Esaslı kar için profesörden haber geldi tahminler değişti meteoroloji süreyi uzatttı

Esaslı kar için profesörden haber geldi tahminler değişti meteoroloji süreyi uzatttı

Beklenen kar yağışıyla ilgili tahminler değişti hem meteoroloji işleri müdürlüğünden hem de meteoroloji profesörlerinden yeni haberler var.

Esaslı kar için profesörden haber geldi tahminler değişti meteoroloji süreyi uzatttı - Sayfa 1

Balkanlar üzerinden gelen kar yağışı, fırtına ve soğuk havayla ilgili hem meteorolojinin hem de uzmanların tahminlerinde değişiklikler var. Meteorolojinin yayınladığı ilk hava tahmininde önümüzdeki 4 gün için yoğun kar görünüyordu. Yeni tahminde ise bu süre uzadı ve önümüzdeki haftayı da kapsadı. Meteoroloji profesörleri de 'esaslı kar' için tahminlerinde revizyona gittiler. İşte yeni tahminlerle kar yağışına ilişkin yeni bilgiler:

Esaslı kar için profesörden haber geldi tahminler değişti meteoroloji süreyi uzatttı - Sayfa 2

METEOROLOJİ PROFESÖRLERİNİN TAHMİNİ : Dün 'Sibirya Ekpsresi' geliyor diyerek uyaran Profesör Mikdat Kadıoğlu tahmininde değişiklik yaptı. Kadıoğlu'na göre cuma ve cumartesi günü kar yağışı tahmin edildiği kadar etkili olmayacak. 'Sibirya ekpresi' dediği aşırı soğuklar ise haftaya geliyor ve ısı eksi derecelere iniyor. Son attığı twitinde "Cumadan itibaren soğumayla önümüzdeki hafta boyu aralıklı kar yağışı var. Efsane kar beklentisi başka bir zamana kaldı" diye yazdı. Ünlü meteoroloji profesörü Orhan Şen'e göre de kar yağışı bu gece Trakya ve Çanakkale'de görülecek. Cuma sabahı Marmara'yı etkileyecek olan kar yağışı asıl etkisini önümüzdeki hafta gösterecek.

Esaslı kar için profesörden haber geldi tahminler değişti meteoroloji süreyi uzatttı - Sayfa 3

İSTANBUL'DA YOĞUN KAR YAĞIŞI HAFTAYA KALDI : Meteoroloji profesörü Orhan Şen İstanbul'daki kar yağışının yarın başlayacağını ancak esaslı yağışın haftaya kaldığını duyurdu. Profesör Şen şu bilgileri verdi: "İstanbul da yarın kar başlar. Aralıklarla Çarşamba gününe kadar devam eder. İstanbul da en yoğun kar Pazartesi - Salı günü görünüyor. Sıcaklıklar gece eksi değerlere düşeceğinden yerde kar birikir." Prof. Mikdat Kadıoğlu da asıl karın haftaya geleceğini belirtip "MGM'yi takip et ama İstanbul'da esas kar haftaya kaldı diye şuraya not edeyim' bilgisini verdi.

Esaslı kar için profesörden haber geldi tahminler değişti meteoroloji süreyi uzatttı - Sayfa 4

BUGÜN 16 İLDE KAR VAR : Meteorolojinin resmi sitesinde yayınladığı hava durumu tahminine göre kar yağışı ve soğuk havanın bugün etkili olduğu iller şunlar: Edirne, Kırklareli, Bolu, Karabük, Kastamonu, Sivas, Gümüşhane, Bayburt, Erzincan, Erzurum, Bingöl, Muş, Bitlis, Van, Şırnak ve Hakkari.