BIST 1.124
DOLAR 7,66
EURO 8,91
ALTIN 458,49

Esir alındım, köle gibi satıldım, toplu tecavüze uğradım...

Irak’ın Kocho köyünde yaşarken 3 yıl önce terör örgütü DEAŞ tarafından kaçırılan Nadia Murad, esaretten kurtarılmasının ardından yaşadıklarını kendi yazdığı kitapta anlattı.

Irak’ın Kocho köyünde yaşarken 3 yıl önce terör örgütü IŞİD tarafından kaçırılan Nadia Murad, esaretten kurtarılmasının ardından yaşadıklarını kendi yazdığı kitapta anlattı. Ezidi olan 24 yaşındaki Nadia Murad, IŞİD'e esir düştükten sonra kendisinin alınıp satıldığını ve kaçmaya çalıştığında da toplu tecavüze uğradığını yazdı.

Genç kadın, köyünden kaçırılırken, komşularının kendilerini kurtarmak için gelmemesini de eleştirdi. Nadia Murad, Musul’da tutulduğu evden bahçenin duvarından atlayarak kaçmayı başarmış ve daha sonra da bir mülteci kampına kadar ulaşmıştı.

Nadia Murad daha sonraki süreçte ünlü oyuncu George Clooney’nin avukat eşi Amal Clooney ile tanışmıştı. Amal Clooney kitabın önsözünü kaleme aldı. Amal Clooney daha sonra Murad'ın sesinin tüm dünyaya duyulması için yoğun çaba sarfetmişti.

Nadia Murad, birlikte mücadele ettiği Lamiya Başar ile Avrupa Parlamentosu tarafından Saharov Düşünce Özgürlüğü Ödülü’ne layık görülmüş ve ödülü AP genel kurulunda almıştı.