİ
ÖNCEKİ HABERLER
Turizmde 2019 hedefi yüzde 12 artış
Erdoğan, Nursultan Nazarbayev ile görüştü
Johann Sebastian Bach kimdir google da doodle oldu
Veysel Eroğlu'ndan Kılıçdaroğlu'na: Yanındakilere soracağına Google'a baksın
Venezula'nın muhalif lideri Juan Guiado'ya kötü haber danışmanı gözaltında
Allah'ın kıyamet gününde yüzüne bakmayacağı 3 büyük günah hangisi
Yorumlar 6 yorum