Facebook'ta güvenlik ihlali! 50 milyon kullanıcının gizliliği tehlikede

Facebook'ta güvenlik ihlali! 50 milyon kullanıcının gizliliği tehlikede

Facebook'tan kullanıcılarını korkutan bir açıklama geldi. ABD'li sosyal medya platformu, 50 milyon kişinin güvenlik ihlalinden etkilendiğini duyurdu.

Facebook'ta güvenlik ihlali! 50 milyon kullanıcının gizliliği tehlikede - Sayfa 1

Facebook'ta sorunların ardı arkası kesilmiyor. 'Cambridge Analitica' skandalının ardından Facebook şimdide başka bir olumsuz olay ile gündemde. ABD merkezli sosyal medya platformu Facebook, yaklaşık 50 milyon kişinin güvenlik ihlalinden etkilendiğini duyurdu. Şirket yaptığı açıklamada, güvenlik ihlalinin Facebook mühendisleri tarafından Salı günü fark edildiği ve sorunun Perşembe günü çözüldüğünü duyurdu.

Facebook'ta güvenlik ihlali! 50 milyon kullanıcının gizliliği tehlikede - Sayfa 2

Facebook, güvenliği ve gizliliği ihlal edilen kullanıcıların mesajla bilgilendirildiğini bildirdi. Facebook CEO'su ve kurucusu Mark Zuckerberg, gerçekleştirdiği telekonferansta, "Bu açığı fark ederek kapattığımız için oldukça mutluyum. Bu olayın yaşanması bile başlı başına bir sorun. Bence bu saldırı kullanıcılarımız ve hizmetlerimizin karşılaştığı zorluklara işaret ediyor" ifadelerini kullandı.

Facebook'ta güvenlik ihlali! 50 milyon kullanıcının gizliliği tehlikede - Sayfa 3

Söz konusu güvenlik ihlalinin, Facebook'un yabancı ülke seçimlerine, yanlış bilgi akışı, nefret söylemleri ve veri gizliliği ihlalleri ile müdahale ettiği iddialarına karşı mücadele ettiği bir dönemde gelmesi dikkat çekti.

Facebook'ta güvenlik ihlali! 50 milyon kullanıcının gizliliği tehlikede - Sayfa 4

Facebook, yaşanan güvenlik ihlalinin, kullanıcıların kendi profillerinin, diğer kullanocılar tarafından nasıl göründüğünü görmelerini sağlayan, "başkasının gözünden gör" özelliği üzerinden gerçekleştirildiği açıklandı.