BIST 11.108
DOLAR 32,85
EURO 35,69
ALTIN 2.558,34
HABER /  GÜNCEL

Evde bakım maaşlarına Temmuz zammı-yeni hasta bakıcı parası

Evde bakım maaşlarına zam geldi, evinde hasta engelli ya da yaşlı vatandaşlara bakan aile yakınlarına ödenen evde bakım parasına Temmuz ayında zam gelecek. Peki evde bakım maaşları son zamla birlikte kaç para olacak? Haziran ayı evde bakım parası yatan iller hangisi oldu?

Abone ol

Evde bakım maaşlarına yeniden zam geliyor. Hasta bakıcıları mutlu eden açıklama Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'ndan geldi. 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren zam yapılarak bin 68 liraya yükseltilen evde bakım maaşı yeniden zamlanıyor. Peki, her sene Temmuz ayında bir kere daha zamlanan evde bakım maaşı Temmuzda ne kadar olacak?-

EVDE BAKIM MAAŞLARINA ZAM: Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından ödenen evde bakım maaşı Temmuz zammı ile beraber 1.105 liraya çıkacak. Henüz Bakanlık Temmuz zammı ile ilişkin net bir açıklama yapılmazken enflasyon oranları dikkate alındığında ortaya çıkacak olan zammın 1.105 lira olacağı görünüyor.

Evde engelli bakımı ve evde yaşlı bakımı için ödenen bu tutar bu kişilerin bakımlarını üstlenen kişilere destek olurken aynı zamanda bakıma muhtaç olan kişiler içinde maddi bir destek kaynağı sağlıyor. 2017 yılından bu yana evde bakım maaşı olarak ödenen tutar 5 milyar 720 bin liraya ulaşırken sayıları 500 bine yakın kişi Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından ödenen bu tutardan yararlanma hakkı elde etti.

EVDE BAKIM AYLIĞI TAKİBİ: Engelli aylığından yararlanmak isteyen kişiler Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü’nden aldıkları sevk ile sağlık kurulu raporu vermeye yetkili hastanelere gidiyorlar. Raporda belirlenen engellilik oranı sonrası muhtaçlık değerlendirmesi yapılıyor ve engellilik oranına göre belirlenen evde bakım aylığı bağlanıyor. Peki evde bakım aylığının takibi nasıl yapılıyor?

EVDE BAKIM MAAŞI SORGULAMA: Evde bakım maaşı yattı mı? sorusuna yanıt bulmanın iki yolu bulunuyor. İster sms isterseniz e Devlet sistemi üzerinden emekli maaşı sorgulaması yapabilirsiniz. Devlet dairelerinde yapılan pek çok işlemi online olarak gerçekleştirmemizi sağlayan e Devlet’in “Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama” sayfasından evde bakım aylığı sorgulanabiliyor. Sisteme kayıtlı olan vatandaşlar, şifreleri ve T.C kimlik numaralarıyla sorgulama işlemini gerçekleştirebiliyor.

SMS İLE SORGULAMA: Maaşlarınızı Ziraat Katılım Bankası aracılığı ile alanlar, cep telefonlarının mesaj bölümüne BAKIYE yazıp, 4747’e sms atmaları gerekiyor. Mesaj göndermeniz dahilinde 1 sms ücreti operatörünüz tarafından tahsil edilir.Ziraat bankası sms kodu ile her ay bakiyenizi takip edebilirsiniz.

EVDE BAKIM AYLIĞI NEDİR: Bakıma muhtaç olduğu gerekli belgelerde kanıtlanmış hastalara bakan kişilere verilen hasta bakım parası ne kadar? Tutarı bir aylık net asgari ücret tutarının 2/3’ünden az olan bakıma muhtaç engellilerin bakımını üstlenen akrabası, vasisi gibi üçüncü kişilere ödenen aylığa evde bakım aylığı denir.

EVDE BAKIM MAAŞI NE KADAR: Ağır engelliler için alınan evde bakım maaşında ise kişi başı 2018 yılı gelir oranı 967.27 TL'dir. 2018 yılında 2022 sayılı yasada engelli zamlı maaşları şöyle oldu; raporu yüzde 40-69 arası olanlar bin 247 TL alacak. Raporu yüzde 70'den yukarı olanlar bin 845 TL alacak. 2018 yılı evde bakım zamlı maaşları 2018 Ocak-Temmuz arası bin 68 TL, 2018 Ağustos-Aralık arası bin 105 TL