BIST 1.408
DOLAR 8,06
EURO 9,67
ALTIN 460,38
HABER /  POLİTİKA

Evet rüzgarı tersine döndü Abdülkadir Selvi'nin bomba iddiası

Referandumda evet mi hayır mı çıkacak tartışmaları sürerken iktidara yakınlığı ile bilinen Abdülkadar Selvi'den gelen bilgi şaşırttı. Selvi'nin iddiasına göre son haftadaki 4 olayla evet rüzgarı tersine döndü.

Abone ol

16 Nisan 2017 tarihinde yapılması planlanan anayasa değişikliği referandumu için arkaya arkaya anketler yapılırken 'EVET' ve 'HAYIR' cephesi şekilleniyor. Herkesin merak ettiği de 'evet' mi 'hayır' mı önde sorusu... Referandum anket sonuçlarının neredeyse tamamı 'evet'in önde olduğunu söylerken bu hafta sürpriz gelişmeler yaşandı. 

Referandum sürecinin başlamasından bu yana ilk kez 'evet' rüzgarı tersine döndü. Bu iddiayı dile getiren hükümete yakınlığı ile bilinen Abdülkadir Selvi oldu. Selvi bugünkü Hürriyet Gazetesi'nde çıkan köşe yazısında şu iddiayı aktardı;

"‘Evet’ cephesinde son 2 hafta olumsuz gelişmeler yaşandı. İlk defa rüzgârın tersine dönmeye başladığı söyleniyor. Özellikle İstanbul ve Ankara’da son 2 hafta ‘Evet’ cephesinde bir gerileme yaşanmaya başladı. Bu oranın yüzde yarım mı, yoksa 1 mi olduğu belli değil. Ama parti yönetimi çok az bir oran olsa dahi bu durumu önemsiyor.

Peki olumsuz bir hava esmesine neden olan gelişme ne?

1- ‘Hayır’ diyenlerin PKK, DAEŞ ve FETÖ’cü olarak gösterilmesi

2- KHK’larla akademisyenlerin ihracı.

3- Varlık Fonu tartışmaları.

4- Meral Akşener’in Çanakkale’de konuşturulmaması.

Bu gelişmeler tek adamlık, otoriterleşme gibi olumsuz algıları güçlendiren eylemler olarak görünüyor.

2011 SEÇİMİNDE DE OLMUŞTU
AK Parti 2011 seçimlerinde benzer bir durum yaşamıştı. Kılıçdaroğlu üzerinden girilen soy sop tartışması oyları aşağıya çekmeye başlamıştı. Bu durumun tespit edilmesi üzerine Erdoğan söylemini değiştirip, kucaklayıcı bir dil kullanmış, ibre tersine dönmüştü. Henüz kampanya başlamadan ortaya çıkan bu sorun, erken uyarı olarak görülüyor. Sorunların çözülüp, rüzgârın tersine dönmesi hedefleniyor.

ÖNCEKİ HABERLER
Son referandum anket sonuçları AK Parti alarmda
Haymana'daki taciz! Gece beni yatağına götürüp...
Nihal Bengisu'dan KHK isyanı
Beykoz'da kuyuya düşen köpek kurtarıldı
Beyoğlu'nda korkutan patlama
Kendisini Hitler'e benzeten genç gözaltında
Barajlarda son durum ne bakan açıkladı
İnmenin tedavisi bu yolla kendinizi koruyun
Dev banka binlerce kişiyi işten çıkaracak
Renk körleri için 'renk tonu bulucu' cihaz
Yorumlar 45 yorum