HABER /  GÜNCEL

Erdoğan'dan YKS ile ilgili flaş talimat!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, YÖK ve eğitim danışmanlarına 4 maddelik talimat verdi: Hiçbir genç mağdur edilmesin. Sosyal bilimler dezavantaja yol açmasın, mesleki eğitim cazibesini korusun, temel bilimlere ilgi teşvik edilsin.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, önümüzdeki yıl ilk kez uygulanacak olan ve milyonlarca öğrencinin hayatını belirleyecek Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nı (YKS) mercek altına aldı. Erdoğan'ın, MEB, YÖK ve eğitim danışmanlarını toplayarak, yeni sistemin neler getireceği, nasıl uygulanacağı ve sonuçlarının öğrencileri nasıl etkileyeceği konularında bilgi aldığı ifade edildi.

SAYISALCILARA AVANTAJ SÖZLECİLERE DEZAVANTAJ

YÖK'ün önceki hafta açıkladığı YKS'de özellikle sosyal bilimler sorularının çıkarılması eleştirilere yol açmıştı. YÖK, bunun üzerine, ikinci sınava geçiş için 180 barajını kaldırmış ve iki sınavın ortalamasında 180 puanının yeterli olacağını açıklamıştı. Ayrıca Eşit Ağırlık öğrencileri için tarih ve felsefe soruları getirmişti. Ancak YÖK'ün tüm öğrenciler için tek bir kitapçık içinde 160 soru soracağını ve soru başına düşen süreyi uzatarak her sorunun da değerinin eşit olduğunu açıklaması, sayısalcılara avantaj, sözelcilere dezavantaj yorumlarına sebep oldu.

RİSK TAŞIYOR

Geçen yıla göre bir sözel öğrencisi yeni sınavda aynı başarıyı gösterse bile yaklaşık 100 bin kişi geriye düşme riskini taşıyor. Yeni sistem Meslek Teknik Liseleri, İmam Hatip Liseleri ve Sosyal Bilimler Lisesi ve tüm sözel öğrencilerine mağduriyet yaşatabileceği şeklinde değerlendiriliyor. Ayrıca sınavın ilk oturumunda sadece Türkçe ve matematik sorulması, öğrencilerin tarih, din, felsefe gibi temel sosyal bilimler alanında tek bir soru dahi yapmadan tıp ve mühendislik alanlarını kazanabilecek olması da eleştiriler arasında yer alıyor.

HİÇBİR ÖĞRENCİ MAĞDUR EDİLMEYECEK

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, söz konusu endişelerin giderilmesini, yeni sınavın hiçbir öğrencinin mağduriyet yaşamasına müsaade edilmeyecek şekilde dizayn edilmesi talimatı verdiği öğrenildi.

İşte Erdoğan'ın 4 maddelik talimatı

*Hiçbir genç mağdur edilmesin.
*Sosyal bilimler dezavantaja yol açmasın 
*Mesleki eğitim cazibesini korusun
*Temel bilimlere ilgi teşvik edilsin

ÖNCEKİ HABERLER
Irak'ta son durum! İşte bugün yaşanan gelişmeler
Show Tv Çukur birinci bölüm fragmanı bu akşam nefesler tutulacak
İran'da sabaha karşı şiddetli deprem! Kaç şiddetinde oldu?
Ateşböceği final 17.bölüm fragmanı hangi gün yayınlanacak?
AK Parti'nin kilit isminden üç başkana mesaj
28 Ekim'de okullar yarım gün mü saat kaça kadar okullar açık?
Yorumlar 10 yorum