BIST 11.156
DOLAR 33,08
EURO 36,06
ALTIN 2.560,70
HABER /  POLİTİKA  /  AK PARTİ

Erdoğan'ın metin yazarından bomba açıklamalar

2015 genel seçimlerinde AK Parti'den milletvekili aday adayı olan, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın metin yazarı Aydın Ünal 'Konuşmaları yazan ekibin içinde solcular da var' dedi.

Abone ol

2015 genel seçimlerinde AK Parti'den aday adayı olmak için istifa eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın metin yazarı Aydın Ünal, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmalarını yazan ekibin içinde solcuların da olduğunu söyledi.

Son 8 yıldır Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşma metinlerini hazırlayan Aydın Ünal Al Jazeera Türk'ten Didem Özel Tümer'e Erdoğan'ın konuşmalarıyla ilgili çok kritik açıklamalar yaptı ve bilgiler verdi. Ünal, metin yazarlığının zorluğunu anlattığı açıklamalarında, Erdoğan'ın konuşma metinlerini yazanlar arasında solcu ve muhaliflerin de olduğunu söyledi.

İşte o açıklamadan çarpıcı satırlar:

"ARAMIZDA SOLCULAR DA VARDI"

"Ekibimiz çok değerli bir ekipti. Ekibimizi hiç kimse bilmiyor. Metin yazarını da, metin ekibini de kimse bilmiyordu. Çok sıradan insanlardan oluşuyordu. Sokakla irtibatı olan insanlardan…En önemli özellikleri buydu. Aramızda muhalifler de vardı. Yani solcular da vardı. Belli konularda sürekli istişareler yapıyorduk. Benim belli politika, konu ve kararlarda muhalifler nasıl düşünüyorlar, tepki veriyorlar görme imkânım oluyordu. Bu şekilde, konuşma notları hazırlarken onları ikna edebilecek cümleler de üretebiliyorduk. Kafalarındaki soru işaretlerine denk gelebilecek cümlelerde üretebiliyorduk."

aydin-unal.jpg


"METİNLER ÜZERİNDE DÜZELTMELERİNİ, EKLEME-ÇIKARTMALARINI YAPARDI"

"Çok yoğun bir programı olduğu için, bir de hafta içinde çok fazla konuşması varsa her konuşma öncesinde oturup kendisiyle istişareler yapmak, metni müzakere etmek mümkün olmuyordu. Ama kendisi mutlaka metinleri okurdu konuşmayı yapmadan önce ve metinler üzerinde düzeltmelerini, ekleme, çıkarmalarını yapardı. Bazı çok önemli konuşmalarda geniş istişareler yapardı. Örneğin her yıl bütçe konuşması çok geniş istişare ile hazırlanırdı. Sadece metin ekibi değil, partideki, hükümetteki bakanlar, genel başkan yardımcıları, ekonomi ile ilgili olan milletvekilleri hepsi toplanırdı. Bir veya iki tane geniş toplantı yapılır, oradan çıkan notlardan bir metin hazırlanır, sonra o metin üzerinde bir gün öncesini boşaltır o metin üzerinde akşama kadar çalışırdı."